Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pałace i dwory Wielkopolski #161 - Gutów - OP8X17
Owner: szabla
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 139 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-11-2018
Date created: 12-11-2018
Date published: 12-11-2018
Last modification: 12-11-2018
19x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
36 visitors
14 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Harry_Hole
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Gutów - Pierwsze udokumentowane wzmianki o Gutowie datuje się na okres panowania dynastii Jagiellonów, tj. 1400 r. potwierdzenie stanowi nadanie misjonarzom poznańskim dziesięciny z Gutowa przez biskupa Wojciecha jastrzębskiego.

nazwa miejscowości Gutów wywodzi się od nazwiska pierwszych właścicieli majątku – rodu Gutowskich (herbu ślepowron). rodzina ta zarządzała posiadłością przez około 200 lat (tj. od początku xiv do końca xvi wieku).

po rodzinie Gutowskich właścicielką części Gutowa wraz z dworem została małoletnia Marianna Skąpska herbu topór. do czasu uzyskania przez nią pełnoletności prawnym opiekunem dziewczyny był jej krewny Wojciech Przespolewski herbu topór, właściciel odległego 4 km od Gutowa, Droszewa.

w roku 1776 rodzina Przespolewskich sprzedała swą część posiadłości Kacprowi zakrzewskiemu (herbu Wyssogota). cztery lata później tj. w 1780 r. Kacper Zakrzewski przejął kolejną część Gutowa od Piotra zakrzewskiego oraz trzecią – od Józefa Malczewskiego (w 1781 r.). we wzmiankach z tamtego okresu pojawia się informacja z roku 1789, z której wynika, że prawowitym właścicielem całego majątku został Kacper Zakrzewski, pozostający jednocześnie samodzielnym dziedzicem wsi Gutów.
w 1811 roku urodził się Konstantyn zakrzewski,  jeden z znamienitych dziedziców Gutowa, syn Pawła porucznika gwardii króla  Stanisława Augusta Poniatowskiego. konstanty zakrzewski początkowo pobierał nauki w Kaliszu następnie podjął studia na uniwersytecie w warszawie, które po roku przerwał z związku z wybuchem powstania listopadowego. po bitwie pod olszynką grochowską jako 19-letni chłopak został odznaczony krzyżem  virtuti militari. wkrótce mianowano go adiutantem generała j.m. Umińskiego . po upadku powstania emigrował do Niemiec, gdzie ukończył studia w Heidelbergu i Genewie. następnie osiedlił się w Paryżu, gdzie utrzymywał kontakty z Mickiewiczem, Słowackim, Zalewskim.  po uzyskaniu amnestii wrócił do wielkiego księstwa i osiadł w rodzinnym Gutowie.  w 1848 wziął udział w powstaniu jako naczelny wschodnich powiatów, za co był więziony kilka miesięcy w poznaniu. w 1881 roku jego  majątek w Gutowie posiadał około 1620 morg i specjalizował się w hodowli bydła holenderskiego oraz hodowli koni pod koniec życia Konstantyn Zakrzewski zamieszkał u dzieci w genui, w której zmarł 2 maja 1884 roku.

na początku xix wieku kolejni właściciele przebudowali obiekt i nadali mu formę eklektyczną, z użyciem form neogotyckim i neoromańskich. zamek jest przykładem pseudo zamkowej wiejskiej rezydencji sugerując średniowieczno – rycerskie korzenie właściciela.  zamek wzniesiono w palnie litery l, wyróżnia się on dość skomplikowaną bryłą o zróżnicowanej wysokości (4 kondygnacyjną wierzą nakrytą hełmem stożkowym). wejście główne prowadzi z ganku kolumnowego nakrytego tarasem. ozdobne płyciny wieży zwieńczono galerią widokową z kolumnami gotyckimi dźwigającymi stożkowy hełm. zamek otoczony jest parkiem o powierzchni 7 hektarów oparty na motywach naturalnego krajobrazu charakterystycznej sztuki rodowej xviii wieku

po śmierci ostatniego dziedzica Gutowa herbu Wyssogota, po 112 latach  spadkobiercy w 1888 roku sprzedali majątek Bernadrowi i Martinowi Mendelsohn.

po  nich w  1945 roku właścicielem stało się państwowe gospodarstwo rolne.  w zamku na parterze mieściły się biura PGR oraz sklep wiejski, na piętrze-  zamieszkiwali pracownicy folwarczni.
w największej sali urządzano zabawy wiejskie.  przez pewien czas w części wschodniej działała zlewnia mleka oraz w piwnicach tuczarnia kur.

w 1995 roku majątek w Gutowie nabyła osoba prywatna, która systematycznie odbudowuje to miejsce.

http://www.zamekgutow.pl/historia

 

Na terenie obiektu można zobaczyć także tygrysy i lwy oraz posilić się..

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
dworek
gdzieś tutaj
Log entries: Found 19x Not found 0x Note 1x All entries Hide deletions