Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/UG/ - ORL - OP92GB
Ogród Roślin Leczniczych
Właściciel: Generacja
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-09-2019
Data utworzenia: 10-09-2019
Data opublikowania: 04-10-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 20-01-2023
19x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
92 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: areckis, Qbacki, tuchlin
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ukryty Gdańsk - seria keszy wieńcząca projekt popularyzacji ideii geocachingowej oraz historii i tajemnic Gdańska.

Powstanie Ogrodu Roślin Leczniczych związane jest bezpośrednio z utworzeniem w 1946 r. Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Działający wówczas, pod kierownictwem prof. dr Wacława Strażewicza, Komitet Organizacyjny Wydziału Farmacji powziął decyzję o utworzeniu Ogrodu Botanicznego Roślin Leczniczych. Zorganizowanie Ogrodu i sprawowanie nad nim opieki naukowej Komitet powierzył prof. dr Tadeuszowi Sulmie, kierownikowi Katedry Botaniki i Zakładu Roślin Leczniczych na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wydział Farmaceutyczny, a wraz z nim Ogród Botaniczny, powstał jako pierwsze tego typu placówki naukowe w dziejach Gdańska. W trudnych powojennych warunkach zakładano Ogród na zwykłym miejskim placu, przylegającym do zabudowań Wydziału. Prace w większej mierze wykonywano społecznie. Pod kierunkiem prof. Sulmy uczestniczyli w nich, wraz z młodzieżą akademicką, pracownicy Katedry Botaniki : mgr inż. Zofia Skonieczna-Kozłowska, mgr Helena Tumiłowicz, mgr Helena Tokarz, dr Zofia Schwarz i inni.

Oficjalną działalność Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych rozpoczął jesienią 1948 roku.

W 1954 roku z części ogrodu utworzono Ogród Farmakognostyczny, którego kierownikiem został prof. dr hab. Józef Kołodziejski, kierownik Katedry Farmakognozji Akademii Medycznej w Gdańsku.

W 1970 roku, w akcji tworzenia Instytutów, oba Ogrody, Botaniczny i Farmakognostyczny, odłączono od odpowiednich Katedr i utworzono z nich samodzielną jednostkę, której nadano nazwę używaną do dziś - Ogrodu Roślin Leczniczych /ORL/. Kierownikiem ORL została dr Leokadia Stecka-Paszkiewicz, adiunkt Katedry Farmakognozji, która na tym stanowisku pracowała do osiągnięcia wieku emerytalnego.

W 1984 roku obowiązki kierownika Ogrodu pełnił mgr inż. Stefan Wilk, który od 1970 r. pracował w Ogrodzie na stanowisku st. specjalisty i poświęcał się z oddaniem pracy w Ogrodzie, aż do przejścia na emeryturę.

W listopadzie 1984 r. Ogród Roślin Leczniczych został włączony, jako część składowa do Katedry i Zakładu Farmakognozji, której kierownikiem był prof. dr hab. Stanisław Gill. Stan ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.

W latach 1984-2005 kierownikiem Ogrodu Roślin Leczniczych został st. wykładowca Katedry i Zakładu Farmakognozji dr Maria Zielińska-Stasiek.

W 1988 r. kierownikiem Katedry i Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych został prof. dr hab. Wojciech Cisowski, który pełnił tę funkcję do 2005 roku.

Nadzór naukowy nad Ogrodem spoczywa w rękach kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji, którym jest obecnie prof. dr hab. n. farm. Mirosława Krauze-Baranowska.

 

Kesz: dostępny między 8:00 a 20:00. Współrzędne wskazują okolice drzwi, bardzo ciekawych. Po ich lewej stronie jest napisane słowo które jest hasłem.  Sam kesz jest pod współrzednymi z dodatkowego waypointa. Spoiler pomoże .

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- Kesz
Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy