Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Brzeźnieński kościół św. Antoniego z Padwy - OP8X26
Brzeźno według Wanogi - kościół parafialny Brzeźna
Owner: Wanoga
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 3 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-11-2018
Date created: 15-11-2018
Date published: 16-11-2018
Last modification: 18-07-2019
163x Found
4x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
157 visitors
81 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Gdańskie Brzeźno to dawniej nadmorski kurort i wieś rybacka, a dziś po prostu jedna z sypialni Gdańska i plaża. Dzielnica znajduje się na peryferiach miasta, poza sezonem letnim panuje tu z reguły cisza i spokój. To moje miejsce :)

* * *

Brzeźno jest jedną z najstarszych wsi rybackich nad Zatoką Gdańską, pierwsze wzmianki o nim znajdujemy w dokumentach oliwskiego opactwa cystersów, któremu potwierdzono nadanie osady w roku 1278. Zamieszkane było przez kilkadziesiąt rodzin rybackich (np. rejestr klasztorny z 1570 roku wymienia w Brzeźnie 22 rybaków, 5 komorników, 1 karczmę (płacącą podatek), 2 włóki sołtysa i 22 ogrody rybaków). Podlegali oni parafii św. Jakuba w Oliwie obok klasztoru).

Wraz z rozbiorami cystersi z Oliwy utracili własność Brzeźna, ale jego mieszkańcy podlegali parafii w Oliwie aż do roku 1860, potem do parafii św. Jadwigi w Nowym Porcie. Potrzeba własnego kościoła była coraz większa - przybywało mieszkańców, jednak w Brzeźnie kościół wybudowano dopiero w początkach istnienie Wolnego Miasta, w latach 1922-1926.  Do jego budowy użyto m.in. materiałów z rozebranego wskutek postanowień traktatu wersalskiego Fortu Brzeźno (którego częścią była Bateria Wiejska - polecam skrzynkę Dorfbatterie i Potok Warzywód - OP8WRP). Na wyposażenie nowego kościoła trafiły ołtarze podarowane przez parafię św. Józefa, organy od Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego we Wrzeszczu oraz dzwony okrętowe - dar marynarzy mieszkających w Brzeźnie. Dzwony te zabrano ze stoczni podczas złomowania niemieckiej floty (także na mocy traktatu wersalskiego), największy pochodził z krążownika liniowego "Graf Spee". Budynek kościoła otoczono szpalerem kasztanowców, obok powstała plebania. Świątynię konsekrowano 13 czerwca 1926 roku, za patrona obierając św. Antoniego z Padwy - a wśród wielu przymiotów św. Antoni jest też patronem rzeczy zaginionych i poszukiwaczy. Czyli można go uznać także za patrona geokeszerów... ;)

Kościół przetrwał II wojnę światową i nadal służy mieszkańcom Brzeźna. Był kilkakrotnie przebudowywany i modernizowany, jego bryła została zmieniona, zabytkowe ołtarze ze św. Józefa zostały usunięte. Na dodatek w roku 2016 proboszcz nakazał wycinkę niemal stuletnich kasztanowców, co spotkało się z oburzeniem parafian...

***

Zapraszam do zdobywania skrzynki! Umieszczona jest obok ogrodzenia kościoła, koordynaty wskazują miejsce jej ukrycia - jest to miejsce ogólnodostępne i na widoku zatem proszę o dyskrecję przy podejmowaniu i odkładanie jej w dokładnie ten sam sposób, jak jest umiejscowiona.

 


Zdjęcia archiwalne Brzeźna pochodzą z prywatnych zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego, autora „Przewodnika po Wolnym Mieście Gdańsk” i twórcy portalu „Danzig on-line”, któremu w tym miejscu serdecznie dziękuję za ich udostępnienie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół przed II wojną św.