Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stary browar [PSA #5] - OP8RCY
Stary browar który stał się galerią handlową.
Owner: Moris299
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 75 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 06-04-2018
Date created: 06-04-2018
Date published: 06-04-2018
Last modification: 02-09-2019
23x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
91 visitors
16 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: szabla
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Początek XIX wieku

Ambrosius Hugger, niemiecki piwowar ze Schwarzwaldu, otwiera przy ulicy Wronieckiej swój pierwszy zakład w Poznaniu. Ponieważ piwowarstwo zaczynało być wówczas coraz intratniejszym interesem, w 1849 roku rodzina otwiera kolejny browar – tym razem przy ulicy św. Wojciecha. 

Były to czasy przełomu w branży piwnej, rozpoczęła się także automatyzacja produkcji, zaczęto wykorzystywać maszyny parowe oraz pojawiło się oświetlenie elektryczne. W cień odchodziły małe zakłady: nastawała era browarów przemysłowych. Synowie Ambrosiusa Huggera – Julius i Alfons – w przeciwieństwie do ojca inwestowali już na wielką skalę, tworząc słynne Browary Huggera.

 

1876 rok

Bracia Huggerowie kupują lodownię oraz dwa domy mieszkalne i oficynę znajdujące się na narożniku ulicy Półwiejskiej i uliczki ciągnącej się od Bramy Wildeckiej, wzdłuż fortyfikacji miejskich obok Fortu Grolman.

 

Ok. 1890 roku

Podczas rozbudowy Browaru Huggera powstaje Warzelnia, Słodownia i Suszarnia z charakterystycznym kominem. Architektura Browaru Braci Huggerów utrzymana jest w typowym dla ówczesnego budownictwa przemysłowego stylu arkadowym (rundbogenstil) z elewacjami z licującej czerwonej cegły, półkoliście zamkniętymi oknami i prostymi ozdobnikami wykonanymi również z cegły.

 

Lata 20. i 30. XX wieku

Około roku 1926 Browar zostaje przejęty przez Koncern Chemiczny dr Romana Maya; zaś w roku 1937 przez Browar Związkowy Związku Restauratorów (spółkę 82 udziałowców).

 

II wojna światowa

We wrześniu 1939 roku Browar przechodzi pod zarząd niemiecki i do 1944 roku trwa w nim produkcja piwa. Wtedy to Niemcy przekształcają piwnice i podziemia Browaru na bunkry i schrony. 

Podczas walk o Poznań Browar ulega znacznemu zniszczeniu.

 

Po II wojnie światowej

Po zakończeniu wojny Browar przejmują Zakłady Piwowarskie, a przedsiębiorstwo zostaje upaństwowione.

 

1980

Po zamknięciu Browaru jego zabudowania stopniowo niszczeją. Do 1997 funkcjonuje tu mała wytwórnia wód gazowanych, jednak nie wiąże się to z podjęciem żadnych prac renowacyjnych.

 

5 listopada 2003 roku

Otwarcie Atrium z ponad setką sklepów, restauracjami i powierzchnią biurową.

 

9 grudnia 2005 roku

Po zdobyciu tytułu najlepszego centrum handlowego w Europie, Stary Browar zostaje uznany za najlepsze centrum handlowe świata przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC). Oprócz architektury budynków, jury tego prestiżowego konkursu doceniło przede wszystkim unikatowe połączenie aktywności kulturalnej z działalnością komercyjną.

 

11 marca 2007 roku

Otwarcie drugiego skrzydła Starego Browaru - Pasażu.

 

Kontrowersje

  • W marcu 2008 Sąd okręgowy uznał prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego winnym narażenia budżetu miasta na 7 mln złotych straty tytułem sprzedaży gruntów pod budowę Starego Browaru. Według prokuratury teren był wart ponad 13 mln złotych. Urzędnicy podlegli prezydentowi sprzedali działkę pod inwestycję o charakterze parku bez wspomnienia, że chodzi o centrum handlowe. Wyrok został uchylony przez Sąd Apelacyjny w dniu 27 listopada 2008, a sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia w sądzie pierwszej instancji. W czerwcu 2013 Ryszard Grobelny został prawomocnie oczyszczony z zarzutów działania na szkodę miasta przez Poznański Sąd Apelacyjny.
  • Tadeusz Dziuba, wojewoda wielkopolski, twierdzi, że nowe skrzydło Starego Browaru wybudowano naruszając przepisy administracyjne

     
 
źródła:
 
Skrzynka

Mała skrytka, w maskowaniu, gdzieś nisko.

Certyfikat dla 3 pierwszych znalazców :) 

Proszę szczelnie zamykać woreczek strunowy. 

Skrytka należy do "PSA" - czyli Poznańskich Skrytek Alkoholowych, serii mającej na celu pokazanie miejsc oraz historii związanych z przemysłem alkoholowym w Poznaniu. Zapisz literocyferkę do finału! 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 23x Not found 1x Note 0x Picture 1x All entries Gallery