Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
A13 Cerkiew z 1812 roku w Witryłowie - OP8UY1
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 283 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-09-2018
Date created: 03-09-2018
Date published: 03-09-2018
Last modification: 24-11-2018
15x Found
1x Not found
3 notes
watchers 2 watchers
44 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: A walon
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Położenie

         Wieś Witryłów leży na lewym brzegu Sanu, przy ujściu potoku Witryłówka. Należy do gminy Dydnia, powiat brzozowski. W latach 1977 – 1981 wieś nazywała się Wietrzna. Liczba mieszkańców systematycznie spada (obecnie ok. 500 mieszk.). Przez Witryłów nie prowadzi żadna droga publiczna kategorii wojewódzkiej lub wyższej.

 

Historia

       Tereny ziemi dydyńskie, w skład których wchodzi Witryłów były atrakcyjne już w średniowieczu, gdyż rywalizowali o nie zarówno Piastowie, jak i książęta ruscy. Na stałe do Polski przyłączył je Kazimierz Wielki, który na tym obszarze prowadził intensywną działalność osadniczą. Dydnię otrzymali bracia Piotr i Paweł z Węgier za zasługi dla króla już w roku 1361. Witryłów osadnictwo objęło w XV wieku na prawach starego osadnictwa ruskiego.

Zarówno w Witryłowie jak i w sąsiednich wsiach żyli obok siebie Polacy, ludy ruskie a także Żydzi, chociaż ci ostatni bardziej garnęli do miast. Pogórze dynowskie z piękną doliną Sanu było strefą, w której następowało mieszanie się kultur i wyznań. We wrześniu 1939 roku na teren obecnej gminy Dydnia wkroczyły wojska niemieckie i sowieckie. Na podstawie zdradzieckiej umowy granica pomiędzy agresorami została ustanowiona na Sanie. Witryłów wszedł w skład Generalnego Gubernatorstwa. W 1946 roku, 10 września przed północą banda UPA z sotni „Kryłacza” zaatakowała wieś od strony Sanu. Banderowcy nie zdołali spalić całej wsi dzięki zorganizowanej samoobronie polskiej. Spaleniu uległ dwór Dwernickich oraz 56 domów oraz wiele zabudowań gospodarczych.

       Najstarsza wzmianka o cerkwi parafialnej w Witryłowie datowana jest na rok 1507. Kolejne informacje dotyczą cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wybudowanej 1812 roku na wzgórzu, do której uczęszczała ludność ruska.

 

Budowa i wyposażenie 

       Świątynię tę posadowiono na kamiennym podmurowaniu. Zbudowana jest z drewna, w konstrukcji zrębowej. Jest dwudzielna. Nawa jest prostokątna i ma wewnątrz wydzielony babiniec. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch filarach. Prezbiterium w kształcie kwadratu. Od strony zachodniej znajduje się czworoboczny przedsionek. Dach jest czterospadowy, wspólny dla nawy i prezbiterium. Czterospadowy, z oktagonalną wieżyczką na szczycie, w której znajduje się sygnaturka z początku XX wieku. Po wysiedleniach w roku 1947 cerkiew przestała być użytkowana i zaczęła niszczeć. Dopiero w 80-tych latach XX wieku przeprowadzono jej kapitalny remont i przekazano wiernym kościoła rzymskokatolickiego.

 

Ciekawostka

Mieszkańcami Witryłowa przed pierwszą wojną światową była ludność wyznania grekokatolickiego. Dzięki aktywnej pracy kapłanów kościoła rzymskokatolickiego większość zmieniła obrządek na łaciński. Kroniki podają, że w roku 1935 na 1060 mieszkańców tylko 250 pozostało grekokatolikami.

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

 

UWAGA!

 

Kordy prowadzą do kościoła. Dalej poprowadzi podpowiedź

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Cerkiew
Mostek
.
Skrzynka
Podpowiedź
Podpowiedź