Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 26 - OP90ZU
Pasaż Simonsa
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 21-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
70x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 6 obserwatorów
58 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kurier, marass1111
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                     keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

 

Pasaż Simonsa (obecnie nieistniejący) to przedwojenny nowoczesny kompleks handlowo – usługowy u zbiegu ulic Długiej i Nalewek.

W czasie Powstania stanowił redutę broniąca Niemcom dostępu do Starego Miasta. W piwnicach funkcjonował punkt sanitarny oraz schron dla ludności cywilnej. Obiekt był niemal cały czas ostrzeliwany i wielokrotnie bombardowany. 19 lub 20 sierpnia został poważnie uszkodzony wybuchem pojazdu Borgward IV.  

31 sierpnia budynek uległ zawaleniu w wyniku niemieckiego nalotu, a pod gruzami zginęło ok. 300 osób, w większości broniących reduty żołnierz Batalionu Chrobry I. Szczątki wielu z poległych do dzisiaj spoczywają w zasypanych piwnicach. Po wojnie udało się ekshumować jedynie 99 ciał. O wydarzeniach 1944 r. przypominają resztki wystających z ziemi żelbetowych słupów oraz ustawiony w ich pobliżu pomnik. Fundamenty budynku i pomnik znajdują się w Ogrodzie Krasińskich.

W pobliżu ulicy Długiej. Temu zdarzeniu poświęcone są także dwie tablice Tchorka, pierwsza z nich wolno stojąca przy ul. Długiej 46 róg Bohaterów Getta o treści W tym miejscu 31 sierpnia 1944 hitlerowskie lotnictwo rozbiło bohaterską redutę powstańczą”, a druga na ścianie budynku przy Al. Solidarności 66 upamiętnia ofiary tego nalotu.

Skrzynkę dedykuję tym, którzy spoczywają bezimiennie na skwerach, trotuarach i w parkach.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dziękuję za pomoc i techniczne przygotowanie skrzynki Koledze FiloMx.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Pozostałości
Tablica
Tablica
Tablice informacyjne
Jeśli musisz