Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(N21) Pałac w Wojanowie - OP92WP
podróże własne
Właściciel: norbinorek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-09-2019
Data utworzenia: 29-09-2019
Data opublikowania: 29-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2019
27x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
61 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: rudymaniek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

wracając z firmowej imprezy postanowiłem się trochę pokręcić po okolicy i tak trafiłem przypadkowo na to miejsce , niewątpliwie robi wrażenie zarówno budynek jak i otoczenie ( przynajmniej na mnie:)

PAŁAC w WOJANOWIE 

Pierwsze wzmianki o dobrach w Wojanowie pochodzą z końca XIII w. W 1281 r. rycerskie lenno należało do Eberharda von Schildau, a w 1286 r. jako właściciel dóbr w Wojanowie wymieniany jest Henryk de Schildow. W 1607 roku Nickel von Zedlitz und Nimmersath wybudował nowy, renesansowy dwór w Wojanowie. W 1643 r. w czasie wojny trzydziestoletniej renesansowy dwór Zedlitzów spalili Szwedzi, a odbudowany dwór otrzymał już wystrój barokowy, choć wykorzystano do jego wzniesienia zachowane mury i elementy renesansowego dworu. Karl Ike w latach 1832-1834 dokonał przebudowy obiektu, która nadała pałacowi jego dzisiejszy wygląd. Przebudowy dokonano w modnym wówczas stylu neogotyckim, a dokładniej w jego klasycystycznej, wczesnej odmianie. 9 maja 1839 r. dziedziczna lenna posiadłość rycerska Wojanów przeszła w posiadanie księżniczki Luizy, żony księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Para książęca dokonała kolejnej przebudowy pałacu w latach 1839 -1840. Przyjmuje się, iż prace budowlane prowadził wówczas uczeń Schinkla, Friedrich August Stüler lub Hermann Alexander Wentzel, architekt księcia holenderskiego. Powstał wtedy park krajobrazowy przekształconym w pierwszej połowie XIX wieku przez Piotra Józefa Lenné, architekta króla pruskiego. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu panującego w latach 1839-1908.

Trójkondygnacyjny pałac założono na planie prostokąta, z narożnymi okrągłymi alkierzowymi wieżami. Bryłę nakryto stromym dachem namiotowym. Pałac zachował od strony ogrodu rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Zabudowę flankują po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami. Przed pałacem znajduje się duży dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym.

D7F4B194-B6D6-BBEB-4E2B-E63F49FA67A9.jpg

Współczesność

W pałacu znajduje się hotel, kawiarnia, restauracja Kasztanowa i Ogrodowa,  Spa&Wellness oraz centrum konferencyjne.  Na terenie założenia organizowane są wystawy czasowe oraz liczne imprezy kulturalne.

( JAKO ŻE TO JEDNAK TEREN PRYWATNY DLATEGO DAŁEM ATRYBUT ,, DOSTĘPNY CZASOWO "  PO CIEMKU NIE RADZĘ SIĘ TAM KRĘCIC Z LATARKĄ ) 

 

Z RACJI MEGO ODDALENIA ZGADZAM SIĘ NA REAKTYWACJĘ JEŻELI MASZ PEWNOŚĆ ŻE KESZ ZAGINĄŁ 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
FRONT
OTOCZENIE
PSUJAK
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 2x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria