Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pałace i dwory Wielkopolski #161 - Gutów - OP8X17
Eigenaar: szabla
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 139 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-11-2018
Gemaakt op: 12-11-2018
Gepubliceerd op: 12-11-2018
Laatste verandering: 12-11-2018
19x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
36 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Harry_Hole
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Gutów - Pierwsze udokumentowane wzmianki o Gutowie datuje się na okres panowania dynastii Jagiellonów, tj. 1400 r. potwierdzenie stanowi nadanie misjonarzom poznańskim dziesięciny z Gutowa przez biskupa Wojciecha jastrzębskiego.

nazwa miejscowości Gutów wywodzi się od nazwiska pierwszych właścicieli majątku – rodu Gutowskich (herbu ślepowron). rodzina ta zarządzała posiadłością przez około 200 lat (tj. od początku xiv do końca xvi wieku).

po rodzinie Gutowskich właścicielką części Gutowa wraz z dworem została małoletnia Marianna Skąpska herbu topór. do czasu uzyskania przez nią pełnoletności prawnym opiekunem dziewczyny był jej krewny Wojciech Przespolewski herbu topór, właściciel odległego 4 km od Gutowa, Droszewa.

w roku 1776 rodzina Przespolewskich sprzedała swą część posiadłości Kacprowi zakrzewskiemu (herbu Wyssogota). cztery lata później tj. w 1780 r. Kacper Zakrzewski przejął kolejną część Gutowa od Piotra zakrzewskiego oraz trzecią – od Józefa Malczewskiego (w 1781 r.). we wzmiankach z tamtego okresu pojawia się informacja z roku 1789, z której wynika, że prawowitym właścicielem całego majątku został Kacper Zakrzewski, pozostający jednocześnie samodzielnym dziedzicem wsi Gutów.
w 1811 roku urodził się Konstantyn zakrzewski,  jeden z znamienitych dziedziców Gutowa, syn Pawła porucznika gwardii króla  Stanisława Augusta Poniatowskiego. konstanty zakrzewski początkowo pobierał nauki w Kaliszu następnie podjął studia na uniwersytecie w warszawie, które po roku przerwał z związku z wybuchem powstania listopadowego. po bitwie pod olszynką grochowską jako 19-letni chłopak został odznaczony krzyżem  virtuti militari. wkrótce mianowano go adiutantem generała j.m. Umińskiego . po upadku powstania emigrował do Niemiec, gdzie ukończył studia w Heidelbergu i Genewie. następnie osiedlił się w Paryżu, gdzie utrzymywał kontakty z Mickiewiczem, Słowackim, Zalewskim.  po uzyskaniu amnestii wrócił do wielkiego księstwa i osiadł w rodzinnym Gutowie.  w 1848 wziął udział w powstaniu jako naczelny wschodnich powiatów, za co był więziony kilka miesięcy w poznaniu. w 1881 roku jego  majątek w Gutowie posiadał około 1620 morg i specjalizował się w hodowli bydła holenderskiego oraz hodowli koni pod koniec życia Konstantyn Zakrzewski zamieszkał u dzieci w genui, w której zmarł 2 maja 1884 roku.

na początku xix wieku kolejni właściciele przebudowali obiekt i nadali mu formę eklektyczną, z użyciem form neogotyckim i neoromańskich. zamek jest przykładem pseudo zamkowej wiejskiej rezydencji sugerując średniowieczno – rycerskie korzenie właściciela.  zamek wzniesiono w palnie litery l, wyróżnia się on dość skomplikowaną bryłą o zróżnicowanej wysokości (4 kondygnacyjną wierzą nakrytą hełmem stożkowym). wejście główne prowadzi z ganku kolumnowego nakrytego tarasem. ozdobne płyciny wieży zwieńczono galerią widokową z kolumnami gotyckimi dźwigającymi stożkowy hełm. zamek otoczony jest parkiem o powierzchni 7 hektarów oparty na motywach naturalnego krajobrazu charakterystycznej sztuki rodowej xviii wieku

po śmierci ostatniego dziedzica Gutowa herbu Wyssogota, po 112 latach  spadkobiercy w 1888 roku sprzedali majątek Bernadrowi i Martinowi Mendelsohn.

po  nich w  1945 roku właścicielem stało się państwowe gospodarstwo rolne.  w zamku na parterze mieściły się biura PGR oraz sklep wiejski, na piętrze-  zamieszkiwali pracownicy folwarczni.
w największej sali urządzano zabawy wiejskie.  przez pewien czas w części wschodniej działała zlewnia mleka oraz w piwnicach tuczarnia kur.

w 1995 roku majątek w Gutowie nabyła osoba prywatna, która systematycznie odbudowuje to miejsce.

http://www.zamekgutow.pl/historia

 

Na terenie obiektu można zobaczyć także tygrysy i lwy oraz posilić się..

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
dworek
gdzieś tutaj