Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
CIOSMY - pomnik ku czci żołnierzom września i partyzantów - OP8NYA
Owner: grafen
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 202 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-09-2017
Date created: 11-09-2017
Date published: 11-09-2017
Last modification: 22-10-2017
31x Found
2x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
66 visitors
19 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ciosmy - wieś. Zamieszkiwana przez 320 (1999) osób. Jest położona przy zachodniej części gminy Biłgoraj, przy drodze, nad rzeką. W XVII i XVIII wieku wieś nosiła nazwę Ciosmaki od nazwiska osadników, którzy ją założyli. Istniała tutaj węglarnia. Dobra Ciosmańskie były największą leśną jednostką organizacyjną w Ordynacji Zamojskiej. Ciosmy składały się z kilku części: Byczka, Knieji, Pszczelnej, Góry. W 1827 r. było tu 29 domostw, 185 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku istniał tu niewielki ośrodek garncarski. Wyrobem naczyń glinianych zajmowało się tutaj dwóch braci, a po ich śmierci córka jednego z nich, aż do zamążpójścia. Obecnie ośrodek jest nieczynny. W marcu 1863 roku walczył z Moskalami , w lesie koło Ciosmów, oddział płk Leona Czechowskiego. W 1980 r. wieś ta została odznaczona Krzyżem Partyzanckim za udział ludności w ruchu oporu podczas II wojny światowej. Informuje nas o tym tablica upamiętniająca to, położona nieopodal wioski. Obok niej znajduje się pomnik z piaskowca zbudowany jako hołd żołnierzom września i partyzantom poległym w latach 1939-1944 w walce z okupantem niemieckim. W okolicznych lasach z 14 na 15 września 1939 r. Znalazła się GO "Jagmin" gen. Jana Jagmin-Sadowskiego zmierzającego w składzie Armii Kraków na odsiecz Lwowa. We wrześniu 1939 roku Ciosmy znalazły się także na drodze ewakuacji, z nad Sanu, 23 Dywizji Piechoty płk W. Powierzy. W czerwcu i w lipcu 1943 r wieś wysiedlona częściowo przez hitlerowców-wyłapywali głównie mężczyzn. 15 czerwca 1944 r po bitwie na Porytowym Wzgórzu kwaterowały we wsi oddziały Armii Ludowej. 15 VI 1944 r odpoczywało tu polsko-radzieckie zgrupowanie partyzanckie; atak sił hitlerowskich został odparty przez I brygadę AL im. Ziemii Lubelskiej i radziecki oddział Sergiusza Sankowa oraz część pozostałych oddziałów, które zaatakowały wroga od tyłu. Natarcie kawalerii kałmuckiej, szkolonej specjalnie do walki z partyzantami, powstrzymał pluton ubezpieczenia dowodzony przez Aleksandra Szmechta. Hitlerowcy zostali rozbici doszczętnie, partyzanci zdobyli ok. 200 koni, tabory z żywnością oraz bronią. W 1956r.założono we wsi Ochotniczą Straż Pożarną. Jej inicjatorem był Jan Stręciwilk. Najważniejszym zabytkiem architektury w Ciosmach jest drewniana leśniczówka w Kniei z 1860 roku i drewniana kapliczka z XIX wieku w Ciosmach i Pszczelnej. Wywodzi się stąd jeden z pierwszych znanych ludowych rzeźbiarzy Franciszek Ciosomak (1841-1914). We wsi znajduje się o pokaźnych rozmiarach dąb (obwód 6 m) na terenie posesji państwa Tutków. W osadzie spotkać można jeszcze relikty dawnego stroju ludowego. Na końcu wsi znajduje się mogiła nieznanych partyzantów. Wikipedia.

 Pomnik znajduje się na początku wsi, obok pomnika po prawej stronie posadzony został pamiątkowy dąb ku pamięci powstania styczniowego.

Kesz - opakowanie szklane- za pomnikiem po prawej stronie w lesie

Rękawiczki będą przydatne.

Powodzenia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
4
strefa poszukwań kesza
To widzi kesz
Log entries: Found 31x Not found 2x Note 1x Picture 4x All entries Gallery