Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Trzysta lat przed Wiedniem - OP8PSN
Kosowe Pole, miejsce pierwszego w historii starcia Polaków z Turkami
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 625 m n.p.m.
 Województwo: Kosowo > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-08-2020
Data utworzenia: 30-11-2017
Data opublikowania: 20-09-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 20-09-2020
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
14 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Roli bitwy na Kosowym Polu, a raczej kosowskiego mitu w kształtowaniu tożsamości narodowej Serbów i eskalacji konfliktu z Albańczykami nikomu choć trochę zainteresowanemu Bałkanami nie trzeba wyjaśniać. Sama bitwa w rzeczywistości i wbrew legendom nierozstrzygnięta zaważyła jednak na losie Serbów, których państwo w pół wieku po wydarzeniach z czerwca 1389 roku popadło w całkowitą zależność od Imperium Osmańskiego.

Nie dziwi zatem, że i w Polsce zwykle pomija się rolę, jaką starcie i jego skutki odegrały w historii naszego kraju.

Mało kto wie, że Serbów wspomogła nieznana dzisiaj liczba rycerzy z Polski (nota bene zrewanżowali się uczestnicząc w 1410 r. w bitwie grunwaldzkiej).  Było to więc pierwsze w historii starcie Polaków z Turkami. Później sprawy toczyły się różnie. Najpierw pamiętna Warna 1444 (kesz zw. z tematem, zapraszam na... Maderę), a 40 lat później utrata Białogrodu z czasem przemianowanego przez Turków na Akerman (zapraszam po reaktywowaną skrzynkę) aż w końcu sześć wojen polsko-tureckich, w czasie których kilka razy spuściliśmy Osmanom manto, dwukrotnie pod Chocimiem, oczywiście pod Wiedniem i finalnie pod Parkanami. Odtąd było już między nami dobrze, a nawet bardzo dobrze, dość ość wspomnieć legendę, (a może mit) o sułtanach, który przez 123 lata zaborów tęsknie, a raczej na złość Moskalom wyglądali posła Lechistanu.

Możliwe, że gdyby Racowie - jak posługujący się staropolskim nazywali Serbów - nie szukali w całej chrześcijańskiej Europie okazji do bitki i pomsty Lazara I na Turkach, to nigdy nie powstałaby chluba polskiego oręża - husaria.

Wg rodzinnej legendy, w XVII wieku do Polski przybyło dwóch potomków cara Lazara. W 1662 r. jeden z nich, Michał Lazarowicz, otrzymał tytuł szlachecki i herb Kościesza. Jego potomkowie walczyli w m.in. w Powstaniu Styczniowym. Adam Lazarowicz brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej i bolszewickiej, w 1939 roku był ostatnim komendantem Dębicy, a w trakcie okupacji brał udział w rozpracowaniu V-2 na poddębickim poligonie. Podczas Akcji Burza dowodził oddziałem kawalerii liczącym 1200 osób, a po wojnie współtworzył Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Jego syn dowodził plutonem AK, a wnuk współtworzył Solidarność Walczącą i był redaktorem naczelnym pierwszego podziemnego czasopisma stanu wojennego - „Z Dnia na dzień”.

Skrzynka

Mały klipsiak ukryty na terenie Gazimestanu.Teren miejsca pamięci jest ogrodzony, strzeżony i pilnie dozorowany przez imponującą liczbę kamer. Wielki Brat nie ma oczu na górnym tarasie, a strażnicy się tu nie fatygują dlatego kesz ukryty został właśnie tutaj.

Wstęp jest darmowy, na czas wizyty należy pozostawić dowód tożsamości w strażnicy (dane są przepisywane do rejestru wizyt). Niestety nie wiem czy obowiązują jakiekolwiek godziny otwarcia.

Tuż obok, w podobny sposób jest ukryta skrzynka z komercyjnego serwisu,  jest to logbook w strunówce bez pojemnika. Zwróć uwagę, do czego się wpisujesz.

Reaktywacja

Jeśli skrzynka potrzebuje serwisu lub reaktywacji, to bardzo proszę w miarę możliwości o ich dokonanie.
Z góry bardzo dziękuję.

***

Więcej na blogu „Pyry po szyczuańsku” oraz na Instagramie. Zapraszam!

***

Flag Counter
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x