Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Orłowiny - pozostała nazwa ... - OP92GZ
Leśna Odyseja
Właściciel: dzejbi
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-09-2019
Data utworzenia: 11-09-2019
Data opublikowania: 11-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2023
6x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
32 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

   Przemierzając drogi powiatu kieleckiego, wielokrotnie natkniemy się na tablicę "Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy". Cisów - enklawę w środku świętokrzyskich lasów szybko odszukamy przy drodze 764. Gdzie szukać miejsca dającego drugą część nazwy Parku ?

   Położona u stóp Góry Perlikowej wioska Orłowiny przechodziła burzliwe dzieje. Zagubiona w Puszczy Jodłowej wioska, pierwotnie liczyła kilkanaście domostw. Wg ustnych przekazów, w pobliżu wsi w 1863 r znaleźli schronienie powstańcy po bitwie pod Opatowem. Tradycje niepodległościowe wśród mieszkańców wioski były zawsze silne. W podzięce za odzyskanie niepodległości, mieszkaniec Orłowin Antoni Augustowski postawił krzyż z wyrytą datą "1918". Kilku mężczyzn brało udział w wojnie obronnej w 1920r. Nauczyciel miejscowej szkoły, podporucznik Antoni Małek, zmobilizowany w 1939r, został zamordowany w Katyniu.

   We wrześniu 1939r wieś liczyła 26 domostw. W 1926r została wybudowana leśniczówka a w 1933 staraniem mieszkańców wsi, szkoła podstawowa. Niemcy dotarli do wsi w listopadzie 1939r. W końcówce tego roku, leśniczówka stała się miejscem schronienia ukrywających się ludzi. Pierwszy obóz partyzancki w lasach Orłowińskich utworzyli "Wybranieccy" pod dowództwem "Barabasza" (Marian Sołtysiak). Powstawały grupy BCh i ZWZ. W latach 1942 i 43 Orłowiny nawiedziły dwie klęski - tyfus, w wyniku którego zmarło kilku mieszkańców oraz w październiku 1943r pożar, który strawił całkowicie kilka zagród w środku wsi. Zagłada Orłowin nastąpiła w sierpniu 1944r. Penetrujące teren na zachód od przyczółka sandomierskiego i przygotowujące linię obrony we wsi Sędek oddziały radzieckie, zostały zbombardowane i ostrzelane artylerią. Wieś została obsadzona przez liczne oddziały niemieckie, kilka domów zostało spalonych. Mieszkańcy zostali wysiedleni na punkt zborny w Makoszynie. Część z nich wywieziono na roboty do Niemiec. Po ustąpieniu Niemców Orłowiny przestały istnieć. Pola i las przecinał szeroki pas minowy. Pozostały tylko dwa budynki ( w tym leśniczówka ). Reszta została spalona lub rozebrana na budowy bunkrów i ziemianek.

   Dekretem Starosty Opatowskiego z 1947r, pozostający przy życiu mieszkańcy Orłowin, zostali przesiedleni do wsi Kaliszany za Opatowem, gdzie dostali ziemię z rozparcelowanego majątku Zygmunta Leszczyńskiego, pozostawiając swoje ziemie Lasom Państwowym. 27 rodzin rozpoczęło życie na nowym miejscu. Borykając się z trudnościami wznoszenia nowych siedzib, mieszkańcy przez 25 lat prowadzili swoją walkę o nazwę wsi w miejscu nowego pobytu. W roku 1958 wywalczyli zmianę na Kaliszany Folwark, a w 1974r dostali zgodę od Gromadzkiej Rady narodowej w Wojciechowicach na powrót do pierwotnej nazwy - Orłowiny.

   Od 2003 na początku września każdego roku, odbywają się pod krzyżem w pierwotnym miejscu Orłowin spotkania rozsianych po całej Polsce dzieci i wnuków dawnych mieszkańców.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- obecne miejsce Orłowin
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cisowsko-Orłowiński ...
tablica i krzyż w Orłowinach
tablica pamiątkowa
zachowane zabudowania
nowe Orłowiny
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria