Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
SZANUJ LASY! SZANUJ ŻYCIE - OP8YJ9
CZYSTE ŚRODOWISKO TO NAJLEPSZE UZDROWISKO
Eigenaar: DobrodziejLeszy
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:30 h    Lengte: 2.00 km
Geplaatst op: 05-03-2019
Gemaakt op: 07-03-2019
Gepubliceerd op: 10-03-2019
Laatste verandering: 10-03-2019
24x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
51 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  Take special equipment  Compass  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

DBAJ O CZYSTOŚĆ, NIGDY NIE WYRZUCAJ ŚMIECI DO LASU!!!

Jakże łatwo się zapomnieć. 
Zajęci rozmową idąc przez las skubiemy liście, rzucamy kamyczkiem, odwijamy papierek z cukierka i... wyrzucamy za siebie, nawet się nad tym nie zastanawiając. Butelkę też łatwo cisnąć w krzaki. Przecież nie będzie jej widać pod liśćmi. 
Śmieci się bardzo łatwo. Ale las, który dostał taki "prezent" musi się jakoś z nim uporać. Często jest to bardzo trudne.

Plastikowe opakowania, np. butelki PET, woreczki foliowe, czy porzucone w lesie kanistry mogą stać się pułapką dla zwierząt. Pułapką śmiertelną, z której zdezorientowany ślimak, owad, mysz nie jest w stanie wyjść. Po prostu nie potrafi znaleźć drogi powrotnej. I umiera z głodu, pragnienia, przegrzania.

Szklana butelka wystawiona na słońce działa jak wielka soczewka skupiająca światło. A skupione światło może mieć baardzo wysoką temperaturę. Łatwo zapala suche liście czy trawę. Wystarczy jedna  szklana butelka, aby spalić olbrzymi las. Pożar nie zawsze jest szybko dostrzeżony, w suchym lesie ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie, może zbliżyć się do zabudowań czy pola uprawnego - zapalić domy i uprawy. Pożar lasu to zawsze na pewno śmierć tysięcy zwierząt większych i mniejszych, owadów, piskląt, ptaków, młodych saren czy lisów, które nie były w stanie dość szybko opuścić gniazda czy nory. Zdarza się, że podczas gaszenia lasu giną lub zostają ranni ratujący go ludzie. Spalony las jest jednym z najsmutniejszych widoków na Ziemi.

Jeśli zauważysz ogień w lesie KONIECZNIE zatelefonuj do straży pożarnej 998 lub na numer alarmowy 112.

Bardzo niebezpieczna dla zwierząt może okazać się foliowa torba. Zwierzę folią może się zadławić, a po połknięciu może ona spowodować ból, a nawet śmierć, może niebezpiecznie zaplątać się wokół nogi odcinając dopływ krwi do stopy, a co za tym idzie - martwicę.

Wśród śmieci wyrzucanych do lasów trafiają się nie do końca opróżnione opakowania po nawozach sztucznych, środkach ochrony roślin, paliwach, smarach, farbach... Chemikalia te wsiąkają w glebę i powodują zahamowanie wzrostu roślin i grzybów, zatrucie zwierząt żyjących w glebie czy ściółce leśnej.

Jak spaceruje się w lesie, gdy zamiast śpiewu ptaków słyszymy pod stopami szelest woreczków foliowych? Gdy zamiast zapachu żywicy sosnowej czujemy odór rozkładających się śmieci czy chemikaliów? 
Gdy zamiast odcieni zieleni, przy których nasz wzrok odpoczywa, widzimy jaskrawe barwy niebieskiej folii czy odblask butelek i puszek?

Czas rozkładu śmieci porzuconych w lesie może być bardzo długi:

Butelka szklana - 4000 lat

Butelka plastikowa PET - 500 lat 

Torebka plastikowa - 300 lat

Puszka aluminiowa - 100 lat

Guma do żucia, niedopałek papierosa -  2-5 lat

Bilet autobusowy - 4 miesiące

Chusteczki higieniczne - 3 miesiące

W trosce o to, aby zachować porządek w lesie przy każdym oznakowanym parkingu leśnym znajdziemy kosz na odpadki.

Po zakończonej wycieczce możemy więc wszystkie papierki po cukierkach i butelki po wodzie, zamiast do lasu — wyrzucić do kosza na śmieci!

O keszu:

UWAGA! Atrybut skrzynki oznaczony czasowo jako niebezpieczna gdyż w pobliżu stoją dwa suche drzewa jedno wisi na drugim i nigdy nie wiadomo kiedy lęgną na ziemię, bezpiecznie podejmować w towarzystwie i podczas bezwietrznej pogody, mogą przydać się rękawiczki, uwaga na głowę przy podejmowaniu żeby kesz nie nabił guza, powodzenia :)

Proszę o odkładanie w to samo miejsce dnem pojemnika do góry czyli przykryciem do dołu, a jeśli odłożenie będzie utrudnieniem proszę o info w logu to będzie trzeba zrobić serwis i ulepszyć

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Parking leśny Rydzyny od strony Pabianic zmierzona odległość rowerem to 2 km do początku ścieżki leśnymi duktami
Parkeerplaats --- Parking leśny Huta Dłutowska od strony szosy na Bełchatów, obecnie parking pozbawiony koszy na odbiór odpadków, dawniej był ... podczas przechadzek sprzątam wrażliwe dla widoku pozostawione "prezenty" takie jak folie, aluminium, szkło, plastik nawet nie które segreguje i wyworze na recykling, najkrótsza droga od parkingu Huta Dłutowska ale bardziej dostosowana dla pieszych wędrówek
Begin wandelpad --- Najprostrza droga od strony Rydzyn Łotewer na kordach słupek 118 obok znaku wysokości w terenie, tutaj kierujecie się w prawo między ścianą lasu i szkółką aż po chwili wejdziecie na ścieżkę leśną prowadzącą do ich skrzyżowania po krótkim spacerze, tutaj w lewo i już prosta do skrytki :)
Begin wandelpad --- Wejście od strony Huty Dłutowskiej tutaj idąc przez szkółkę mogą przydać się kaloszki lecz nie koniecznie bo Latem będzie sucho, można pójść brzegiem drzew i uniknąć brodzenia w wodzie, dostęp od tej strony mogą utrudniać jeżyny i gęste zarośla , DOJAZD ROWEREM BARDZIEJ MOŻLIWY OD DRUGIEJ STRONY
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Geokrety

Geokrety  Fioletowy Grzybek - Totale afstand: 1530 km

Afbeeldingen
początek ścieżki przy słupku 118
Tutaj w lewo ścieżka
lub tędy od strony Huty Dłutowskiej, szkółka, punkt zaczepny - kępa wysokich drzew w dali - skrytka na kordach :)
Kesz widzi