Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Legendy #09 - Krzyż z Kolibki - OP952F
Eigenaar: gajowy--marucha
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 22-02-2020
Gemaakt op: 22-02-2020
Gepubliceerd op: 26-02-2020
Laatste verandering: 02-03-2020
57x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
99 x Bekeken
39 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Krzyż z Kolibki według starych, miejscowych przekazów został wzniesiony w miejscu, gdzie grzebano zmarłych wskutek zarazy. Usadowiono go na miejskich łąkach które były wyraźnie oddalone od ówczesnych zabudowań i tam mogły być przygotowane doły grzebalne dla zmarłych. Wielka epidemia cholery azjatyckiej, która nawiedziła cały Śląsk w 1831 roku została tu przywleczona przez wojska rosyjskie z ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego. Często położenie krzyża określano również nazwą miejskiego lasu – krzyż przy Stadtwaldzie.

W 1847 roku gwałtowna wiosenna burza uszkodziła krzyż i to w takim stopniu, że rodzina leśniczego Józefa Kaczmarczyka zamieszkująca leśniczówkę na Kolibce wystawiła nowy, zachowując Krucyfiks z poprzedniego. Odnowiony krzyż był zwrócony w kierunku miasta i stał po lewej stronie piaszczystej drogi prowadzącej w hrabiowskie lasy aż do Jurnej Góry za którą droga rozwidlała się do Truszczycy i Kuczowa oraz do Jędryska i Kalet.

Krzyż stał wiele wiele lat wśród łąk, lecz gdy część obszaru Kolibki zajęta została pod budowę Huty Cynku to należało coś przedsięwziąć. Po dokładnych oględzinach stwierdzono mocne zbutwienie części osadzonej w ziemi. Wówczas czterech zacnych mieszkańców podjęło się zadania odnowienia krzyża i jego postawienia na gruncie należącym do p. Kubanka (użyte zostało nowe drewno i oryginalne wzmocnienie fundamentu krzyża), którego rodzina pielęgnowała otoczenie krzyża. Na nowym drzewcu zawieszono Krucyfiks, ten sam od wielu lat. Obecnie krzyż stoi w tym samym miejscu przy ulicy Cynkowej.

Po rodzinie Kubanków dbałość o otoczenie krzyża przejęli p. Paniczkowie, a po nich rodzina Parasów , która mieszka przy ulicy Gajowej. Poświęcają się oni temu zbożnemu zadaniu już ponad piętnaście lat. Dla upiększania tego miejsca kwiatami przyczyniają się - od czasu do czasu - również inni zacni mieszkańcy. Gdy na terenie w pobliżu którego stał krzyż, prowadzono wykopy związane z budową Huty Cynku, to znaleziono tam garnuszek ze złotymi monetami. Ci  którzy się nimi podzielili popadli w kolizję z prawem i doświadczyli sporych kłopotów. Dbałość Ślązaków o ten symbol wiary jest zdumiewająca i godna propagowania .

Miejsce z którego pochodzi krzyż: skrzynka Kolibka

Afbeeldingen
spoiler
Logs: Gevonden 57x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs