Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
/UG/ - ORL - OP92GB
Ogród Roślin Leczniczych
Eigenaar: Generacja
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 10-09-2019
Gemaakt op: 10-09-2019
Gepubliceerd op: 04-10-2019
Laatste verandering: 20-01-2023
19x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
92 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: areckis, Qbacki, tuchlin
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Ukryty Gdańsk - seria keszy wieńcząca projekt popularyzacji ideii geocachingowej oraz historii i tajemnic Gdańska.

Powstanie Ogrodu Roślin Leczniczych związane jest bezpośrednio z utworzeniem w 1946 r. Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Działający wówczas, pod kierownictwem prof. dr Wacława Strażewicza, Komitet Organizacyjny Wydziału Farmacji powziął decyzję o utworzeniu Ogrodu Botanicznego Roślin Leczniczych. Zorganizowanie Ogrodu i sprawowanie nad nim opieki naukowej Komitet powierzył prof. dr Tadeuszowi Sulmie, kierownikowi Katedry Botaniki i Zakładu Roślin Leczniczych na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wydział Farmaceutyczny, a wraz z nim Ogród Botaniczny, powstał jako pierwsze tego typu placówki naukowe w dziejach Gdańska. W trudnych powojennych warunkach zakładano Ogród na zwykłym miejskim placu, przylegającym do zabudowań Wydziału. Prace w większej mierze wykonywano społecznie. Pod kierunkiem prof. Sulmy uczestniczyli w nich, wraz z młodzieżą akademicką, pracownicy Katedry Botaniki : mgr inż. Zofia Skonieczna-Kozłowska, mgr Helena Tumiłowicz, mgr Helena Tokarz, dr Zofia Schwarz i inni.

Oficjalną działalność Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych rozpoczął jesienią 1948 roku.

W 1954 roku z części ogrodu utworzono Ogród Farmakognostyczny, którego kierownikiem został prof. dr hab. Józef Kołodziejski, kierownik Katedry Farmakognozji Akademii Medycznej w Gdańsku.

W 1970 roku, w akcji tworzenia Instytutów, oba Ogrody, Botaniczny i Farmakognostyczny, odłączono od odpowiednich Katedr i utworzono z nich samodzielną jednostkę, której nadano nazwę używaną do dziś - Ogrodu Roślin Leczniczych /ORL/. Kierownikiem ORL została dr Leokadia Stecka-Paszkiewicz, adiunkt Katedry Farmakognozji, która na tym stanowisku pracowała do osiągnięcia wieku emerytalnego.

W 1984 roku obowiązki kierownika Ogrodu pełnił mgr inż. Stefan Wilk, który od 1970 r. pracował w Ogrodzie na stanowisku st. specjalisty i poświęcał się z oddaniem pracy w Ogrodzie, aż do przejścia na emeryturę.

W listopadzie 1984 r. Ogród Roślin Leczniczych został włączony, jako część składowa do Katedry i Zakładu Farmakognozji, której kierownikiem był prof. dr hab. Stanisław Gill. Stan ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.

W latach 1984-2005 kierownikiem Ogrodu Roślin Leczniczych został st. wykładowca Katedry i Zakładu Farmakognozji dr Maria Zielińska-Stasiek.

W 1988 r. kierownikiem Katedry i Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych został prof. dr hab. Wojciech Cisowski, który pełnił tę funkcję do 2005 roku.

Nadzór naukowy nad Ogrodem spoczywa w rękach kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji, którym jest obecnie prof. dr hab. n. farm. Mirosława Krauze-Baranowska.

 

Kesz: dostępny między 8:00 a 20:00. Współrzędne wskazują okolice drzwi, bardzo ciekawych. Po ich lewej stronie jest napisane słowo które jest hasłem.  Sam kesz jest pod współrzednymi z dodatkowego waypointa. Spoiler pomoże .

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
1 Fysiek punt --- Kesz
Afbeeldingen
Spoiler
Logs: Gevonden 19x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs