Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Dwory, parki i ogrody

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie wzorowy
Widoczność
Zdobyta 6 razy
Punktacja 650.1 punktów
Liczba skrzynek 87 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 80% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 14-04-2018
Założyciele Psikiszek, wzorowy
Opis GeoŚcieżki

Jednym z charakterystycznych elementów tutejszego krajobrazu są drobnoszlacheckie wsie i dawne zaścianki, a także podlaskie dwory, wznoszone jako siedziby niektórych szlacheckich rodów, jakich było tu więcej niż w innych regionach. Wiele takich zabytków zostało utraconych bezpowrotnie, ale sporo z nich przetrwało.

Wciąż bliskie są nam wiekowe tradycje polskiego dworu. Stał się symbolem kształtowania narodowej tożsamości, miejscem pielęgnowania polskich tradycji, wartości i obyczajów. Z czasem powstała jego dobrze znana, charakterystyczna bryła architektoniczna. Te ziemiańskie siedziby, przeważnie parterowe, budowane były z bali modrzewiowych a w późniejszych czasach murowane, zazwyczaj z czterospadowym dachem łamanym, kryte gontem lub dachówką, wyróżniały się też kolumnowym gankiem od frontu. Obiekty te sytuowano przeważnie na niewielkim wzniesieniu, otaczane były krajobrazowymi parkami.

Według tych reguł budowane były również dwory  Podlasia. Powstawały przeważnie w końcu XVIII i w XIX wieku, czasami na miejscu wcześniejszych budowli drewnianych.

Zniesienie pańszczyzny w zaborze rosyjskim podkopało ekonomiczne podstawy ziemiańskich majątków, często zmieniali się ich właściciele, dużo zniszczeń spowodowały obie wojny światowe, ale największe szkody przyniósł okres powojenny, kiedy budowle te były niewłaściwie użytkowane, podlegały przez lata dewastacji. Jednakże na  Podlasiu zachowało się tych dworów stosunkowo dużo. Część udało się wspaniale odbudować, przystosować je do współczesnych funkcji, również jako obiekty turystyczne. Ten kierunek wydaje się najkorzystniejszy, bowiem daje im podstawy ekonomicznego bytu i staje się perspektywą dla rewitalizacji kolejnych dworów, także w innych regionach kraju, co uratuje je przed groźbą całkowitego zniszczeniem.

 

 

po zdobyciu podium

WIS spadnie o kilka procent.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Dwory, parki i ogrody

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Dwory, parki i ogrody
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 87 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis