Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #02 Szczeliniec - Skrzynia Liczyrzepy - OP8W04
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 782 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2019
190x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
247 odwiedzających
129 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
60 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AA-TEAM, abukkawon, ajka, ankos, atena.pl, basienieczka, Belkaa, Dallas, Diana28, dziadek72, elmodemonico, ERWZ, fielki, freney, gagu, granadian, Grazka, GuMiS160, Henrykus73, hobbbysta, Hr. Jan Usz, hratli , humback, idaho83, Iksnigo, jk.koza, Kipcior, krzlewy, Lorezja, Machet, Maleska, Mario&Monia, Mhonar, Migotka, misiek_siersciuch (m_si), mixen6, moku.stg, mziolko, Nannette, nieska, night_time, ori, pani_ka, pilobezoar, Qbacki, QbaPL, Ranwers, ronja, rubin, subo, szabla, szamang, szubaada, telefonalarmowy, Tisia, Tris, unkas, Wanoga, wiolinka, ygrek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Skrzynia Liczyrzepy

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza, miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, ze od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki to przyrodniczy i turystyczny fenomen. Widoczna z daleka, potężna platforma grzbietu tej góry czaruje skalnym miastem, zabytkowym schroniskiem, ale przede wszystkim fantastycznymi formami skalnymi i panoramami. Ze Szczelińca, we wszystkie strony świata rozpościerają się niezapomniane widoki na góry i doliny Sudetów,. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

 

FOTO1

 

 

 

 

Legenda o Duchu Gór Duch Gór zamieszkiwał odległe, górskie krainy. Na swoich włościach oprócz wspaniałego zamku posiadał osobliwy rozległy ogród, w którym hodował rzepę. Bardzo lubił raczyć się tym wytwornym warzywem przyrządzanym na różne sposoby. Był tez bardzo podejrzliwy i nieufny, tudzież co dzień rano bywał w ogrodzie i liczył swoje zielone zagony. Dlatego waśnie został nazwany Liczyrzepą. Pewnego razu wędrował sobie po okolicznych krainach skalnych i wtedy natknął się na orszak pięknej księżniczki o wdzięcznym imieniu Emilia. Zjawiskowa dziewczyna oczarowała go swoja nieziemską urodą; Liczyrzepa zakochał się w niej bez pamięci. Przybył zatem do odległego królestwa by prosić starego króla o rękę księżniczki. Ta jednak nie chciała wyjść za maź za Ducha Gór, bała się życia wśród dalekich górskich ostępów, dlatego postanowiła uciekać w dalekie krainy. Kiedy dowiedział się o tym Liczyrzepa wpadł w straszliwy gniew. Dogonił orszak pięknej Emilii i uwięził zrozpaczoną dziewczynę w ciemnych lochach Szczelińca Wielkiego.

 

Od tego czasu za wszelką cenę próbował zmienić nastawienie jej serca. Z najdalszych zakątków przywoził wybrance najwspanialsze prezenty, urządzał w komnatach Szczelińca wspaniale uczty; jednak serce księżniczki postało twarde jak głaz. Pewnego razu na jedna z uczt przybył murzyński książę. Kiedy podczas toastów ujrzał zasmuconą księżniczkę o alabastrowej twarzy, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, a piękna Emilia odwzajemnił to uczucie. Czarnoskóry książę postanowił uwolnić nieszczęsną dziewczynę ze straszliwej samotni, znal jednak potężna moc Ducha Gór, dlatego przybywali pod niedostępne mury Szczelińca ze swoim murzyńskim wojskiem. Czarnoskórzy żołnierze na swoich wielbłądach i słoniach przystąpili do oblężenia potężnej twierdzy. Wówczas wściekły Liczyrzepa zaczął ciskać w kierunku wojska potężne głazy – dlatego tez do dziś w okolicznych lasach znajdziemy mnóstwo licznych kamieni…. Jednak waleczni wojowie nie odstępowali i wtedy Duch Gór użyl swojej tajemnej mocy, zmieniając cala murzyńska armie żołnierzy, ich słonie i wielbłądy w zimne głazy. Kiedy dowiedziała się o tym księżniczka Emilia, jej serce również skamieniało z rozpaczy. Niektórzy twierdza, ze o świcie na wierzchołku Szczelińca można usłyszeć płacz nieszczęśliwej dziewczyny, a wieczorami rozlega się tu ponury i posępny śmiech Ducha Gór Liczyrzepy.

 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia to kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną. Cała pętla trasy zwiedzania Szczelińca i labiryntu skalnego to ok 3,5 km. W skrytce znajdziesz wiele ciekawych przedmiotów. Wymieniaj uczciwie!

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały, ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Jednak pamiętaj o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking przy CSE PNGS. Parking płatny 7 pln / Toll Parking 7 pln / Placené parkoviště 7 pln / Kostenpflichtiger Parkplätze 7 pln
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2