Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A13 Cerkiew z 1812 roku w Witryłowie - OP8UY1
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 283 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-09-2018
Data utworzenia: 03-09-2018
Data opublikowania: 03-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 24-11-2018
15x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
44 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Położenie

         Wieś Witryłów leży na lewym brzegu Sanu, przy ujściu potoku Witryłówka. Należy do gminy Dydnia, powiat brzozowski. W latach 1977 – 1981 wieś nazywała się Wietrzna. Liczba mieszkańców systematycznie spada (obecnie ok. 500 mieszk.). Przez Witryłów nie prowadzi żadna droga publiczna kategorii wojewódzkiej lub wyższej.

 

Historia

       Tereny ziemi dydyńskie, w skład których wchodzi Witryłów były atrakcyjne już w średniowieczu, gdyż rywalizowali o nie zarówno Piastowie, jak i książęta ruscy. Na stałe do Polski przyłączył je Kazimierz Wielki, który na tym obszarze prowadził intensywną działalność osadniczą. Dydnię otrzymali bracia Piotr i Paweł z Węgier za zasługi dla króla już w roku 1361. Witryłów osadnictwo objęło w XV wieku na prawach starego osadnictwa ruskiego.

Zarówno w Witryłowie jak i w sąsiednich wsiach żyli obok siebie Polacy, ludy ruskie a także Żydzi, chociaż ci ostatni bardziej garnęli do miast. Pogórze dynowskie z piękną doliną Sanu było strefą, w której następowało mieszanie się kultur i wyznań. We wrześniu 1939 roku na teren obecnej gminy Dydnia wkroczyły wojska niemieckie i sowieckie. Na podstawie zdradzieckiej umowy granica pomiędzy agresorami została ustanowiona na Sanie. Witryłów wszedł w skład Generalnego Gubernatorstwa. W 1946 roku, 10 września przed północą banda UPA z sotni „Kryłacza” zaatakowała wieś od strony Sanu. Banderowcy nie zdołali spalić całej wsi dzięki zorganizowanej samoobronie polskiej. Spaleniu uległ dwór Dwernickich oraz 56 domów oraz wiele zabudowań gospodarczych.

       Najstarsza wzmianka o cerkwi parafialnej w Witryłowie datowana jest na rok 1507. Kolejne informacje dotyczą cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wybudowanej 1812 roku na wzgórzu, do której uczęszczała ludność ruska.

 

Budowa i wyposażenie 

       Świątynię tę posadowiono na kamiennym podmurowaniu. Zbudowana jest z drewna, w konstrukcji zrębowej. Jest dwudzielna. Nawa jest prostokątna i ma wewnątrz wydzielony babiniec. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch filarach. Prezbiterium w kształcie kwadratu. Od strony zachodniej znajduje się czworoboczny przedsionek. Dach jest czterospadowy, wspólny dla nawy i prezbiterium. Czterospadowy, z oktagonalną wieżyczką na szczycie, w której znajduje się sygnaturka z początku XX wieku. Po wysiedleniach w roku 1947 cerkiew przestała być użytkowana i zaczęła niszczeć. Dopiero w 80-tych latach XX wieku przeprowadzono jej kapitalny remont i przekazano wiernym kościoła rzymskokatolickiego.

 

Ciekawostka

Mieszkańcami Witryłowa przed pierwszą wojną światową była ludność wyznania grekokatolickiego. Dzięki aktywnej pracy kapłanów kościoła rzymskokatolickiego większość zmieniła obrządek na łaciński. Kroniki podają, że w roku 1935 na 1060 mieszkańców tylko 250 pozostało grekokatolikami.

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

 

UWAGA!

 

Kordy prowadzą do kościoła. Dalej poprowadzi podpowiedź

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cerkiew
Mostek
.
Skrzynka
Podpowiedź
Podpowiedź