Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SN-14- Borodino - OP93FW
Szlak Napoleoński
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 17-11-2019
Date created: 17-11-2019
Date published: 17-11-2019
Last modification: 13-02-2023
29x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
40 visitors
19 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Napoleon, cesarz Francuzów słynął ze swojego geniuszu, wojowniczego usposobienia i niewielkiego wzrostu. Ten oficer artylerii, geniusz taktyki wojennej w swoich licznych kampaniach wojskowych zawitał także na Warmię. Pamięć o tym wodzu, pomimo upływu dwustu lat, nie zaginęła a postać Napoleona przetrwała na Warmii w tradycji ustnej, oraz w  miejscach, w których cesarz odpoczywał  czy dowodził. Opisy serii skrytek i zagadki pozwolą przybliżyć postać Napoleona i jego kampanii.


Od początku rosyjskiej kampanii Napoleona (czyli od 24 czerwca 1812) rosyjscy generałowie starali się unikać walnego starcia. Po części był to rezultat zamierzonej taktyki, a po części konsekwencja nie posiadania dość licznych sił, by mierzyć się z liczącą ok. pół miliona Wielką Armią.
Wstępem do bitwy pod Borodino były walki o redutę Szewardino na południowym brzegu rzeki Kołoczy 5 września. Redutę tę po krwawych walkach zdobyły oddziały V korpusu Józefa Poniatowskiego i I korpusu Mikołaja Davouta. Charakter walk o Szewardino zwiastował taktykę, jaką rosyjski generał Kutuzow zamierzał zastosować w zbliżającej się bitwie z Napoleonem. Na swoje nieszczęście Francuzi nie wysunęli dalej idących wniosków z przebiegu tego starcia.
Do walnej bitwy obydwie strony stanęły dwa dni później 7 września. W tym czasie liczebność obydwu armii była już na podobnym poziomie 120-130 tys. żołnierzy - Francuzi zostawili za sobą liczne garnizony i wydzielone korpusy, zaś Rosjanie skoncentrowali niemal wszystkie swe siły na przedpolach Moskwy. Rosjanie zdołali wznieść trochę fortyfikacji - redut i szańców - które walnie przyczyniły się do uratowania ich armii od większej klęski.
W przeciwieństwie do innych bitew z epoki napoleońskiej, które stawia się za przykłady błyskotliwych manewrów taktycznych, bitwa pod Borodino była krwawa i pozbawiona finezji. Rosjanie bronili się twardo i skutecznie wykorzystując fortyfikacje i trudny teren, zaś Napoleon (chory tego dnia) nacierał na nich frontalnie ograniczając się do utrzymywania spójnej linii frontu. Książę Poniatowski, mający za zadanie oskrzydlić Kutuzowa od południa uwikłał się w długotrwałe walki w trudnym terenie. Na drugim skrzydle Francuzom poszło nie lepiej. Ostatecznie bitwę rozstrzygnęły uporczywe ataki na centralnie położoną redutę Rajewskiego. Przechodziła ona kilkukrotnie z rąk do rąk, aż w końcu zdobyli ją wyczerpani Francuzi.
Napoleon podczas tej bitwy nie zdecydował się użyć sił gwardii (ok.18 tys. żołnierzy). Ten fakt oraz zdyscyplinowanie Rosjan pozwoliły tym ostatnim wycofać się po bitwie w sposób uporządkowany. Okazało się, że Rosjanie nie są gorszymi żołnierzami od Francuzów i bez dobrego pomysłu (a takiego ewidentnie zabrakło Napoleonowi) nie jest łatwo ich pokonać.

Bitwa była wygrana przez Napoleona, lecz armia rosyjska nadal stanowiła zagrożenie. W dodatku Rosjanie mogli liczyć na uzupełnienie przetrzebionych szeregów, zaś Francuzi - nie. Z tych powodów bitwę pod Borodino, mimo zwycięskiego charakteru zwykło się uważać za koniec pasma sukcesów Napoleona Bonaparte. A z polskiej perspektywy - kres nadziei na odbudowanie Rzeczpospolitej jako sojusznika Francji na wschodzie. Rosjanie wkroczyli do Księstwa w początkach 1813 roku.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 53° 49. X

E 020° 22.Y

Pytanie  : Którym korpusem dowodził w kampanii ks. Józef Poniatowski?

A  - V    – X 863    Y - 729

B -  IV   – X-333    Y- 556                       

C – III   – X-353     Y- 566

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 15 times, Hits: 11 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- wirtual
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Bitwa pod Borodino Mikołaja Samokisza z 1910r.
Log entries: Found 29x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions