Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stary młyn i pasaże - OP8YU3
Owner: snack
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 24-03-2019
Date created: 24-03-2019
Date published: 03-06-2020
Last modification: 31-01-2023
30x Found
3x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
60 visitors
17 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: GFS, Hr. Jan Usz, izeq, Phoebe, Plebek
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Stary młyn + pasaże

 

 


Przy ulicy Długiej 41 w Zgierzu stoi opuszczony budynek z czerwonej cegły, wyglądający na małą fabryczkę. Jest to nieczynny od roku 1992 były młyn. Budynek o kubaturze ok. 4000 m3. Zbudowany został na początku XX wieku (jak podają różne żródła z 1920 r). Znajduje się na terenie Miasta Tkaczy, w strefie ochrony konserwatorskiej i każdy remont tego obiektu musi być konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. Teraz ogrodzony i zabezpieczony, do niedawna miejsce schronienia bezdomnych. Miasto kilkakrotnie próbowało już sprzedać położony w atrakcyjnym miejscu budynek. Zgierscy artyści próbowali urządzić w młynie galerię sztuki ale koszty adaptacji zabytku przerosły możliwości finansowe stowarzyszenia plastyków. Galeria nie powstała, a młyn nadal niszczeje. Zgierski młyn przestał działać w 1992 roku, decyzję o jego zamknięciu podjęła straż pożarna, ponieważ obiekt nie spełniał warunków przeciwpożarowych.

 

EDIT: z początku 2020r - coś się zaczyna dziać, robotnicy zaczynają się kręcić...

 

W jego bezpośrednim sąsiedztwie stworzono dwa pasaże nazwane nazwiskami aktorów związanych ze Zgierzem – Vladka Sheybala i Macieja Kozłowskiego.

 


Władysław Sheybal urodził się w Zgierzu w 1923 roku. Po zakończeniu II wojny światowej występował na deskach teatrów w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Warszawie. Otrzymał rolę w filmie "Kanał" Andrzeja Wajdy. W 1957 roku wyjechał do Anglii, zmieniając imię na Vladek. Jako aktor najczęściej grywał role obcokrajowców i czarnych charakterów. Najbardziej znane postacie to: mistrz szachowy Kronsteen w "Pozdrowieniach z Rosji" z cyklu filmów o Bondzie czy portugalski kapitan Ferreira w serialu "Szogun".

Maciej Kozłowski (1957-2010) - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W Zgierzu ukończył szkołę średnią (ówczesne Technikum Gospodarki Wodnej). Jako nastolatek grał w piłkę nożną w III lidze w Miejskim Klubie Piłkarskim Boruta Zgierz. W 1984 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Wizerunek ekranowy Macieja Kozłowskiego w latach 90. ukształtowało kilka ról gangsterów i bandytów. Grał czołowe postacie w wielu filmach m.in. "Lista Schindlera", "Widok z okna", "Nic śmiesznego", "Psy", "Kroll", "Szwadron", "Ogniem i mieczem". Z małego ekranu znany głównie z serialu M jak miłość.

 


 

Szanuj kesza, bądź niewidzialny, zamaskuj po sobie, pozwól kolejnym keszerom też znaleźć. Drugiego takiego nie mam, zaginięcie = archiwizacja.

 

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 30x Not found 3x Note 1x Picture 1x All entries Gallery