Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 09 - OP90ZL
Obóz na Zieleniaku
Owner: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-08-2019
Date created: 25-06-2019
Date published: 04-08-2019
Last modification: 15-01-2021
33x Found
1x Not found
1 notes
watchers 7 watchers
105 visitors
28 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: FiloMx , Remol19, Zdzichu_Matysiak
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                    keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

W dniach 4-24 sierpnia 1944 roku przez Ochotę przetoczyła się fala  masowych pogromów, grabieży, podpaleń, rozstrzeliwań i gwałtów określana jako Rzeź Ochoty. Największe zbrodnie popełniono w szpitalach Ochoty, w budynku Instytutu Radowegokolonii Staszica i obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku przy ul. Grójeckiej (Radomerstrasse) 95. Ich sprawcą był głównie żołdacy brygady szturmowej SS RONA (Rosyjska Ludowa Armia Wyzwoleńcza). Szacuje się, że ogółem śmierć w Powstaniu poniosło ok. 10 tysięcy mieszkańców Ochoty. 5 sierpnia na terenie Zieleniaka przebywało już kilka tysięcy ludzi. Wybrukowany teren bez urządzeń sanitarnych, z jedną studnią pośrodku, która bardzo szybko się wyczerpała. Setki więźniów umierają z głodu, pragnienia i skrajnego wyczerpania, a inni zostają bestialsko zamordowani. Nocami pijani żołdacy z RONA wyciągali z tłumu młode kobiety, które gwałcili na placu bądź w budynku pobliskiego Liceum im. Hugona Kołłątaja przy ul. Grójeckiej (Radomerstrasse) 93.

„Zapadł wieczór i noc, rozświetlona przez pożary domów w pobliżu Zieleniaka. Było czerwono i krwawo. Zaczęła się piekielna noc. Pijane grupy rozwydrzonych mołojców deptały po ludziach, szukając młodych kobiet i dziewczyn. Potem wlekli je pod mur i tam w nieludzkim wrzasku, śmiechu i wyciu, gwałcono je (nawet po jedenastu na jedną dziewczynę). Po tym, półnagie leżały, nieraz z nogami opartymi o mur, zastrzelone przeważnie strzałem w brzuch lub piersi.”(Lidia Ujazdowska, Zagłada Ochoty str.60).

9 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się ewakuacja więźniów z Zieleniaka do obozu przejściowego w Pruszkowie – Dulag 121. Zwłoki zamordowanych i zmarłych więźniów obozu palono w sali gimnastycznej Liceum im. Hugona Kołłątaja. Obóz istniał do 19 sierpnia 1944 roku. Przeszło przez niego około 60 tys. mieszkańców Ochoty. Około 1000 ludzi zmarło lub zostało zamordowanych na jego terenie.

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki, a dla jej podjęcia potrzebne będzie rozwiązanie tego prostego quizu:

A. Okupacyjna Strasse der Polizei to obecnie ulica ?Liczba liter w członie z nazwiskiem bohatera ulicy to szukana cyfra A.

B. Liczba liter w nazwisku gubernatora dystryktu warszawskiego to Twoja cyfra B.

C. W Powstaniu Warszawskim wziął udział pewien pułk ułanów. Jego sztandar to barwy czerwono niebieskie z wyhaftowanym białym orłem w złotej koronie na czerwonym polu. Jego numer to Twoje cyfra C.

D. Niemiecki granatnik przeciwpancerny to? Liczba liter nazwy to Twoja cyfra D.

E. Jaki numer posiadał dom w którym mieściła się PWPW - to Twoja cyfra E.

F. Którego sierpnia przybyła na Okęcie brygada RONA? To Twoja cyfra F.

A teraz podstaw to do zadania.

N 52° 12.(B-E)[C+(B-A)]' E 20° 58.[D-(F+E)](E-1)(A/F)'

Skrzynkę dedykuję ludności cywilnej Ochoty.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 145 times, Hits: 37 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Tablica pamiątkowa
Pictures
Zieleniak