Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ciosmy - kapliczka kłodowa z XIX w. przy dawnej gajówce - OP90XZ
Owner: geokuba
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-06-2019
Date created: 23-06-2019
Date published: 23-06-2019
Last modification: 16-02-2020
42x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
63 visitors
31 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: grafen, starletka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

To miejsce może być początkiem geościeżki jak również jej końcem. W tym miejscu również Żurawinowy Szlak zamyka swoją pętelkę. Jest to skrzyżowanie drogi asfaltowej Biłgoraj – Ciosmy z drogami leśnymi, która jedna odchodzi na południe do wsi Sól (przejezdna), a druga odchodzi na zachód w stronę wsi Harasiuki i jest zarośnięta, że raczej tylko rowerem można w nią wjechać. Przed wojną droga Biłgoraj – Harasiuki (północny wschód – południowy zachód) była tą główną, natomiast Sól – Ciosmy (południowy wschód – północny zachód) tą podrzędną. Przy tym skrzyżowaniu stała gajówka o nazwie Szlak. Teraz nie ma po niej śladu.

To właśnie tutaj jest jedna z trzech kapliczek kłodowych z XIX w. znajdujących się w Ciosmach. A raczej jej resztki przytwierdzone do pnia uciętego drzewa. Znajduje się przy niej drewniana tabliczka, zupełnie dzisiaj nieczytelna, ale napis jaki na niej widniał brzmiał:

JÓZEF DABCZAŃSKI AKADEMIK  SŁUCHACZ PRAWA WSZECHNICY LWOWSKIEJ, ORAZ TRZECH NIEZNANYCH ZGINĘLI 21.III.1863 R. W WALCE Z MOSKALAMI.

Jak podaje Krzysztof Garbacz w książce "Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych":

Józef Dąbczański nie spoczął w mogile powstańczej na cmentarzu w Hucie Krzeszowskiej. Jego zmasakrowane zwłoki przewiózł przez granicę rosyjsko-austriacką starszy brat major Leszek Dąbczański i pochował na cmentarzu w Kurzynie.

Oprócz tej kapliczki znajdują się jeszcze obok niej dwie, już nie takie stare. Jest jeszcze czwarta, po drugiej stronie szosy. Co spowodowało, że takie w tym miejscu zagęszczenie kapliczek? Trudno powiedzieć.

Nieco dalej przy drodze leśnej na południowy zachód, w stronę Harasiuk, stoją tablice informujące o czerwonym rowerowym Żurawinowym Szlaku, jak również o terenach wsi Ciosmy, których dotyczy geościeżka. To, o czym można tam przeczytać zawarłem w opisie geościeżki. Tutaj przytoczę jedynie we fragmencie jak ten szlak opisuje strona Green Velo, https://greenvelo.pl/detal/1172-greenvelo-zurawinowy-szlak:

Szlak Żurawinowy to ciekawa, krótka (ok. 22 km) trasa rowerowa, poprowadzona w lasach biłgorajskich pomiędzy Biłgorajem a wsią Ciosmy. Zgodnie z nazwą, o odpowiedniej porze roku rowerzysta napotka na trasie czerwone owoce żurawiny błotnej. Ta smaczna, zdrowa i nadająca się na przetwory [i nalewki!] roślina porasta bagna i moczary, przez które poprowadzona jest trasa rowerowa. Szlak biegnie w pobliżu granicy między województwem lubelskim a podkarpackim, której oczywiście w tym rozległym, starym lesie nie widać.
Szlak jest dobrze oznakowany
[oj, polemizowałbym] i bardzo urozmaicony. Trasa, choć krótka i raczej pozbawiona podjazdów i zjazdów, jest bardzo urozmaicona, kręta i dość męcząca. Stanowi pętlę przez bagna i lasy i ma cechy szlaku MTB z uwagi na trudne, gruntowe, miejscami podmokłe drogi, której znaczna część trasy przebiega. Na szlaku rowerzysta napotka stare drewniane mostki przez bagna, zarośnięte, leśne ścieżki, jak i dobrze zagospodarowane miejsca odpoczynku. Liczne tablice informacyjne pozwalają na zapoznanie się z przyrodą i historią okolicy. Lasy, porastające tę część Roztocza, są gęste, trudne do przebycia i podmokłe. 

 

Skrzynka to pojemnik PET z logbookiem i ołówkiem przytulony do kapliczki.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Żurawinowy Szlak - droga na południowy zachód
Kapliczki. Ta w środku - z XIX w.
Log entries: Found 42x Not found 0x Note 0x All entries