Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 49 - OP928D
„Bradl”
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-09-2019
Data utworzenia: 27-08-2019
Data opublikowania: 13-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 17-04-2022
53x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 5 obserwatorów
88 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                    keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Na rogu Nowego Światu (Neue Welt)i ul. Książęcej, w miejscu, gdzie obok sklepu Meinla „Nur für Deutsche” w czasie Powstania znajdowała się powstańcza barykada, na ścianie budynku znajduje się tablica dedykowana płk. pilotowi Kazimierzowi Leskiemu ps. „Bradl”. To postać niezwykle ciekawa, nie tylko z racji udziału w Powstaniu.

1 sierpnia oddział ochotników pod komendą por. Kazimierza Leskiego ps. „Bradl” zdobywa dom „Pod Gigantami” oraz siedzibę „Rüstungskommando” w Al. Ujazdowskich. Oddział wzmocniony kolejnymi ochotnikami i zdobyczną bronią, przy udziale plutonu żołnierzy głuchych, opanowuje Plac Trzech Krzyży, siedzibę „Soldatenheimu” w gmachu Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz Instytut Głuchoniemych. W następnych dniach opanowuje rejon ulic: Prusa, Konopnickiej, Frascati, płk Nullo, Senackiej, Wiejskiej i Matejki. 8 sierpnia kompania zostaje wcielona do Batalionu „Miłosz” dowodzonego przez mjr Stefana Jastrzębskiego ps. „Miłosz” i walczy w jego składzie do upadku Powstania.

„Bradl” przedwojenny konstruktor, współtwórca polskich okrętów podwodnych  ORP „Sęp” i ORP „Orzeł”, pilot wojskowy.  Po upadku Powstania zbiegł z kolumny jenieckiej. Po wyzwoleniu podejmuje pracę w Stoczni Gdańskiej. Zostaje aresztowany w lipcu 1945 roku. 3 lutego 1947 r. w procesie Komendy WiN zostaje skazany na 12 lat więzienia. Ostatecznie wyrok zmniejszono do 6 lat więzienia. Po odbyciu kary zostaje ponownie skazany na 10 lat więzienia „za współpracę z okupantem”. Po odbyciu połowy kary zostaje zwolniony z więzienia w roku 1955. Zostaje uniewinniony i zrehabilitowany. Od roku 1957 podejmuje pracę w przemyśle okrętowym. W latach 1994–1997 był prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Zmarł 27 maja 2000 r.

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki, a jedynie budynek z pamiątkową tablicą.

Odszukaj na budynku tabliczkę z informacją o parametrach hydrantu. Cyfry z pierwszego wiersza od góry to Twoje szczęśliwe numerki, przypisz ich wartości kolejno do: A, B, C, D, E a następnie podstaw do banalnego zadania:

N 52° 13.DBC' E 21° 01.(D-A)A(E-C)'

No i gotowe, zapraszam do poszukiwań.

Skrzynkę dedykuję Australijczykom walczącym w szeregach powstańczych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 2 razy, trafień: 2 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt końcowy --- Tu szukaj
Obrazki/zdjęcia
Tablica
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 53x nieznaleziona 0x komentarz 7x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria