Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stary młyn i pasaże - OP8YU3
Właściciel: snack
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-03-2019
Data utworzenia: 24-03-2019
Data opublikowania: 03-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 07-06-2020
14x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
26 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: izeq
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stary młyn + pasaże

 

 


Przy ulicy Długiej 41 w Zgierzu stoi opuszczony budynek z czerwonej cegły, wyglądający na małą fabryczkę. Jest to nieczynny od roku 1992 były młyn. Budynek o kubaturze ok. 4000 m3. Zbudowany został na początku XX wieku (jak podają różne żródła z 1920 r). Znajduje się na terenie Miasta Tkaczy, w strefie ochrony konserwatorskiej i każdy remont tego obiektu musi być konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. Teraz ogrodzony i zabezpieczony, do niedawna miejsce schronienia bezdomnych. Miasto kilkakrotnie próbowało już sprzedać położony w atrakcyjnym miejscu budynek. Zgierscy artyści próbowali urządzić w młynie galerię sztuki ale koszty adaptacji zabytku przerosły możliwości finansowe stowarzyszenia plastyków. Galeria nie powstała, a młyn nadal niszczeje. Zgierski młyn przestał działać w 1992 roku, decyzję o jego zamknięciu podjęła straż pożarna, ponieważ obiekt nie spełniał warunków przeciwpożarowych.

 

EDIT: z początku 2020r - coś się zaczyna dziać, robotnicy zaczynają się kręcić...

 

W jego bezpośrednim sąsiedztwie stworzono dwa pasaże nazwane nazwiskami aktorów związanych ze Zgierzem – Vladka Sheybala i Macieja Kozłowskiego.

 


Władysław Sheybal urodził się w Zgierzu w 1923 roku. Po zakończeniu II wojny światowej występował na deskach teatrów w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Warszawie. Otrzymał rolę w filmie "Kanał" Andrzeja Wajdy. W 1957 roku wyjechał do Anglii, zmieniając imię na Vladek. Jako aktor najczęściej grywał role obcokrajowców i czarnych charakterów. Najbardziej znane postacie to: mistrz szachowy Kronsteen w "Pozdrowieniach z Rosji" z cyklu filmów o Bondzie czy portugalski kapitan Ferreira w serialu "Szogun".

Maciej Kozłowski (1957-2010) - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W Zgierzu ukończył szkołę średnią (ówczesne Technikum Gospodarki Wodnej). Jako nastolatek grał w piłkę nożną w III lidze w Miejskim Klubie Piłkarskim Boruta Zgierz. W 1984 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Wizerunek ekranowy Macieja Kozłowskiego w latach 90. ukształtowało kilka ról gangsterów i bandytów. Grał czołowe postacie w wielu filmach m.in. "Lista Schindlera", "Widok z okna", "Nic śmiesznego", "Psy", "Kroll", "Szwadron", "Ogniem i mieczem". Z małego ekranu znany głównie z serialu M jak miłość.

 


 

Szanuj kesza, bądź niewidzialny, zamaskuj po sobie, pozwól kolejnym keszerom też znaleźć. Drugiego takiego nie mam, zaginięcie = archiwizacja.

 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy