Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wolność jest drogą albo „pomnik dwustulecia” [100+] - OP911W
Eigenaar: WuchtaWiary
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-06-2019
Gemaakt op: 29-06-2019
Gepubliceerd op: 01-07-2019
Laatste verandering: 01-07-2019
9x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
64 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

Pierwszy pomnik Powstania Wielkopolskiego w Wągrowcu odsłonięto latem 1926 roku u zbiegu ulic Klasztornej i Opackiej w nieprzypadkowym miejscu, bo tuż obok dzisiejszego LO nr 1. Sala gimnastyczna dawnego Gimnazjum Królewskiego w ostatnich dniach grudnia 1918 roku była miejscem zakwaterowania niemieckich żołnierzy. Zdobycie zaimprowizowanych koszar jawiło się jako najtrudniejsze zadanie stojące przed wówczas czterdziestoma wągrowieckimi powstańcami. Obyło się bez ofiar bowiem 30 grudnia kompletnie zaskoczona akcją powstańców załoga poddała się bez walki i wkrótce wraz z oficerami odjechała pociągiem do Piły. We wrześniu 1939 roku tuż przed wkroczeniem Niemców z Pomnika Wolności zdemontowano medaliony z nazwiskami poległych powstańców, a sam granitowy monument okupanci zburzyli w 1940 roku.

Trzydzieści lat później medaliony te zostały ustawione przy promenadzie prowadzącej nad jezioro Durowskie, skąd w 60 rocznicę wybuchu Powstania przeniesiono je na skwer przy Urzędzie Miejskim, gdzie odsłonięto obelisk poświęcony temu wydarzeniu.

Decyzję o budowie nowego pomnika za sumę 250 tysięcy złotych w miejscu tego niezbyt urodziwego i już zaniedbanego podjęto w październiku 2017 roku. Odsłonięty miał być na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Tak się jednak nie stało, a w setną rocznicę wybuchu Powstania zdołano ustawić jedynie „ławkę niepodległości”. Sam pomnik zaś nie był gotowy ani w setną rocznicę zakończenia walk, rozejmu w Trewirze ani nawet w 100. rocznicę podpisania przez Niemcy traktatu wersalskiego - 28 czerwca. Oficjalny termin zakończenia przesuwano wielokrotnie, ostatni podany przez władze miasta to... 17 maja. W momencie wydania komunikatu kary umowne za zwłokę w wykonaniu prac opiewały już na kwotę 80 tys. zł i rosły z każdym dniem o kolejne 480 zł. Cóż, na początku lipca, w momencie ukrywania pojemnika widać z grubsza planowany, interesujący kształt założenia. Jest jednak ciagle za wcześnie, by mówić o detalach i jakości wykonania poszczególnych elementów. Tymczasem wągrowiczanie ukuli już własną nazwę pomnika, którą zastąpili tę urzędową. Zamiast o Pomniku Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wągrowcu huczy o skandalu wokół Pomnika Dwustulecia, bowiem mieszkańcy ironicznie wróżą taki właśnie termin odsłonięcia trzeciego powstańczego pomnika w mieście.  

 

O skrzynce:

Mały klipsiak na kordach ukryty na wzór sposobu lubianego przez Założyciela „Pałaców i Dworów Wielkopolski”

Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 2x Opmerking 2x Alle logs