Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Spacer nieco historyczny po Szprotawie - OP8NZA
Właściciel: Rajki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 124 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 14-09-2017
Data utworzenia: 14-09-2017
Data opublikowania: 14-09-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 24-04-2019
13x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
57 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: krogulec, plus_Amelka, Tomril
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Scenariusz WIGO  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Najwcześniejsze dzieje Szprotawy owiane są tajemnicą. Przekaz kronikarza Thietmara pod datą 1000 wymienia osadę plemienia Dziadoszyców zwaną Ilva bądź Ilua. Ilva była miejscem spotkania orszaku cesarza niemieckiego Ottona III, zdążającego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, z orszakiem Bolesława Chrobrego, który wyszedł mu naprzeciw. Spotkanie władców upamiętnia pomnik usytuowany na rogatkach miasta. Przy pomniku znajdziesz najstarszą (2007 r) szprotawską skrytkę: Pomnik Z okazji Tysiaclecia Panstwa Polskiego. Przywilej lokacyjny na prawie średzkim otrzymała Szprotawa ok. 1260 roku z rąk księcia Konrada Głogowskiego, który otoczył również miasto murami miejskimi. Gród leżał na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, co sprzyjało szybkiemu rozwojowi osady. W czasach największej świetności Szprotawa była siedzibą Piastów głogowskich, a od 1331 pod zwierzchnictwem Czech, w 1407 zyskała prawo bicia własnej monety. W II połowie XV wieku stanowiła lenno węgierskie, zaś na przełomie XV i XVI wieku zarządzali tymi terenami polscy królewicze Jan I Olbracht i Zygmunt. W 1506 miasto ponownie dostało się pod zwierzchnictwo czeskie, od 1526 do 1724 było we władaniu Habsburgów, a następnie Prus, w 1746 znalazło się w rękach królów czeskich pochodzących z dynastii Jagiellonów. Od początku XVIII nastąpił znaczny rozwój manufaktur, a w kolejnym stuleciu przemysłu m.in. metalurgicznego. W 1846 uruchomiono linię kolejową łączącą Szprotawę z Głogowem i Żaganiem, co przyniosło poniesienie rangi miasta oraz otwarcie drogi zbytu towarów. W 1897 rozpoczęła pracę gazownia miejska, a do 1936 większą część miasta objęto siecią wodociągów i kanalizacji. Podczas II wojny światowej istniały tu dwa obozy robocze dla jeńców radzieckich, podlegały one obozowi w Żaganiu. Podczas walk pomiędzy armią niemiecką, a wkraczającymi oddziałami Armii Czerwonej miasto zostało zniszczone w około 50%. Do 1947 wysiedlono za Odrę przedwojennych mieszkańców pochodzenia niemieckiego. W kolejnych latach nastąpiła odbudowa miasta, budowa ośrodków kultury i oświaty. Przywrócono do życia zakłady produkcyjne. Od 1950 - 1975 Szprotawa była siedzibą władz powiatowych. Następował ciągły rozwój miasta. Na początku lat 90 -tych Szprotawę opuściły stacjonujące w niej wojska Armii Radzieckiej: pułk saperów w mieście, pułk szturmowy bombowców, oraz pułk kawalerii powietrznej na lotnisku. Więcej szczegółów na temat wojsk Armi Czerwonej stacjonujących w Szprotawie dowiesz się z opisu naszej skrytki мы были здесь. W latach 90-tych miasto podupadło z powodu upadku wielu zakładów.

 

Zapraszamy Cię na krótki spacer po centrum Szprotawy. Nie będzie to zwykły spacer, będzie to spacer po Szprotawie 100 lat temu.

Cała trasa zajmie Ci maksymalnie godzinę, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze powinno wystaczyć 30 minut. Po drodze będziesz mógł przy okazji zalogować kilka skrytek. Jest to nasze pierwsze WIGO, wszelkie uwagi mile widziane.

Zaczynamy na koordynatach startowych, dalej poprowadzi Cię WIGO player. Kardridż (PL) znajdziesz tutaj.