Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Przydrożne korzenia i karpy (2) - Kalwaria Wejherowska - OP8UJ6
Owner: sychambator
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 63 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-08-2018
Date created: 12-08-2018
Date published: 14-08-2018
Last modification: 14-08-2018
41x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
70 visitors
26 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Witam!

Zaczynam nową mini-serie na pomorzu pt. "Przydrożne korzenia i karpy". Oznacza to że będę starał się znajdować ciekawe miejsca w korzeniach i karpach w lesie na Pomorzu. Drugą skrytkę postanowiłem dać w lesie na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej.

 

 

O Kalwarii:

zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa, na 3 wzniesieniach noszących nazwy Góry Oliwnej, Góry Syjon i Góry Kalwarii. Została zbudowana w latach 1649-1655. Jest ona perłą architektury sakralnej Polski Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wspólnie z zabudową miejską Wejherowa i zespołem pałacowo-parkowym, tworzy ona jednolity kompleks o dużych walorach krajobrazowo-przestrzennych. Jest jednym z trzech najwybitniejszych tego rodzaju założeń w Polsce.

Od 2002 roku na Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium męki Pańskiej, w którym aktorzy przebrani w stylizowane stroje, przedstawiają poszczególne wydarzenia Drogi Krzyżowej. Najbardziej rozbudowana jest scena pierwsza – Skazanie Chrystusa przed Piłatem – oraz ciąg stacji od Obnażenia do Zdjęcia z Krzyża.

Inscenizacji, w której udział biorą tysiące wiernych, towarzyszy muzyka skomponowana do słów Tomasza Pohla, przez znanego muzyka jazzowego, Cezarego Paciorka.

W 2005 Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski zarejestrowali to niezwykłe przedstawienie na taśmie filmowej i nakręcili film dokumentalny, który w kwietniu 2007 roku doczekał się premiery na antenie Telewizji Polskiej.Kalwaria Wejherowska było i będzie czwartą z kolei kalwarią powstałą w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej po Zebrzydowskiej, Pakoskiej i Żmudzińskiej.O Keszu:

Kesz jest plastikowym, średniej wielkości pudełkiem. Jest oklejony czarną taśmą izolacyjną. Po odnalezieniu prosiłbym o dokładne zakręcenie pudełka oraz zamaskowaniu kesza tak jak był na początku.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints