Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Janowicze - OP8QS6
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 141 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-03-2018
Data utworzenia: 04-03-2018
Data opublikowania: 04-03-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 14-04-2018
19x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
34 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Janowicze Górka

Park dworski – krajobrazowy, zachowujący elementy regularnego, barokowego układu, powstały około połowy XIX w. na miejscu wcześniejszego folwarku

Położenie obiektu: z dala od innych siedzib, na wzgórzu sąsiadującym od południa z bagienną doliną rzeczki Turośnianki

  Swą nazwę miejscowość zawdzięcza Janowi Raczkowi, właścicielowi działu dóbr białostockich - przed 1450 r. znajdowała się ona na ziemiach nadanych jego ojcu Raczce Tabutowiczowi. Przed 1498 r. Jan Raczkowicz został zamordowany przez swojego brata Michnę, w wyniku czego jego dział dóbr ojcowskich wrócił do własności wielkoksiążęcej. 16 marca 1512 r. król Zygmunt I polecił zwrócić Aleksandrowi Chodkiewiczowi jego ojcowiznę, m.in. Wierzch Turośni. W opisie przeprowadzonego rozgraniczenia, które król zatwierdził 3 kwietnia 1525 r. wspomniano Janowicze, które zaliczono do włości Chodkiewiczowskiej. Odtąd stale Janowicze wchodziły w składa dóbr zabłudowskich , należących do 1599 r. do Chodkiewiczów, a w latach 1600-1832 do Radziwiłłów, stanowiąc jeden z folwarków tych dóbr. Folwark ten w XVII w. wchodził w skład klucza karakulsko-sobolewskiego i pełnił funkcje użytkowe. Nadano mu jednak klarowny, barokowy układ przestrzenny, składający się z obszernego dziedzińca otoczonego zabudowaniami, z ogrodu opadającego do rzeki, ze stawów wykopanych nad rzeką i z alei dojazdowej, biegnącej do zabudowań od południowego-wschodu (z Sobolewa) po grobli między stawami i po granicy ogrodu. Orientację w rozplanowaniu i zabudowie folwarku w XVII w. umożliwia „Opisanie budynków folwarku janowickiego z 30 lipca 1686 r.”.

W II połowie XVII w. i w wieku XVIII folwark był stale zastawiany, w 1674 r. trzymał go w zastawie Aleksander Rayski, w 1698 r. zastawiono cały klucz karakulsko-sobolewski Stefanowi Mikołajowi Branickiemu, wojewodzie podlaskiemu. Później być może wykupili Janowicze Radziwiłłowie, jednak nadal były one zastawione. W 1784 r. znajdowały się „w posesji zastawnej IMci Pana Paszkowskiego”.W 1794 r. jako właścicieli odnotowano ponownie Radziwiłłow.

  W 1820 r. Prokuratoria Dóbr Masy Radziwiłłowskiej sprzedała Janowicze Traczewskim, po których przejęli ten folwark gen. Aleksander Daneyko (ur. w 1786 r., wzm. w latach 1828-1856) i jego żona Aniela ze Smoleńskich.Później Janowicze przeszły na własność Wincentego Łowickiego (ur. w 1802 r., wzm. w latach 1853-1856), a następnie na Bolesława Rusieckiego, ożenionego 3 lipca 1854 r. ze Stefanią Karpowiczówną (ur. w 1832 r., zm. przed 1869 r.) z Białegostoczku. W latach 1876-1886 majątek Janowicze wraz z folwarkami Widziki i Zatopolany liczył około 385 ha i był własnością Michała Karpowicza (ur. w 1828 r., zm. w 1893 r.).

Po usamodzielnieniu się dóbr siedzibę przekomponowano nadając jej bardziej reprezentacyjny i ozdobny charakter. Wzniesiono murowany dwór w południowo-zachodniej części dziedzińca, równolegle do starej alei dojazdowej. Na dziedzińcu urządzono kolisty podjazd, który otoczono ozdobnymi nasadzeniami. Na zachód od dworu, alei i starego ogrodu założono park krajobrazowy z kolistym lub eliptycznym gazonem w sąsiedztwie dworu oraz z grupami drzew i krzewów otaczającymi wnętrze parkowe zamknięte od północy szpalerami. Niewielką powierzchnię parku rekompensowały widoki, jakie biegły z dworu przez park na pola i dolinę rzeki. Od południa kompozycję parku zamykał jeden z dwóch starych stawów oraz staw nowy, wykopany w jednej linii ze starymi. Za stawami płynęła rzeka otoczona kępami olsz i wierzb.

Z  naczenia nabrała komunikacja Janowicz z Białymstokiem toteż wytknięto nową drogę dojazdową, wiodącą z dziedzińca na północny-wschód, do drogi pocztowej z Białegostoku do Bielska Podlaskiego. Później jednak zamknięto ten dojazd nową (ulokowaną około 100 m od starego dziedzińca) nową częścią gospodarczą. Pomiędzy nią a dziedzińcem założono sad. Funkcje reprezentacyjnej alei dojazdowej przejęła teraz droga prowadząca od północnego-zachodu i obsadzona lipami, a odchodząca od drogi łączącej trakt pocztowy z wsią Janowicze i Juchnowcem. Lipami obsadzono też drogę do Juchnowca, ale tylko od strony północnej, by drzewa nie zasłaniały widoku na dwór i park. Zabudowania skupione wokół dziedzińca i w nowej części gospodarczej ogrodzono parkanem o murowanych fundamentach i słupach. Całość założenia zajęła obszar o powierzchni około 8,5 ha, a na przełomie XIX i XX w. dodano do tego układu wykopany za rzeką duży staw rybny, dobrze widoczny z dworu i parku.

Po śmierci Michała Karpowicza majątek odziedziczyły jego dwie córki – Jadwiga Felicja i Stefania (ur. 11 stycznia 1878 r., zm. 7 stycznia 1974 r.). Podzieliły one ojcowiznę 2 września 1900 r. – Jadwiga Felicja otrzymała siedlisko, w którym po wyjściu za mąż w 1901 r. za Władysława Romualda Czarkowskiego (ur. w 1873 r.) osiadła na stałe. Czarkowscy jedynie dosadzili w Janowiczach drzew i krzewów, nie zmieniając zasadniczo istniejącej wcześniej kompozycji. W 1910 r. wdowa po Michale Karpowiczu – Bronisława z Jasiewiczów (zm. w 1912 r.) i jej córka Stefania Karpowiczówna sprzedały swoją część Janowicz (ponad połowę majątku), nabywając jednocześnie inny majątek liczący około 400 ha – Krzyżewo koło Sokół, gdzie założyły słynną Szkołę Rolniczą. Część Jadwigi Felicji z Karpowiczów Czarkowskiej (liczącą około 200 ha) nabył 8 listopada 1911 r. Andrzej Szyszkowski, a po nim przejął tę część Bogdan Szyszkowski (wzm. w 1928 r.). W 1928 r. własność Bogdana Szyszkowskiego obejmowała 184 ha ziemi.

Po I wojnie światowej Janowicze odziedziczyła córka Czarkowskich – Michałowska, a po niej majętność tę przejął dr Dobrowolski. Nikt z nich tu nie mieszkał, a zarządem dóbr zajmował się Maurycy Kucewicz, który z rozporządzenia właścicieli przygotował Janowicze do parcelacji usuwając drzewa parkowe i rozbierając większość budynków. Parcelacji dokonano w latach 1937-1938, kiedy to rozsprzedano grunty i siedlisko dworskie chłopom. Dwór wraz z terenem o powierzchni około 1 ha zatrzymał sobie Maurycy Kucewicz, który w 1946 r. odsprzedał je Franciszkowi Żyłce. Zrujnowany podczas działań wojennych budynek dworu został do tego czasu częściowo rozebrany. 

  Po parcelacji uległy też zniszczeniu resztki kompozycji parku i ogrodów użytkowych, których miejsce zajęły liczne budynki dwóch zagród chłopskich, pola, łąki i pastwiska. O minionej świetności świadczyły w latach 80. XX w. jedynie przebudowana część dworu, zdewastowana aleja lipowa, pojedyncze stare drzewa w otoczeniu zabudowań, resztki krzewów w północnej części dawnego parku, fragmenty skarp i przekopane na nowo stawy. Starodrzew, pochodzący z nasadzeń dokonanych w II połowie XIX w. i na początku XX w. składał się w tym czasie z lip, klonów, kasztanowców, wierzb, brzóz i grochodrzewów. Spośród krzewów przetrwała część lilaków, śnieguliczek, jaśminowców i leszczyn. Ogółem występowały tu w tym czasie 23 gatunki drzew i krzewów, lecz większość roślinności stanowiły młode nasadzenia lub samosiewy. Skupiona na szczycie wzgórza stara i młoda roślinność oraz wiodąca na wzgórze aleja powodowały, że obiekt nadal wyróżniał się w krajobrazie, jednak zniszczenie części parku i sadów oraz dewastacja siedliska i drzewostanu, a także nowe zabudowania sprawiały, że estetyczne walory obiektu były niewielkie.

Obrazki/zdjęcia
Plan założenia dworsko-ogrodowego w Janowiczach - stan z 1988 r.
Norka ciasna - ale własna!
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy