Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zameczek - OP8RSR
Średniowieczny skarb
Właściciel: Grandmaster
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 559 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-04-2018
Data utworzenia: 19-04-2018
Data opublikowania: 19-04-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2018
46x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
182 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Banderzwierze, gagu, gura, korkokretki, Lumen, palinq, Qbhaq, Robcon, vilkolak
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS ZAMKU

Neogotycki pałac w Szczytnej tak dobrze naśladuje średniowieczny zamek, iż warty jest bliższego przedstawienia. Położony na malowniczym wzgórzu Szczytnik o wysokości 589 m powszechnie nazywany jest zamkiem. Niestety, turyści nie mogą go zwiedzać, ponieważ w większej części mieści ośrodek dla ludzi upośledzonych umysłowo. Można jednak przejść się otwartą ścieżką przy bocznym skrzydle zamku przez bramę z dwiema wieżyczkami, a przede wszystkim nasycić wzrok widokiem tzw. Obniżenia Dusznickiego ze specjalnego punktu widokowego na skałach. Można też zobaczyć kaplicę zamkową.
Obiekt zbudowano na planie prostokąta z jedną wieżą cylindryczną i kilkoma czworobocznymi. Otoczono go murami z blankami na których stały niegdyś armaty. Ściany budowli są grube jak w prawdziwym zamku a wjazd prowadził przez most zwodzony. Całość posiada wiele detali neogotyckich takich jak machikuły, obramowania okienne, portale. Wnętrza urządzono z wielkim przepychem, wyeksponowano w nich motywy rycerskie i myśliwskie. Pałac był bowiem pomyślany jako rezydencja myśliwska i szczególnie w lecie tętnił życiem. Gości było wtedy zawsze wielu a gospodarze dbali aby niczego im tu nie brakowało. 

HISTORIA ZAMKU

Budowę zamku nazwanego Leśna Skała (Waldstein) rozpoczął w roku 1827 Karol Leopold von Hochberg. Zatrudnił dla tego celu znanego architekta Karla Schinkla. Wcześniej na miejscu tym znajdował się fort pruski zbudowany w 1790 r. (zburzono go 18 lat później). Po śmierci Hochberga w 1843 r. wspaniała rezydencja stała się własnością jego siostry, która szybko ją sprzedała. Kolejni właściciele zmieniali się bardzo szybko, aż w 1860 r. kupili ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich Helena Klein wraz z mężem przeprowadziła gruntowny remont. Powstała wtedy kaplica, początkowo przeznaczona tylko dla mieszkańców zamku. Na początku XX w. obiekt udostępniono turystom, którzy mogli m.in. zobaczyć grobowce pod kaplicą. W czasie I wojny światowej jeden z dzwonów z kaplicy przetopiono na armaty. W 1929 zamek przejęło Zgromadzenie Misjonarzy św. Rodziny Prowincji Niemieckiej. W czasie II wojny światowej zamek zajął Wehrmacht i urządził tu luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945 roku Armia Sowiecka miała tu swój sztab, ale nawet po jej odejściu pozostało jeszcze wyposażenie i ozdoby w postaci poroży oraz zbroi rycerskich. W latach pięćdziesiątych doszło do bandyckiego włamania. Sprofanowano groby, krypta kapliczna została więc zamurowana na blisko 30 lat. W tym okresie w pałacu mieściło się prewentorium dziecięce. Później przekazano go Państwowemu Domowi Pomocy Społecznej, a niewielką część ojcom Misjonarzom Świętej Rodziny.

 

CIEKAWOSTKA

Tajemnice pałacowe

Na zamku nie odkryto żadnych piwnic, poza jednym małym przejściem podziemnym. Nie natrafiono też na studnię, która musiała tam być. Wiele mówiło się o ukryciu w tym miejscu zbiorów Muzeum Szkła ze Szczytnej. Są też informacje o przewiezieniu do Leśnej Skały części przedmiotów ze składnic hitlerowskich z Henrykowa i Kamieńca. Tak więc wielu uważa, iż zamek choć bez bogatej historii kryje jeszcze sporo tajemnic....

 
Do zamku dotrzemy autem, lub pieszo żółtym szlakiem.
 
--- OPIS ODNALEZIENIA SKRZYNI PEŁNEJ SKARBÓW ---
Skarbu (skrzyneczki) od niepamiętnych czasów pilnuje mroczny stwór, strzeże tej wielkiej tajemnicy. Szczęśliwcowi, któremu uda napotkać się tę zagatkową istotę będzie dane stawić jej czoła i z jej wnętrzności wydobyć wskazówki dotarcia do przebogatego skarbu zamku... 
Koordynaty wskazują miejsce siedliska mrocznego stwora. 
Należy bardzo uważać na strome i śliskie zbocza góry!
Maskujemy dokładnie każdy etap skarbu!
Proszę uważać na turystów!

Skarb docelowy zawiera:

NA WYMIANĘ:
-fanty

(proszę rzetelnie wymieniać, by skrzynia zawsze była bogata dla odkrywców :))

NIE NA WYMIANĘ:
-logbook
-ołówek 

 Ze względu na spore zalesienie koordy +/- 10 metrów

 

Powodzenia i udanej zabawy:)!!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Zamek
W drodze do strażnika skarbu
Siedlisko strażnika-stwora, nie zaglądać!