Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brzeźnieński kościół św. Antoniego z Padwy - OP8X26
Brzeźno według Wanogi - kościół parafialny Brzeźna
Właściciel: Wanoga
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 3 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-11-2018
Data utworzenia: 15-11-2018
Data opublikowania: 16-11-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 18-07-2019
162x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
156 odwiedzających
80 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Gdańskie Brzeźno to dawniej nadmorski kurort i wieś rybacka, a dziś po prostu jedna z sypialni Gdańska i plaża. Dzielnica znajduje się na peryferiach miasta, poza sezonem letnim panuje tu z reguły cisza i spokój. To moje miejsce :)

* * *

Brzeźno jest jedną z najstarszych wsi rybackich nad Zatoką Gdańską, pierwsze wzmianki o nim znajdujemy w dokumentach oliwskiego opactwa cystersów, któremu potwierdzono nadanie osady w roku 1278. Zamieszkane było przez kilkadziesiąt rodzin rybackich (np. rejestr klasztorny z 1570 roku wymienia w Brzeźnie 22 rybaków, 5 komorników, 1 karczmę (płacącą podatek), 2 włóki sołtysa i 22 ogrody rybaków). Podlegali oni parafii św. Jakuba w Oliwie obok klasztoru).

Wraz z rozbiorami cystersi z Oliwy utracili własność Brzeźna, ale jego mieszkańcy podlegali parafii w Oliwie aż do roku 1860, potem do parafii św. Jadwigi w Nowym Porcie. Potrzeba własnego kościoła była coraz większa - przybywało mieszkańców, jednak w Brzeźnie kościół wybudowano dopiero w początkach istnienie Wolnego Miasta, w latach 1922-1926.  Do jego budowy użyto m.in. materiałów z rozebranego wskutek postanowień traktatu wersalskiego Fortu Brzeźno (którego częścią była Bateria Wiejska - polecam skrzynkę Dorfbatterie i Potok Warzywód - OP8WRP). Na wyposażenie nowego kościoła trafiły ołtarze podarowane przez parafię św. Józefa, organy od Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego we Wrzeszczu oraz dzwony okrętowe - dar marynarzy mieszkających w Brzeźnie. Dzwony te zabrano ze stoczni podczas złomowania niemieckiej floty (także na mocy traktatu wersalskiego), największy pochodził z krążownika liniowego "Graf Spee". Budynek kościoła otoczono szpalerem kasztanowców, obok powstała plebania. Świątynię konsekrowano 13 czerwca 1926 roku, za patrona obierając św. Antoniego z Padwy - a wśród wielu przymiotów św. Antoni jest też patronem rzeczy zaginionych i poszukiwaczy. Czyli można go uznać także za patrona geokeszerów... ;)

Kościół przetrwał II wojnę światową i nadal służy mieszkańcom Brzeźna. Był kilkakrotnie przebudowywany i modernizowany, jego bryła została zmieniona, zabytkowe ołtarze ze św. Józefa zostały usunięte. Na dodatek w roku 2016 proboszcz nakazał wycinkę niemal stuletnich kasztanowców, co spotkało się z oburzeniem parafian...

***

Zapraszam do zdobywania skrzynki! Umieszczona jest obok ogrodzenia kościoła, koordynaty wskazują miejsce jej ukrycia - jest to miejsce ogólnodostępne i na widoku zatem proszę o dyskrecję przy podejmowaniu i odkładanie jej w dokładnie ten sam sposób, jak jest umiejscowiona.

 


Zdjęcia archiwalne Brzeźna pochodzą z prywatnych zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego, autora „Przewodnika po Wolnym Mieście Gdańsk” i twórcy portalu „Danzig on-line”, któremu w tym miejscu serdecznie dziękuję za ich udostępnienie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół przed II wojną św.