Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #19 Błędne Skały - Skarb Błędnych Skał - OP8W0B
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 843 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
132x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 3 obserwatorów
237 odwiedzających
105 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
85 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AA-TEAM, abukkawon, adradas, ajka, ankos, Antosiu, Asek19, atena.pl, Aynsley, bamba, Banderzwierze, Baranek, Blondi, brajan74, Bulwieć , BUMAG, BUZZ0, Chochlik., Ciapciak, Dallas, darkmoory, elmodemonico, Fortitudo007, freney, gagu, Galka, GFS, HazelEyes, hobbbysta, Hr. Jan Usz, hratli , humback, isior, j_janus, JacobPiel, jk.koza, JoShiMa, kafii, Kao, kefir, krogulec, KubaB08, Machet, mainecoon123, mangus i 27@, Maniulek, Mario&Monia, martuś, Mhonar, Migotka, Nannette, Nieistniejące_konto, nieska, night_time, noorbi, norbinorek, ofen95, pati666, pazimax, pilobezoar, plus_Amelka, Qbacki, QbaPL, r00t7, Ranwers, RoDaJJ, ronja, rubin, Sabrielka, Serengeti, shashlyk, szabla, szubaada, telefonalarmowy, Tisia, Tris, trojmiasto, uhuhu, unkas, Whatever, woyt, yabay, ygrek, Zespół EŁ, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Skarb Błędnych Skał

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Labirynt Błędnych Skał znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Skalniaka. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Jedyny taras widokowy na trasie to Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Trudne warunki, które zazwyczaj tu panują powodują, że większość świerków ma połamane korony, a pozostałe gatunki drzew, takie jak sosna i brzoza przyjmują fantazyjnie powyginane kształty. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

Witaj podróżniku, wszystko wskazuje na to, że masz zamiar dobrać się do skarbów Liczyrzepy! Udało Ci się dostać do Labiryntu Błędnych Skał. Jeżeli Twój telefon ma jeszcze zasięg, zadzwoń do swoich najbliższych i poinformuj ich o swoich zamiarach. Zaraz podejmiesz się rozwiązania skomplikowanej serii zadań, które mogą doprowadzić Cię do obłędu.

P.S. Park Narodowy Gór Stołowych nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie w labiryncie. Jedyne co możemy zrobić jako jednostka państwowa, to także Twoje kości oddać do Kaplicy Czaszek.             

1)

Skalne Czasze

Znajdujesz się nieopodal najwyższego punktu na Błędnych Skałach, Mijając Skalne Siodło kierujesz się w stronę punktu widokowego. Po drodze, na skale po prawej stronie znajdziesz wykuty numer. Trzecia cyfra to litera A w naszej zabawie.  Do dzieła!

2)

Dawno dawno temu, za pięcioma skalnymi grzybami, za wielkimi jodłowymi lasami, za ośmioma zmęczonymi turystami, w Górach Stołowych żyli giganci. Te wielkie istoty wytwarzały z kamieni przybory codziennego użytku. Przechodząc w głąb labiryntu spotkasz wielki Stołowy Głaz. Znajduje się tu tablica z… nie z menu, tylko z cyfrą, która jest Twoim B.

3)

W Górach Stołowych powstała niejedna produkcja filmowa. Jedną z nich są powstałe w 2008 roku „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Będąc w miejscu, w którym był plan filmowy, po lewej stronie dostrzeżesz mały płotek - wejście do ówczesnej Narni. Liczba sztachet to C.

4)

Drogi turysto! Jeżeli cofniemy się jeszcze trochę w czasie (jakieś 100 milionów lat) znajdowałbyś się 30 metrów pod wodą. Kiedy woda opuszczała nasze tereny i zaczęły się procesy górotwórcze, do naszego portu zacumował ostatni okręt i pozostał aż do dnia dzisiejszego. Oczywiście Dyrekcja Parku Narodowego dba o nasze skały i informuje niegrzecznych turystów o zasadach panujących w Parku Narodowym. Zobacz ile znaków zakazu znajdziesz na pobliskiej tabliczce. Zapisz je jako D.

5)

Czym byłaby atrakcja turystyczna bez kasy i biletów? Możesz śmiało zajrzeć do okienka (wejście jest od prawej strony). Po wychyleniu głowy zapytaj się pozostałych turystów ile kosztuje bilet normalny na Błędne Skały, ponieważ to kolejna liczba do Twojej układanki, czyli E.

6)

Kurza Stopka, a może stopki?. Sam nie wiem. Policz na ilu nogach stoi nasza skała. To Twoje F.

7)

Przesmyk Liczyrzepy to najwęższa część naszego labiryntu. Oczywiście nieraz dochodziło do sytuacji, w której któryś z turystów utknął w tym wąskim przejściu. Dlatego mierz siły na zamiary! Przed wejściem, w razie wypadku zerknij na numer alarmowy. Druga cyfra na niebieskim tle to G.

8)

Nie wierzę w to, nie jestem w stanie tego pojąć! Jak to możliwe, że jesteś już tak blisko wyjścia?! Nie dawałem Ci żadnych szans na przejście mojej trasy, założyłem się nawet z istotami mieszkającymi w labiryncie o wiadro rzep, że polegniesz! Trudno, może złapię następną osobę. Odbierz cyfrę, Twoje H, którą znajdziesz za znakiem i zmykaj z mojego labiryntu.

Finał:

Nie wiem czy bardziej mi szkoda moich rzep czy tego, że pokonałeś wszystkie przeciwności... Należy Ci się mój skarb jak nikomu innemu. Usiądź na ławce i wykonaj proste działanie matematyczne, następnie niczym przyczajony lis udaj się na wyliczone współrzędne. Uważaj, żeby nikt Cię nie zobaczył! Nie możemy pozwolić na to by zwykli śmiertelnicy poznali naszą tajemnicę!

N 50 28.(G-D) (B+D) (E:F+A)

E 016 17.(C+D) (H-B) (F*A)

 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia do kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół Ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- Stołowy Głaz. Cyfra z tabliczki to B / Digit on the sign - B.
2 Punkt wirtualny --- Opowieści z Narnii. Liczba sztachet w płocie, który zastawia drogę do Narnii to C / Number of rails in the fence that sets the road to Narnia - C.
3 Punkt wirtualny --- Okręt. Ilość znaków zakazu na tabliczce to D / Number of prohibition signs on the plate - D
4 Punkt wirtualny --- Kasa. Cena biletu normalnego na Błędne Skały to E / Price of regular ticket to the Labirinth - E
5 Punkt wirtualny --- Kurza Stopa. Liczba nóg, na których stoi kura w labiryncie to F / On how many "legs" does The Hens Foot stand - F
6 Punkt końcowy --- Przesmyk Liczyrzepy. Druga cyfra z numeru telefonu na niebieskim tle to G / Second digit in the phone number on blue plate - G
7 Punkt wirtualny --- Furtka. Cyfra ukryta za tabliczką to H / The digit hidden behind a plate - H.
8 Punkt fizyczny --- Tu jest kesz / Final
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wpisy do logu: znaleziona 132x nieznaleziona 0x komentarz 5x Wszystkie wpisy