Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Śladami FTL-Markiny #01 - OP8RM9
Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Założyciel: Volt71
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 115 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-01-2017
Data utworzenia: 14-04-2018
Data opublikowania: 14-04-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 19-12-2019
22x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
42 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dla pierwszego i drugiego znalazcy certyfikaty, weź jakieś pisadło tak na wszelki wypadek ;-)

Pozycja wyznaczana za pomocą Garmin eTrex 20 Dokładność wskazań ok. +/- 3 metry

 

Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku. Była to pierwsza pozycja obronna budowana w Prusach Wschodnich  po I wojnie światowej, gdyż oderwana po 1918 enklawa Prus Wschodnich pozostawała bez dostatecznej obrony. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było   budować nowe fortyfikacje.  Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie początkowo tworzyły ją niewielkie budowle o niskiej kategorii obronności, większe schrony powstały dopiero w latach 1936-1937 po odrzuceniu ograniczeń traktatu wersalskiego.  Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1932 roku rozbudowano odcinek od jeziora Tauty do rejonu Judyt na północ od Bartoszyc. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy i zrezygnowaniu z ograniczeń militarystycznych,  rozpoczęto planowanie rozbudowy pozycji.

Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich Królewiec (obecnie Kaliningrad.) Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację wojsk własnych. Linię podzielono na osiem odcinków - każdy przewidziany do obsadzenia przez dywizję piechoty. Umocnienia z uwagi na znaczne oddalenie od granicy nie przydały się podczas ataku na Polskę, nie mogąc osłonić koncentracji wojsk przy granicy. Po rozpoczęciu II wojny światowej w 1939 nie planowano obsadzenia i wykorzystania umocnień były używane w zasadniczej części jako schrony przeciwlotnicze czy magazyny. W roku 1945 zaczęto obsadzać oraz pospiesznie umacniać i poprawiać zaniedbane umocnienia które miały trzymać zwycięski pochód armii czerwonej. Wynikało to z rozkazu samego Adolfa Hitlera, który rozkazał utrzymanie Prus Wschodnich za wszelką cenę. W lutym-kwietniu 1945 wycofująca się 4 Armia pod dowództwem gen. Friedricha-Wilhelma Müllera toczyła tu zacięte walki z wojskami  Frontu Białoruskiego.   Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami..

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego są do dnia dzisiejszego dość trudne do zlokalizowania, nawet gdy mamy ze sobą dokładną mapę terenu. Zwarte tereny leśne, kiepskie drogi dojazdowe oraz bagna i tereny podmokłe doskonale chronią te niewielkie i doskonale wkomponowane w teren obiekty fortyfikacyjne przed oczami turysty czy poszukiwacza

 

Udostępniona w porozumieniu z właścicielem Yogi410 z portalu geocaching.com

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.