Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 26 - OP90ZU
Pasaż Simonsa
Owner: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-08-2019
Date created: 25-06-2019
Date published: 21-08-2019
Last modification: 19-09-2019
150x Found
0x Not found
2 notes
watchers 6 watchers
127 visitors
68 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Gor3iLLaZ_PL, jaculo, kurier, marass1111
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                     keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

 

Pasaż Simonsa (obecnie nieistniejący) to przedwojenny nowoczesny kompleks handlowo – usługowy u zbiegu ulic Długiej i Nalewek.

W czasie Powstania stanowił redutę broniąca Niemcom dostępu do Starego Miasta. W piwnicach funkcjonował punkt sanitarny oraz schron dla ludności cywilnej. Obiekt był niemal cały czas ostrzeliwany i wielokrotnie bombardowany. 19 lub 20 sierpnia został poważnie uszkodzony wybuchem pojazdu Borgward IV.  

31 sierpnia budynek uległ zawaleniu w wyniku niemieckiego nalotu, a pod gruzami zginęło ok. 300 osób, w większości broniących reduty żołnierz Batalionu Chrobry I. Szczątki wielu z poległych do dzisiaj spoczywają w zasypanych piwnicach. Po wojnie udało się ekshumować jedynie 99 ciał. O wydarzeniach 1944 r. przypominają resztki wystających z ziemi żelbetowych słupów oraz ustawiony w ich pobliżu pomnik. Fundamenty budynku i pomnik znajdują się w Ogrodzie Krasińskich.

W pobliżu ulicy Długiej. Temu zdarzeniu poświęcone są także dwie tablice Tchorka, pierwsza z nich wolno stojąca przy ul. Długiej 46 róg Bohaterów Getta o treści W tym miejscu 31 sierpnia 1944 hitlerowskie lotnictwo rozbiło bohaterską redutę powstańczą”, a druga na ścianie budynku przy Al. Solidarności 66 upamiętnia ofiary tego nalotu.

Skrzynkę dedykuję tym, którzy spoczywają bezimiennie na skwerach, trotuarach i w parkach.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dziękuję za pomoc i techniczne przygotowanie skrzynki Koledze FiloMx.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik
Pozostałości
Tablica
Tablica
Tablice informacyjne
Jeśli musisz