Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ciosmy - Pszczelna: krzyż z 1863 r. - OP90QJ
Eigenaar: geokuba
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-06-2019
Gemaakt op: 15-06-2019
Gepubliceerd op: 23-06-2019
Laatste verandering: 19-02-2020
23x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
60 x Bekeken
20 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
7 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Badzia Gadzia - (BG), grafen, Miki., night_time, NivilS, starletka, Super Mario
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Przy rowerowym czerwonym Żurawinowym Szlaku na krańcu dawnych pól (teraz zarośniętych) stoi stary drewniany krzyż. Na stronie Gminy Biłgoraj www.gminabilgoraj.pl można znaleźć taką informację:

„W Ciosmach – Pszczelnej znajduje się pochodzący z 1858 r. drewniany krzyż z daszkiem.”

 

Informacja odnośnie roku jest sprzeczna z informacją na tabliczce z oznaczeniem Żurawinowego Szlaku, która wisi na tym krzyżu:

„Krzyż powstańczy z 1863 r. „Przechodniu, powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń – o Wasze losy.””

 

Rok wyryty na krzyżu jest wyraźny, ale cyfra „6” została chyba przerobiona na „5”, albo odwrotnie. Ale jeżeli to ma być krzyż powstańczy, to na pewno „6”. Zamieszanie z tym rokiem również zainteresowało Krzysztofa Garbacza, autora książki „Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych” z 2006 r. Pisze on w niej tak:
Przed laty spotkałem na polach leśnego przysiółka Ciosmy-Pszczelna starszą kobietę kopiącą ziemniaki. Zapytana o jedną z takich figur wskazała motyką kierunek i zaraz dodała:  <<Postawili ją na 5 lat przed powstaniem>>. Kiedy przybyłem na miejsce stwierdziłem, że dodano tu jednak legendę. Datę 1858, co wyraźnie odczytałem, przekształcono na 1863! – przy tym układzie cyfr jest to zabieg bardzo prosty… Powiedziała mi też starsza pani, że była tam mogiła, w której po bitwie spoczęły na krótko, przed pochówkiem na cmentarzu parafialnym w Hucie Krzeszowskiej, ciała <<piętnastu i jednego księdza>> (tę samą skrupulatnie wymienianą liczbę poległych słyszałem w innym czasie w Bukowej i Andrzejówce). Potwierdziły to ustalenia historyków, w tym pracowicie odtworzone przez Tomasza Brytana nazwiska poległych, które umieściliśmy na wzniesionym w roku 1999 pomniku na mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym w Hucie Krzeszowskiej.
(…) Na ramionach „figury” jest widoczna inskrypcja „KRZY[Ż] PAN[S]KI”. Pierwotny napis na długiej belce jest już zatarty. Można przeczytać tylko „IHS”, a poniżej zobaczyć wyryte serce. Z czasów dużo późniejszych pochodzi wyryta na słupie data „1853”, zamiast oczekiwanej 1863. Być może wspomniany przez Romana Sokala rok 1863, powstały z przeróbki cyfry 1858, zatarto lub usunięto podczas naprawy dolnej części „figury”. Ale tej zagadki nie potrafię już rozwikłać.

 

Spójrzcie na drewnianego Chrystusa na krzyżu. Już o tym wspominałem, ale te drewniane rzeźby mają nieodparty urok. Ta tutaj przedstawia Chrystusa z bardzo przekrzywioną głową, ale wygląda ona tak, jak by tę głowę przekrzywiło mu ciążące ku ziemi gniazdo os, albo pszczół, które tam jest (to dopiero cierniowa korona!).

 

Szlak w tym miejscu jest mało uczęszczany, ledwo widoczna ścieżka, przy niej, niedaleko krzyża, chylą się koślawe tablice informacyjne, ale sąsiednia wiata i ławeczki w bardzo dobrym stanie. Obok nich woda i żeremie bobrów.

 

Skrzynka przed krzyżem.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Miejsce odpoczynku: wiata i tablice informacyjne. Zaraz obok żeremie bobrów.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Krzyż
Chrystus z gniazdem os na głowie
Tablice informacyjne
Wiata
Strefa poszukiwań kesza
Logs: Gevonden 23x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs