Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
złudzenie optyczne w Karpaczu - OP90NX
błędnie tzw. "anomalia grawitacyjna" - nie wierz własnym oczom
Właściciel: A walon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-06-2019
Data utworzenia: 12-06-2019
Data opublikowania: 04-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 07-03-2024
43x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
138 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AlicjaK, Carolajna, Diana28, GFS, Hr. Jan Usz, hratli , KLAB, Koza, Machet, Mario&Monia, Mhonar, Miki., MSZU, Pixelstelar, szamang
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

złudzenie optyczne

Nie wszystko na co patrzymy jest takie, jak się nam wydaje. Czasami nasz mózg, zwiedziony nietypowym kontrastem, perspektywą, zestawieniem kolorów czy kształtów płata nam figle i sprawia, że zaczynamy postrzegać pewne obiekty w nierzeczywisty sposób. Taka błędna interpretacja obrazu przez mózg to po prostu złudzenie optyczne.

[1] obracające się koła

Jeśli patrząc na czarną kropkę w centrum obrazka zaczniesz odsuwać głowę od ekranu, koła zaczną się kręcić. Co najbardziej ciekawe, gdy zaczniesz z powrotem zbliżać głowę w stronę obrazka, koła będą obracać się w przeciwnym kierunku!

Ten sam efekt uzyskasz patrząc na obrazek i przewijając jednocześnie stronę w górę-dół.

Niezłe, nie?!

Nie wierz własnym oczom!!! A tak naprawdę to patrzysz nie oczami, a mózgiem, który interpretuje bodźce przekazywane włóknami nerwu wzrokowego z oka do ośrodka wzroku w mózgu.

Wirująca tancerka (ang. The Spinning Dancer) – animowane złudzenie optyczne pokazujące tancerkę wykonującą piruet:

  • jak już otworzysz stronę z wirującą tancerką, przewiń ją tak, by zobaczyć dwie wirujące obok siebie tancerki, tak od głowy do kolan  (potrzebny jakiś większy wyświetlacz niż w smartfonie)
  • wpatrz się w obszar po środku między obrazkami; zobaczysz obie tancerki kręcące się w tą samą stronę - w prawo albo w lewo; jeśli nie - albo nie patrzysz na środek między obrazkami, albo jesteś geniuszem wzrokowym, ewentualnie - idź do lekarza
  • przenieś wzrok na jedną z tancerek i przewiń stronę tak, by zobaczyć całą tancerkę; na nodze ma literkę R (prawa noga) albo L (lewa noga); po chwili tancerka zacznie kręcić się w drugą stronę - jeśli nie, popatrz na tancerkę obok, a potem raz na jedną, raz na drugą

Genialne złudzenie!!!


 

złudzenie optyczne w Karpaczu - tzw. "anomalia grawitacyjna"

"Kiedy ponad 300 lat temu Isaac Newton odpoczywał w sadzie i słynne jabłko spadło mu na głowę, nie przypuszczał, że od odkrytego wtedy przez niego powszechnego prawa grawitacji będzie można znaleźć pewne szczególne wyjątki.

Są jednak na Ziemi takie miejsca, w których można stwierdzić odstępstwa od prawa grawitacji. Pusta butelka, bądź puszka, rozlana woda, samochód z wyłączonym silnikiem toczą się samodzielnie, bez żadnej przyczyny, w stronę szczytu wzniesienia. Takie anomalie występują w różnych punktach Ziemi. W Australii, na Barbados, w Brazylii, w pobliżu Gold Hill w Kanadzie, w prowincji Gansu w Chinach, w Languedoc we Francji, w Niemczech, Grecji, Irlandii, a także niedaleko letniej rezydencji papieży nad Jeziorem Albańskim na Via del Laghi we Włoszech i w Polsce, na drodze prowadzącej do wsi Żar w Beskidzie Małym. W Sudetach również można spotkać wiele ciekawych i rzadko występujących zjawisk.

Miłośnicy niezwykłych atrakcji mogą je zaobserwować W Karpaczu na pewnym odcinku ulicy Strażackiej, od ulicy Karkonoskiej w kierunku „Dzikiego Wodospadu”. Przewodnicy sudeccy od wielu już lat, kiedy przyjeżdżają w to miejsce z autokarami z turystami, proszą kierowców autobusów o wyłączenie w tym miejscu silnika, a następnie wrzucenie jałowego biegu. Jakież jest zaskoczenie wśród wszystkich, kiedy to po chwili pojazd powoli, a później nieco szybciej sam podjeżdża pod górę."

(opis pochodzi z tablicy informacyjnej umieszczonej w miejscu anomalii; za Anomalia grawitacyjna_HiK003 - OP3B98)

No cóż, a pod Giewontem, z głowami wspartymi o miecze, śpią zakuci w ciężkie zbroje rycerze. Trudno powiedzieć, dlaczego "złudzenie optyczne" nie przebiło się, nie wzbudza takich emocji jak "anomalia grawitacyjna", a chyba każdy chciałby zobaczyć np. fatamorganę! Oto kilka źródeł argumentów za złudzeniem optycznym, a przeciw anomalii grawitacyjnej w Karpaczu:

Jeszcze jeden dowód, naukowo-badawczy, dostarczyli studenci kierunku geodezja i kartografia, z Akademii Morskiej w Szczecinie; w ramach koła naukowego przeprowadzili pomiary geodezyjne na „magicznej górce” k. Wałcza i wskazali jednoznacznie na złudzenie optyczne. Dlaczego więc w Karpaczu wygrała "anomalia grawitacyjna"? Dlaczego Miasto zapłaciło za projekt, który oparty został o wyniki badań z fundacji Institute for Gravitational (to nie jest bynajmniej jednostka badawcza jakiegoś uniwersytetu)? A może to "zasługa" przewodników wycieczek zawsze skłonnych do "sabałowych" historii i drukowanych przewodników turystycznych podkręcających koniunkturę "nadprzyrodzonymi" historyjkami? Nie można też wykluczyć, że przeciętny człowiek nie jest w stanie tak łatwo zaakceptować, że to co widzi to nieprawda, i sam, w "naukawy" sposób, tłumaczy sobie rzeczywistość. A jak trafi na "punkt antygrawitacyjny" w Świeradowie? Może zgodnie z science fiction teorią wyrzuci go w kosmos?!


czy warto tu przyjechać

No jasne, że warto. To fajne uczucie jak doznajesz wrażenia, że auto jedzie samo pod górę - wbrew sile ciężkości. Najlepiej  podjechać od strony wyciągu na Kopę, zatrzymać się na wysokości tablicy o punkcie antygrawitacji (po lewej), wyłączyć biegi (ale nie silnik, bo siada wspomaganie) i czekać na "wjazd pod górkę". Jeśli nie ruszysz, być może pora odwiedzić warsztat ze "zbyt wysokimi oporami toczenia". Wykonanie tego doświadczenia w połączeniu z podjazdem z drugiej strony - od miasta - jest niezgodne z prawem, gdyż w tym kierunku, przed punktem "anomalii grawitacyjnej" stoi znak "zakaz zatrzymywania i postoju". Kierowcy często i tak robią po swojemu w efekcie cofając się "pod górkę" - trzeba zachować ostrożność bo tu i ludzie też kręcą się po jezdni. 

o keszu: współrzędne: niepewne - GPS pływał sobie jak pijany zając; zweryfikowane na bazie Osmapa OCPL, stąd kesz "nietypowy" lokalizacja: Karpacz, ul. Strażacka, tuż przy drodze poniżej tablicy "anomalia grawitacyjna" (kierunek: miasto)  • pojemnik: nie takie zupełnie małe mikro  • zawartość: logbook, certy FTF, STF i TTF oraz co-nieco na wymianę  maskowanie: jak już odłożysz kesza - sprawdź, czy jest stabilne, bo ma tendencje do wylatania  jeśli keszu zaginie, proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu
atrybuty (wybrane):

danger.png

pamiętaj, jesteś na ulicy, którą jeżdżą samochody, a niektórzy kierowcy testują "anomalię" i niekoniecznie patrzą pod koła

certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; w przypadku znalezienia grupowego przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu: zdjęcia, może jakiś filmik oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia: [1]
13 najciekawszych złudzeń optycznych, [2] eloblog

Zasady reaktywacji Jeśli keszu zaginie, proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu. Traktuj go, jakby był twój.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
[2] to w górę czy w dół?