Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie geokuba
Widoczność
Zdobyta 13 razy
Punktacja 65.33 punktów
Liczba skrzynek 9 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 100% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 23-06-2019
Założyciele geokuba
Opis GeoŚcieżki

Minigeościeżka „Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury”, to oznaczenie terenu kilkoma skrzynkami po dawnych częściach wsi Ciosmy. Do dzisiaj zachowało się tylko kilka zamieszkanych zabudowań w Pszczelnej, ale nikt tam już nie gospodarzy rolniczo. Pola są coraz bardziej zarastane przez las, a dawne drogi często prowadzą na manowce.  W Kniei zachowały się tylko murowane piwnice, kominy, jeden murowany budynek gospodarczy i niebezpieczne studnie, których nie widać w wysokiej trawie i do których można wpaść. O Nieszurach nikt już nie pamięta, od wielu wielu lat rośnie tam las.

Ze znikaniem tych wiosek nie wiąże się jakaś tragiczna przeszłość. Po prostu starsi ludzie wymarli, a nikt z potomnych nie chciał tu zostawać. Przyczółki te bowiem położone są w środku lasu, dojazd jest ciężki – drogi gruntowe, brak jakiejkolwiek infrastruktury technicznej oprócz prądu.

Zabudowania znikają, pola powoli zarastają lasem, ale niektóre rzeczy zostają, które świadczą o dawnych czasach. Pozostały kapliczki, stare drewniane krzyże, no i bardzo żywa jest tutaj pamięć o powstaniu styczniowym.

Znamiennym dla tej części Puszczy Solskiej (Lasów Janowskich) są wysokie smukłe przydrożne krzyże drewniane z wieńczącym je na górze daszkiem. Stare, często z początków XX w. Na tych krzyżach widnieją drewniane figury Chrystusa. I te figury to jest sztuka sama w sobie. Przyjrzyjcie im się. Każda inna, naruszona przez czas, ewidentnie cierpiąca, niemal żywa.

Zapraszam na zwiedzenie tych zapomnianych miejsc. Na tym terenie przebiega pieszy czerwony Szlak Walk Partyzanckich i rowerowy czerwony Żurawinowy Szlak.

Jest to też swego rodzaju promocja Żurawinowego Szlaku, bo został on bardzo ciekawie pomyślany i jest dosyć wymagający. Na tablicy informacyjnej przy początku szlaku można przeczytać:

„Żurawinowy szlak” jest oznakowaną trasą turystyczną (długość ok. 25 km) z opisami dydaktycznymi przeznaczoną do wypraw rowerowych, a także pieszych. Trasa szlaku poprowadzona jest w większości wśród lasów Puszczy Solskiej czyli jednego z największych kompleksów leśnych w kraju i w Europie. Atrakcją wyprawy będą: bory i lasy sosnowe z domieszką dębu i jodły, w miejscach podmokłych olchy, a także buki i świerki, sosny wejmutki oraz siedliska rzadkich gatunków flory i fauny. Lasy te obfitują w runo leśne (grzyby, czarne jagody, borówki, żurawiny, jeżyny). Trasa wiodła będzie także wśród torfowisk w pobliżu rezerwatu Obary, Wielkiego Bagna, Bagna Wodarka, Białego Bagna, potoków, zbiorników wodnych, łąk, a także przez miejsca związane z wydarzeniami powstania styczniowego oraz II wojny światowej.

W budynku Szkoły Podstawowej w Ciosmach mieści się Izba Pamięci Narodowej, znajdują się tam pamiątki historii oraz kultury. Na trasie umieszczone są tablice z mapami oraz opisami przyrodniczo-historycznymi, wiaty turystyczne, pomosty, kładki oraz stoliki i ławki przeznaczone do odpoczynku. Spotkamy tez wiekowe, unikatowe kapliczki i krzyże przydrożne. Szlak jest nawiązaniem do utworzonego wcześniej szlaku rowerowego niebieskiego oraz pieszego szlaku czerwonego. Wyprawa „Żurawinowym szlakiem” może być samodzielną „pętlą” od startu do mety, a może być także jednym z wariantów wypraw połączonych z innymi szlakami.  

Weźcie ze sobą rękawiczki i coś do odstraszania komarów i kleszczy. Wycieczka na kilka godzin, ale tak po prawdzie, mimo lasu, to do niemal każdej skrzynki (oprócz tej z krzyżem z 1963 r. ) da się podjechać samochodem (w lecie), bo drogi są w miarę przejezdne i nie ma zakazów wjazdu.

 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 9 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis