Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Park Henrykowski - OP8NQX
Park Henrykowski i okolica
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 78 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-08-2017
Date created: 28-08-2017
Date published: 28-08-2017
Last modification: 03-07-2018
44x Found
1x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
138 visitors
21 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Co do dzielnicy, Henryków jest osiedlem na warszawskiej Białołęce, które położone jest na wschód od ulicy Modlińskiej. Według warszawskiego Miejskiego Systemu Informacji do Henrykowa należą także Płudy, Wiśniewo oraz część osiedla Anecin. W rzeczywistości Henryków stanowi odrębne, mniejsze osiedle oddzielające Płudy od ulicy Modlińskiej. Granice Henrykowa wyznaczają ulice Modlińska, Podróżnicza, Krokwi, Papieska oraz Mehoffera. Od wschodu Henryków graniczy z osiedlem Płudy, od północy z Dąbrówką Szlachecką, od zachodu z Anecinem oraz Nowym Tarchominem, a od północy z Wiśniewem. Od wschodu do Henrykowa przylegają do kompleksu leśnego Uroczysko Las Henrykowski. Tę samą nazwę nosi również inna część Warszawy – Henryków w dzielnicy Mokotów.

W okresie międzywojennym ówczesna wieś Henryków wchodziła w skład ówczesnej gminy Jabłonna. Po II wojnie światowej w roku 1951 przyłączono go do Warszawy. Nazwa Henrykowa pochodzi od imienia żydowskiego przedsiębiorcy Henryka Bienentala, który w 1904 na miejscu dawnych zabudowań folwarku Dąbrówka uruchomił gorzelnię. W latach 30. XX w. fabryka zatrudniała ponad 50 pracowników, osada fabryczna liczyła 139 mieszkańców, a miasteczko Henryków położone wokół niej – ok. 650 mieszkańców. Henryków był wówczas największym siedliskiem ludności na obszarze obecnej Białołęki.

Park Henrykowski w 2009 roku przeszedł metamorfozę i wygląda tak jak obecnie czyli ma ogromny plac zabaw oraz boisko czyli to co młode tygrysy lubią najbardziej. Sam park ma powierzchnię około 3 hektarów.

Rzut beretem od Parku znajduje się Dom Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek, a raczej jego pozostałości. Jest tam też cache - Zakład dla Upadłych Dziewcząt - OP58CB. Idąc dalej w tamtę stronę dojdziemy do następnych świateł czyli skrzyżowania Mehoffera z Modlińską. Obecnie są tu najróżniejsze markety i sklepiki, jednak niegdyś były tu Zakłady Wytwórcze Mebli Artystycznych. W październiku 1988 wykonano w nich stół w kształcie koła o średnicy 8,4 m, przy którym odbywały się później obrady Okrągłego Stołu. Został on zmontowany w pałacu w Jabłonnie, lecz na tydzień przez końcem listopada wywieziony do magazynów producenta, by tam przeleżeć jeszcze przez 10 tygodni.

W henrykowskich zakładach wykonano także laskę Marszałka Sejmu RP i tron papieski dla Jana Pawła II. Meble z Henrykowa zdobią wiele znanych i reprezentacyjnych miejsc – muzea (Pałac na Wodzie, Pałac w Wilanowie i inne), siedziby władz Rzeczypospolitej Polskiej (m.in. Belweder, siedzibę Sejmu i kancelarię Prezydenta RP), ambasady, pałace i hotele w kraju i za granicą. W 2013 roku fabryka przeniosła swoją produkcję do Wołomina pod Warszawą. Wszystkie budynki fabryki zostały wyburzone i na ich miejscu powstał dyskont.

Pictures
1
2
spojler
Log entries: Found 44x Not found 1x Note 0x Picture 3x All entries Gallery