Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Orłowiny - pozostała nazwa ... - OP92GZ
Leśna Odyseja
Eigenaar: dzejbi
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-09-2019
Gemaakt op: 11-09-2019
Gepubliceerd op: 11-09-2019
Laatste verandering: 16-05-2023
6x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
32 x Bekeken
2 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

   Przemierzając drogi powiatu kieleckiego, wielokrotnie natkniemy się na tablicę "Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy". Cisów - enklawę w środku świętokrzyskich lasów szybko odszukamy przy drodze 764. Gdzie szukać miejsca dającego drugą część nazwy Parku ?

   Położona u stóp Góry Perlikowej wioska Orłowiny przechodziła burzliwe dzieje. Zagubiona w Puszczy Jodłowej wioska, pierwotnie liczyła kilkanaście domostw. Wg ustnych przekazów, w pobliżu wsi w 1863 r znaleźli schronienie powstańcy po bitwie pod Opatowem. Tradycje niepodległościowe wśród mieszkańców wioski były zawsze silne. W podzięce za odzyskanie niepodległości, mieszkaniec Orłowin Antoni Augustowski postawił krzyż z wyrytą datą "1918". Kilku mężczyzn brało udział w wojnie obronnej w 1920r. Nauczyciel miejscowej szkoły, podporucznik Antoni Małek, zmobilizowany w 1939r, został zamordowany w Katyniu.

   We wrześniu 1939r wieś liczyła 26 domostw. W 1926r została wybudowana leśniczówka a w 1933 staraniem mieszkańców wsi, szkoła podstawowa. Niemcy dotarli do wsi w listopadzie 1939r. W końcówce tego roku, leśniczówka stała się miejscem schronienia ukrywających się ludzi. Pierwszy obóz partyzancki w lasach Orłowińskich utworzyli "Wybranieccy" pod dowództwem "Barabasza" (Marian Sołtysiak). Powstawały grupy BCh i ZWZ. W latach 1942 i 43 Orłowiny nawiedziły dwie klęski - tyfus, w wyniku którego zmarło kilku mieszkańców oraz w październiku 1943r pożar, który strawił całkowicie kilka zagród w środku wsi. Zagłada Orłowin nastąpiła w sierpniu 1944r. Penetrujące teren na zachód od przyczółka sandomierskiego i przygotowujące linię obrony we wsi Sędek oddziały radzieckie, zostały zbombardowane i ostrzelane artylerią. Wieś została obsadzona przez liczne oddziały niemieckie, kilka domów zostało spalonych. Mieszkańcy zostali wysiedleni na punkt zborny w Makoszynie. Część z nich wywieziono na roboty do Niemiec. Po ustąpieniu Niemców Orłowiny przestały istnieć. Pola i las przecinał szeroki pas minowy. Pozostały tylko dwa budynki ( w tym leśniczówka ). Reszta została spalona lub rozebrana na budowy bunkrów i ziemianek.

   Dekretem Starosty Opatowskiego z 1947r, pozostający przy życiu mieszkańcy Orłowin, zostali przesiedleni do wsi Kaliszany za Opatowem, gdzie dostali ziemię z rozparcelowanego majątku Zygmunta Leszczyńskiego, pozostawiając swoje ziemie Lasom Państwowym. 27 rodzin rozpoczęło życie na nowym miejscu. Borykając się z trudnościami wznoszenia nowych siedzib, mieszkańcy przez 25 lat prowadzili swoją walkę o nazwę wsi w miejscu nowego pobytu. W roku 1958 wywalczyli zmianę na Kaliszany Folwark, a w 1974r dostali zgodę od Gromadzkiej Rady narodowej w Wojciechowicach na powrót do pierwotnej nazwy - Orłowiny.

   Od 2003 na początku września każdego roku, odbywają się pod krzyżem w pierwotnym miejscu Orłowin spotkania rozsianych po całej Polsce dzieci i wnuków dawnych mieszkańców.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- obecne miejsce Orłowin
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Cisowsko-Orłowiński ...
tablica i krzyż w Orłowinach
tablica pamiątkowa
zachowane zabudowania
nowe Orłowiny
Logs: Gevonden 6x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij