Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Lubomirskich - OP8QZA
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 142 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-03-2018
Data utworzenia: 14-03-2018
Data opublikowania: 14-03-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 22-11-2023
42x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
76 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dokładna data powstania pałacu nie jest znana. Wiadomo że powstał on po 1856 roku kiedy to Aleksander Kruzensztern, tajny radca dworu i senator Cesarstwa Rosyjskiego, stał się właścicielem dóbr dojlidzkich. Nadał on swojej siedzibie reprezentacyjny charakter wznosząc pałac w późnoklasycystycznym stylu i zakładając wokół niego rozległy krajobrazowy park. W 1886 roku cały majątek dojlidzki wraz z pałacem, parkiem, folwarkiem i browarem przekazał w posagu córce – hrabinie Zofii Rudygier. Hrabina nie interesowała się zbytnio ani majątkiem, ani miastem. W jej imieniu dobrami zarządzał jej plenipotent Rudolf von Brandestein, a sama więcej przebywała w Berlinie niż w Białymstoku. 

W 1897 roku w pałacu  przyjmowany był car Mikołaj II wraz z małżonką Zofią, którzy przybyli do Białegostoku obserwować wojskowe manewry. Ponieważ  szukali oni  "domu wyposażonego w najlepsze meble, obrazy i luksusowe przedmioty”, wybór padł właśnie na ten obiekt, który wówczas prezentował się najodpowiedniej.  Należy tu dodać że prawdopodobnie pałacowe wnętrza i jego wyposażenie było bardzo bogate z czego do dzisiaj prawie nic się nie zachowało.

W 1919 roku Dojlidy włączono w granice Białegostoku i cały majątek jako że był w posiadaniu obywatela  Rosji (Zofii proponowano przyjęcia polskiego obywatelstwa ale odmówiła) przejęły władze Państwowe. 

Tutaj zaczyna się jedna z największych afer międzywojennych. Opieszałość władz przejmowania majątku została wykorzystana przez hrabinę, która w tym czasie (2 lata) zdążyła go sprzedać Towarzystwu Przemysłowo-Leśnemu Dojlidy z Krakowa i Bankowi Ludowemu w Warszawie. Sprawa nabrała posmaku sensacji i skandalu politycznego, w który zamieszani byli posłowie PSL „Piast”.  Aby sprawę zatuszować czym prędzej dobra sprzedano Jerzemu Rafałowi Lubomirskiemu z Przeworska, który do końca już został ich właścicielem.  Książę Lubomirski skoncentrował się głównie na interesach. Rozbudował i doprowadził do rozkwitu browar, dzięki czemu stal się on największym zakładem piwowarskim w północno-wschodniej Polsce i 7. w kraju, produkując 1,5 mln piwa rocznie. Wykorzystał też stawy, znajdujące się w obrębie posiadłości, które dawały mu około 50 tysięcy kg ryb rocznie. 29 kwietnia 1932 roku sprzedał Skarbowi Państwa tereny na Krywlanach pod budowę białostockiego lotniska. Po wybuchu II wojny przeprowadził się do rodzinnego Przeworska, tam spędził okupacje. Do Dojlid nigdy nie wrócił.

Początek wojny był równocześnie końcem świetności pałacu. Najpierw wprowadzili się do niego Sowieci, potem w 1941 roku Niemcy urządzili w nim siedzibę nadprezydenta Prus Wschodnich i szefa niemieckiej administracji cywilnej Bezirk Bialystok- gauleitera Ericha Kocha. Aby zapewnić Kochowi maksymalne bezpieczeństwo, rozebrano zachodnie skrzydło pałacu i w jego miejsce zbudowano żelbetowy schron. Gauleiter spędził w nim nawet zimę 1942 roku, kiedy to istniało zagrożenie zamachu na jego osobę. W 1944 roku pałac został zdewastowany, całkowicie zniszczono wystrój wnętrza.. Po wojnie majątek rozparcelowano, browar upaństwowiono, park przekazano władzom miejskim, a pałac szkole rolniczej. Budynek chylił się ku ruinie. Na początku lat 90. otrzymała go Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, która urzęduje tam do dziś. Obecnie ( w 2010 roku) trwają prace nad przywróceniem świetności pałacowemu parkowi z kompleksem stawów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pałac
Park
Plan
?
Wpisy do logu: znaleziona 42x nieznaleziona 5x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria