Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
(PŚ88) Kazimierz Zenkteler - OP9182
naczelny dowódca w III powstaniu śląskim
Eigenaar: basienieczka
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-07-2019
Gemaakt op: 09-07-2019
Gepubliceerd op: 15-08-2019
Laatste verandering: 15-08-2019
74x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
71 x Bekeken
58 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
29 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ajka, ankos, Aynsley, brajan74, BRAVOORKA, Ciapciak, crazy_baby, gagu, GFS, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, Inikara, iwonia1999, jemiolka, karwdo, kross, Maleska, Marcello002, Mario&Monia, Mensor, norbinorek, nudel, Oni_no_Pejot, palinq, Remol19, rubin, Sinistram Tarso, Zespół EŁ
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Kazimierz Zenkteler

 

 

3523191E-4227-3E11-6652-1955CAC493D5.png

Kazimierz Zenkteler, pseud. Warwas – naczelny dowódca w III powstaniu śląskim, powstaniec wielkopolski.

Urodził się 24 stycznia 1884 w Wojnowicach (pow. Grodzisk Wielkopolski) w rodzinie kupieckiej. Ukończył gimnazjum w Poznaniu w 1906r., po czym odbył roczną służbę wojskową w pruskiej armii, w pułku artylerii ciężkiej, którą ukończył w stopniu sierżanta. D0 1914r. zajmował się kupiectwem. Po wybuchu wojny powołano go do armii niemieckiej. Za kampanię na froncie zachodnim awansował na zastępcę oficera. Na początku 1915r. został dowódcą baonu w Poznaniu. Podczas walk na froncie wschodnim awansował do stopnia podporucznika artylerii ciężkiej. Brał udział w walkach we Flandrii, gdzie w kwietniu 1918r. został ciężko ranny i zwolniony z wojska jako inwalida wojenny. Po powrocie na teren Wielkopolski włączył się do prac organizacyjnych polskich sił powstańczych, a wraz z wybuchem powstania uczestniczył w walkach o Wolsztyn, Nowy Tomyśl i Zbąszyn. Otrzymał nominację na dowódcę Okręgu Wojskowego w Grodzisku, a następnie frontu zachodniego. Dekretem Naczelnej Rady Ludowej awansował do stopnie kapitana. W październiku 1919r. został dowódcą grupy zachodniej frontu wielkopolskiego. W styczniu 1920r. dowodził oddziałami przejmującymi tereny Wielkopolski przyznane Polsce. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził Rezerwową Wielkopolską Brygadą Piechoty i 23. Dywizją Piechoty awansując do stopnia podpułkownika.

Mianowany naczelnym dowódcą wojsk powstańczych, przybył na Śląsk 3 czerwca 1921r. po odwołaniu Macieja Mielżyńskiego, nieudolnego dowódcy III powstania. Mimo niemieckiej ofensywy zdołał utrzymać front do formalnej likwidacji powstania 25 czerwca. W czerwcu 1922r. jako pułkownik wkroczył na czele 23. Dywizji Piechoty na wywalczony Górny Śląsk. W uznaniu zasług wojennych otrzymał majątek ziemski w Mieściskach k. Grodziska Wielkopolskiego. Po wybuchu II wojny światowej, w grudniu 1939r. został deportowany przez Niemców do Jędrzejowa na Kielecczyźnie, gdzie przez okres okupacji i pierwsze powojenne lata prowadził magazyn zbożowy. Jego majątek rozparcelowano, a w 1950r. zakazano mu prowadzenia handlu. Żył samotnie w niedostatku, wspomagany przez sąsiadów. Zmarł w styczniu 1955r. i pochowany na cmentarzu parafialnym św. Trójcy w Jędrzejowie. Odznaczony Orderem Virtuti Militarii V kl., Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych, Legią Honorową, Krzyżem Niepodległości z Mieczami i Śląskim Krzyżem Walecznych.

W moim rodzinnym mieście – Katowicach – w 2007r. nazwano jego imieniem rondo na osiedlu Paderewskiego (nazwa nadana uchwałą RMK nr XII/202/07 z 25 czerwca 2007r.), a na budynku szkoły w Szopienicach odsłonięto pamiątkowe popiersie.

 

 

 

 

 

 

Wszystkie podane informacje zaczerpnięte z książki „Patronowie katowickich ulic i placów” pod redakcją Urszuli Rzewiczok, Katowice 2013r.

Logs: Gevonden 74x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs