Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Vladislaus vivit in insulis regni Portugaliae - OP8PGZ
Portugalska leganda o królu Polski
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 6 m n.p.m.
 Województwo: Portugalia > Região Autónoma da Madeira
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-09-2019
Data utworzenia: 17-11-2017
Data opublikowania: 24-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
3x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
36 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

„Vladislaus, rex Poloniae et Ungariae vivit in insulis regni Portugaliae”

Tak brzmi zdanie zapisane w 1452 lub 1472 roku przez Mikołaja Florisa w liście wysłanym z Lizbony do wielkiego mistrza krzyżackiego Ludwika von Erlichshausena. List ten przeleżawszy kilkaset lat w zapomnieniu w królewieckim archiwum, w 1945 roku został ocalony od zniszczenia przez czerwonoarmistów, a dziś przechowywany jest w Getyndze i ma stanowić koronny (i jedyny znany zarazem) dowód na potwierdzenie lokalnej legendy.

Legenda podaje - co akurat jest faktem - że założycielem miejscowości Madalena do Mar w 1457 roku i budowniczym kaplicy pw. Magdy Magdaleny był jeden z pierwszych osadników na portugalskiej Maderze - tajemniczy Henrique Alemão. Henryk znany był również pod przydomkiem Cavaleiro de Santa Catarina i - jak chcą miejscowi, tu też legenda rozpoczyna się na dobre - Principe Polaco. A to dlatego, że miałby być ocalonym z katastrofalnej klęski zadanej krzyżowcom przez Turków pod Warną Władysławem III, królem Polski i Węgier. „Niemiec” zaś wziął się stąd, że dla piętnastowiecznych Portugalczyków każdy przybywający zza Renu był Niemcem. Nie przymierzając podobnie, jak to, że dla wielu mieszkańców dzisiejszej Polski każdy zza Buga jest „Ruskim”.
Rycerz ziemię otrzymał od odkrywcy Madery i orędownika jej zasiedlenia - João Zarco. Wkrótce udzielenie azylu wraz z nadaniem ziemi potwierdził książę Henryk Żeglarz, a zaledwie kilka tygodni później król Alfons V Afrykańczyk. Pozwoliłoby to żyć Władysławowi na wyspie nierozpoznanemu. Rycerz św. Katarzyny miałby tu dożyć wieku czterdziestu lat, pobłogosławiony przez króla ożenić ze szlachcianką Anną pochodzącą z zacnego rodu z Algarve, a nawet doczekać dwójki dzieci, którym nadał niespotykane w Portugalii imiona: Zygmunt i Barbara.
Polskiego władcę rozpoznali jednak - dzięki szóstemu palcowi i znajomości polskiego - mnisi, którzy po tym, gdy nie zdołali go przekonać do powrotu do kraju o pomoc uprosili króla, a ten wezwał Henryka vel Władysława na kontynent.
Wracającego z królewskiej audiencji podle mitu dosięgnął i śmiertelnie ugodził odłamek skalny spadający z Cabo Girao. Wedle legendy król Polski i Węgier pochowany został w zbudowanej przez siebie kaplicy.

Podanie ma dalszy ciąg. W jednej z wersji na wyjazd do Polski zdecydował się po śmierci ojca Zygmunt lecz zginął w czasie podróży przygnieciony złamanym w czasie sztormu masztem. Z kolei historyk Manuel Rosa rozwinął przypuszczenia wysnute przez Leopolda Kielanowskiego i twierdzi, że Segismundo Henriquesem był tak naprawdę Krzysztof Kolumb ale to już zupełnie inna opowieść...

***

Dziś we wsi jest plaża, spory parking i promenada oraz nieczynne molo, a ludność zajmuje się uprawą bananów i z tego „Morska Magda” jest chyba bardziej znana niż z historii o Władysławie. Corocznie w lipcu organizowane jest bananowe święto. Nadal stoi kaplica, a tuż obok od wielu lat opuszczony dom, ponoć wybudowany przez samego Warneńczyka.

***

Skrzynka

Tradycyjna, na kordach.

***

Jeśli kesz potrzebuje serwisu lub reaktywacji, to bardzo proszę w miarę możliwości o ich dokonanie. Z góry bardzo dziękuję.

***

Flag Counter

 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Dom
Interesujące miejsce --- Kościół
Parking --- Duży parking przy plaży
Parking --- Przy keszu
Interesujące miejsce --- W Funchal, na podwórzu Museu da Quinta das Cruzes znajduje się granitowy fragment nagrobka z gotyckim napisem, rzekomo pochodzący z grobu Warneńczyka.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Za