Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park Henrykowski - OP8NQX
Park Henrykowski i okolica
Właściciel: Patryk i synowie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 78 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-08-2017
Data utworzenia: 28-08-2017
Data opublikowania: 28-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 03-07-2018
30x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
113 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Co do dzielnicy, Henryków jest osiedlem na warszawskiej Białołęce, które położone jest na wschód od ulicy Modlińskiej. Według warszawskiego Miejskiego Systemu Informacji do Henrykowa należą także Płudy, Wiśniewo oraz część osiedla Anecin. W rzeczywistości Henryków stanowi odrębne, mniejsze osiedle oddzielające Płudy od ulicy Modlińskiej. Granice Henrykowa wyznaczają ulice Modlińska, Podróżnicza, Krokwi, Papieska oraz Mehoffera. Od wschodu Henryków graniczy z osiedlem Płudy, od północy z Dąbrówką Szlachecką, od zachodu z Anecinem oraz Nowym Tarchominem, a od północy z Wiśniewem. Od wschodu do Henrykowa przylegają do kompleksu leśnego Uroczysko Las Henrykowski. Tę samą nazwę nosi również inna część Warszawy – Henryków w dzielnicy Mokotów.

W okresie międzywojennym ówczesna wieś Henryków wchodziła w skład ówczesnej gminy Jabłonna. Po II wojnie światowej w roku 1951 przyłączono go do Warszawy. Nazwa Henrykowa pochodzi od imienia żydowskiego przedsiębiorcy Henryka Bienentala, który w 1904 na miejscu dawnych zabudowań folwarku Dąbrówka uruchomił gorzelnię. W latach 30. XX w. fabryka zatrudniała ponad 50 pracowników, osada fabryczna liczyła 139 mieszkańców, a miasteczko Henryków położone wokół niej – ok. 650 mieszkańców. Henryków był wówczas największym siedliskiem ludności na obszarze obecnej Białołęki.

Park Henrykowski w 2009 roku przeszedł metamorfozę i wygląda tak jak obecnie czyli ma ogromny plac zabaw oraz boisko czyli to co młode tygrysy lubią najbardziej. Sam park ma powierzchnię około 3 hektarów.

Rzut beretem od Parku znajduje się Dom Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek, a raczej jego pozostałości. Jest tam też cache - Zakład dla Upadłych Dziewcząt - OP58CB. Idąc dalej w tamtę stronę dojdziemy do następnych świateł czyli skrzyżowania Mehoffera z Modlińską. Obecnie są tu najróżniejsze markety i sklepiki, jednak niegdyś były tu Zakłady Wytwórcze Mebli Artystycznych. W październiku 1988 wykonano w nich stół w kształcie koła o średnicy 8,4 m, przy którym odbywały się później obrady Okrągłego Stołu. Został on zmontowany w pałacu w Jabłonnie, lecz na tydzień przez końcem listopada wywieziony do magazynów producenta, by tam przeleżeć jeszcze przez 10 tygodni.

W henrykowskich zakładach wykonano także laskę Marszałka Sejmu RP i tron papieski dla Jana Pawła II. Meble z Henrykowa zdobią wiele znanych i reprezentacyjnych miejsc – muzea (Pałac na Wodzie, Pałac w Wilanowie i inne), siedziby władz Rzeczypospolitej Polskiej (m.in. Belweder, siedzibę Sejmu i kancelarię Prezydenta RP), ambasady, pałace i hotele w kraju i za granicą. W 2013 roku fabryka przeniosła swoją produkcję do Wołomina pod Warszawą. Wszystkie budynki fabryki zostały wyburzone i na ich miejscu powstał dyskont.

Obrazki/zdjęcia
1
2
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria