Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Legendy #09 - Krzyż z Kolibki - OP952F
Właściciel: gajowy--marucha
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-02-2020
Data utworzenia: 22-02-2020
Data opublikowania: 26-02-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 02-03-2020
12x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
29 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Krzyż z Kolibki według starych, miejscowych przekazów został wzniesiony w miejscu, gdzie grzebano zmarłych wskutek zarazy. Usadowiono go na miejskich łąkach które były wyraźnie oddalone od ówczesnych zabudowań i tam mogły być przygotowane doły grzebalne dla zmarłych. Wielka epidemia cholery azjatyckiej, która nawiedziła cały Śląsk w 1831 roku została tu przywleczona przez wojska rosyjskie z ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego. Często położenie krzyża określano również nazwą miejskiego lasu – krzyż przy Stadtwaldzie.

W 1847 roku gwałtowna wiosenna burza uszkodziła krzyż i to w takim stopniu, że rodzina leśniczego Józefa Kaczmarczyka zamieszkująca leśniczówkę na Kolibce wystawiła nowy, zachowując Krucyfiks z poprzedniego. Odnowiony krzyż był zwrócony w kierunku miasta i stał po lewej stronie piaszczystej drogi prowadzącej w hrabiowskie lasy aż do Jurnej Góry za którą droga rozwidlała się do Truszczycy i Kuczowa oraz do Jędryska i Kalet.

Krzyż stał wiele wiele lat wśród łąk, lecz gdy część obszaru Kolibki zajęta została pod budowę Huty Cynku to należało coś przedsięwziąć. Po dokładnych oględzinach stwierdzono mocne zbutwienie części osadzonej w ziemi. Wówczas czterech zacnych mieszkańców podjęło się zadania odnowienia krzyża i jego postawienia na gruncie należącym do p. Kubanka (użyte zostało nowe drewno i oryginalne wzmocnienie fundamentu krzyża), którego rodzina pielęgnowała otoczenie krzyża. Na nowym drzewcu zawieszono Krucyfiks, ten sam od wielu lat. Obecnie krzyż stoi w tym samym miejscu przy ulicy Cynkowej.

Po rodzinie Kubanków dbałość o otoczenie krzyża przejęli p. Paniczkowie, a po nich rodzina Parasów , która mieszka przy ulicy Gajowej. Poświęcają się oni temu zbożnemu zadaniu już ponad piętnaście lat. Dla upiększania tego miejsca kwiatami przyczyniają się - od czasu do czasu - również inni zacni mieszkańcy. Gdy na terenie w pobliżu którego stał krzyż, prowadzono wykopy związane z budową Huty Cynku, to znaleziono tam garnuszek ze złotymi monetami. Ci  którzy się nimi podzielili popadli w kolizję z prawem i doświadczyli sporych kłopotów. Dbałość Ślązaków o ten symbol wiary jest zdumiewająca i godna propagowania .

Miejsce z którego pochodzi krzyż: skrzynka Kolibka

Obrazki/zdjęcia
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy