Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. geokuba
Status
Voltooid 12 keer
Score 65.33 punten
Aantal caches 9 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 100% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 23-06-2019
Eigenaar geokuba
Beschrijving GeoPath

Minigeościeżka „Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury”, to oznaczenie terenu kilkoma skrzynkami po dawnych częściach wsi Ciosmy. Do dzisiaj zachowało się tylko kilka zamieszkanych zabudowań w Pszczelnej, ale nikt tam już nie gospodarzy rolniczo. Pola są coraz bardziej zarastane przez las, a dawne drogi często prowadzą na manowce.  W Kniei zachowały się tylko murowane piwnice, kominy, jeden murowany budynek gospodarczy i niebezpieczne studnie, których nie widać w wysokiej trawie i do których można wpaść. O Nieszurach nikt już nie pamięta, od wielu wielu lat rośnie tam las.

Ze znikaniem tych wiosek nie wiąże się jakaś tragiczna przeszłość. Po prostu starsi ludzie wymarli, a nikt z potomnych nie chciał tu zostawać. Przyczółki te bowiem położone są w środku lasu, dojazd jest ciężki – drogi gruntowe, brak jakiejkolwiek infrastruktury technicznej oprócz prądu.

Zabudowania znikają, pola powoli zarastają lasem, ale niektóre rzeczy zostają, które świadczą o dawnych czasach. Pozostały kapliczki, stare drewniane krzyże, no i bardzo żywa jest tutaj pamięć o powstaniu styczniowym.

Znamiennym dla tej części Puszczy Solskiej (Lasów Janowskich) są wysokie smukłe przydrożne krzyże drewniane z wieńczącym je na górze daszkiem. Stare, często z początków XX w. Na tych krzyżach widnieją drewniane figury Chrystusa. I te figury to jest sztuka sama w sobie. Przyjrzyjcie im się. Każda inna, naruszona przez czas, ewidentnie cierpiąca, niemal żywa.

Zapraszam na zwiedzenie tych zapomnianych miejsc. Na tym terenie przebiega pieszy czerwony Szlak Walk Partyzanckich i rowerowy czerwony Żurawinowy Szlak.

Jest to też swego rodzaju promocja Żurawinowego Szlaku, bo został on bardzo ciekawie pomyślany i jest dosyć wymagający. Na tablicy informacyjnej przy początku szlaku można przeczytać:

„Żurawinowy szlak” jest oznakowaną trasą turystyczną (długość ok. 25 km) z opisami dydaktycznymi przeznaczoną do wypraw rowerowych, a także pieszych. Trasa szlaku poprowadzona jest w większości wśród lasów Puszczy Solskiej czyli jednego z największych kompleksów leśnych w kraju i w Europie. Atrakcją wyprawy będą: bory i lasy sosnowe z domieszką dębu i jodły, w miejscach podmokłych olchy, a także buki i świerki, sosny wejmutki oraz siedliska rzadkich gatunków flory i fauny. Lasy te obfitują w runo leśne (grzyby, czarne jagody, borówki, żurawiny, jeżyny). Trasa wiodła będzie także wśród torfowisk w pobliżu rezerwatu Obary, Wielkiego Bagna, Bagna Wodarka, Białego Bagna, potoków, zbiorników wodnych, łąk, a także przez miejsca związane z wydarzeniami powstania styczniowego oraz II wojny światowej.

W budynku Szkoły Podstawowej w Ciosmach mieści się Izba Pamięci Narodowej, znajdują się tam pamiątki historii oraz kultury. Na trasie umieszczone są tablice z mapami oraz opisami przyrodniczo-historycznymi, wiaty turystyczne, pomosty, kładki oraz stoliki i ławki przeznaczone do odpoczynku. Spotkamy tez wiekowe, unikatowe kapliczki i krzyże przydrożne. Szlak jest nawiązaniem do utworzonego wcześniej szlaku rowerowego niebieskiego oraz pieszego szlaku czerwonego. Wyprawa „Żurawinowym szlakiem” może być samodzielną „pętlą” od startu do mety, a może być także jednym z wariantów wypraw połączonych z innymi szlakami.  

Weźcie ze sobą rękawiczki i coś do odstraszania komarów i kleszczy. Wycieczka na kilka godzin, ale tak po prawdzie, mimo lasu, to do niemal każdej skrzynki (oprócz tej z krzyżem z 1963 r. ) da się podjechać samochodem (w lecie), bo drogi są w miarę przejezdne i nie ma zakazów wjazdu.

 

Caches in GeoPath Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Ciosmy – Knieja, Pszczelna i Nieszury
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 9 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log