Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 09 - OP90ZL
Obóz na Zieleniaku
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 04-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 15-01-2021
25x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 6 obserwatorów
67 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: FiloMx , Zdzichu_Matysiak
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                    keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

W dniach 4-24 sierpnia 1944 roku przez Ochotę przetoczyła się fala  masowych pogromów, grabieży, podpaleń, rozstrzeliwań i gwałtów określana jako Rzeź Ochoty. Największe zbrodnie popełniono w szpitalach Ochoty, w budynku Instytutu Radowegokolonii Staszica i obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku przy ul. Grójeckiej (Radomerstrasse) 95. Ich sprawcą był głównie żołdacy brygady szturmowej SS RONA (Rosyjska Ludowa Armia Wyzwoleńcza). Szacuje się, że ogółem śmierć w Powstaniu poniosło ok. 10 tysięcy mieszkańców Ochoty. 5 sierpnia na terenie Zieleniaka przebywało już kilka tysięcy ludzi. Wybrukowany teren bez urządzeń sanitarnych, z jedną studnią pośrodku, która bardzo szybko się wyczerpała. Setki więźniów umierają z głodu, pragnienia i skrajnego wyczerpania, a inni zostają bestialsko zamordowani. Nocami pijani żołdacy z RONA wyciągali z tłumu młode kobiety, które gwałcili na placu bądź w budynku pobliskiego Liceum im. Hugona Kołłątaja przy ul. Grójeckiej (Radomerstrasse) 93.

„Zapadł wieczór i noc, rozświetlona przez pożary domów w pobliżu Zieleniaka. Było czerwono i krwawo. Zaczęła się piekielna noc. Pijane grupy rozwydrzonych mołojców deptały po ludziach, szukając młodych kobiet i dziewczyn. Potem wlekli je pod mur i tam w nieludzkim wrzasku, śmiechu i wyciu, gwałcono je (nawet po jedenastu na jedną dziewczynę). Po tym, półnagie leżały, nieraz z nogami opartymi o mur, zastrzelone przeważnie strzałem w brzuch lub piersi.”(Lidia Ujazdowska, Zagłada Ochoty str.60).

9 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się ewakuacja więźniów z Zieleniaka do obozu przejściowego w Pruszkowie – Dulag 121. Zwłoki zamordowanych i zmarłych więźniów obozu palono w sali gimnastycznej Liceum im. Hugona Kołłątaja. Obóz istniał do 19 sierpnia 1944 roku. Przeszło przez niego około 60 tys. mieszkańców Ochoty. Około 1000 ludzi zmarło lub zostało zamordowanych na jego terenie.

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki, a dla jej podjęcia potrzebne będzie rozwiązanie tego prostego quizu:

A. Okupacyjna Strasse der Polizei to obecnie ulica ?Liczba liter w członie z nazwiskiem bohatera ulicy to szukana cyfra A.

B. Liczba liter w nazwisku gubernatora dystryktu warszawskiego to Twoja cyfra B.

C. W Powstaniu Warszawskim wziął udział pewien pułk ułanów. Jego sztandar to barwy czerwono niebieskie z wyhaftowanym białym orłem w złotej koronie na czerwonym polu. Jego numer to Twoje cyfra C.

D. Niemiecki granatnik przeciwpancerny to? Liczba liter nazwy to Twoja cyfra D.

E. Jaki numer posiadał dom w którym mieściła się PWPW - to Twoja cyfra E.

F. Którego sierpnia przybyła na Okęcie brygada RONA? To Twoja cyfra F.

A teraz podstaw to do zadania.

N 52° 12.(B-E)[C+(B-A)]' E 20° 58.[D-(F+E)](E-1)(A/F)'

Skrzynkę dedykuję ludności cywilnej Ochoty.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 111 razy, trafień: 26 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Tablica pamiątkowa
Obrazki/zdjęcia
Zieleniak