Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gdyńscy Kosynierzy - OP8NJK
Właściciel: Karom
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 21 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-08-2017
Data utworzenia: 18-08-2017
Data opublikowania: 18-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 18-05-2023
23x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
150 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: PrimiczOdkrywca, radoa
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kosynierzy gdyńscy, inaczej zwani czerwonymi kosynierami - ochotnicze oddziały utworzone z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej we wrześniu 1939r. Oddział składający się z robotników gdyńskich początkowo zajmował się budową fortyfikacji. Dnia 8 września 1939r. na wniosek komendanta Drużyn Robotniczych Kazimierza Rusinka postanowiono uzbroić kompanię w kosy postawione na sztorc. Kompania kosynierów ppor. Kąkolewskiego była zalążkiem II batalionu ochotniczego. Dowódcą projektowanego batalionu został ppłk st.sp. Stanisław Wężyk. W jego składzie znajdowały się cztery kompanie oraz pluton żandarmerii.

W dniu 11 września kosynierzy dostali pierwszą okazję do sprawdzenia się na polu bitwy. 1. kompania kosynierów wraz z 2. kompanią odwodową wspartą przez pluton kolarzy dostała rozkaz odbicia z rąk Niemców miejscowości Łężyce. Pierwszy pluton kosynierów miał za zadanie przedostać się przez las, drugi zaś miał stanowić ubezpieczenie dla 2. kompanii. W ten sposób robotnicy będący wsparciem podczas walk dla polskiej armii "wzbogacili" się o broń palną, zabijając wrogów i automatycznie odbierając ich broń. Porzucając swoją kosę na rzecz innych, nieuzbrojonych robotników uzupełnili braki w uzbrojeniu.

W czasie działań wojennych Gdyńscy Kosynierzy stoczyli walki między innymi w boju pod Łężycami, boju pod Szmeltą oraz w obronie Oksywia oraz Obłuża.

Po wojnie zaczął się proces upamiętniania działań kosynierów. W 1946 r. ulica Morska w Gdyni otrzymała imię „Czerwonych Kosynierów”. Nazwa ta, uchwałą Rady Miasta, z dnia 9 lutego 1991 r. została uchylona przywracając ulicy przedwojenną nazwę.
Natomiast w Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kartuzach, Łodzi, Policach, Rawiczu, Wrocławiu i Słupsku istnieją ulice imienia „Kosynierów Gdyńskich”.

W Gdyni na Grabówku istnieje do dziś kamień upamiętniający z tablicą „Czerwonym Kosynierom, obrońcom Gdyni w 1939 r. – Żołnierze Wojsk Obrony Powietrznej Kraju”, znajdujący się na terenie 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

6 września 2011 w Gdyni, u zbiegu ulic: Morskiej, Zbożowej i Kcyńskiej, odsłonięto tablicę poświęconą „Gdyńskim Kosynierom”.

Źródło:
http://ciekawostkihistoryczne.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosynierzy_gdyńscy

O skrzynce:

Koordy wskazują na pomnik upamiętniający Gdyńskich Kosynierów znajdujący się przy ul. Morskiej.

Skrzynka to mały zielony pojemnik w maskowaniu. W środku standardowe wyposażenie - 2 logbooki w strunówce (jeden zapasowy), ołówek dla zapominalskich;)karta informacyjna oraz pochłaniacz wilgoci.

Stań tyłem do pomnika i odszukaj wzrokiem drzewo za mostkiem. Tam odnajdziesz skarb :) 

Nie musisz kopać, wystarczy podnieść. Nie ciągnij - odkręć. Logbook wyciągaj ostrożnie by nie uszkodzić strunówki. 

*Bądź ostrożny! Miejsce odwiedzane przez mugoli praktycznie o każdej porze dnia. Nie spal kryjówki!
*Jeśli nie masz możliwości podjęcia kesza od razu - poczekaj lub przyjdź innego dnia!
*Logbooki w strunówce, ołówek oraz "pochłaniacz" wilgoci stanowią nieodłączny element skrzynki. Nie są na wymianę! Nie zabieraj ich!
*Nie wrzucaj do skrzynki śmieci tj. kapsle, papierki, wizytówki czy popsute zabawki. Jeśli nie masz nic ciekawego na wymianę - nie wrzucaj nic!
*Kesza odkładaj dokładnie tak jak go znalazłeś! Dbaj o czystość w skrzynce i wokół niej. W razie uszkodzeń skrzynki dokonaj serwisu (w miarę możliwości) i/lub poinformuj o tym właściciela. Niech keszyk służy nam jak najdłużej!
*Traktuj skrzynkę tak, jakbyś chciał aby inni traktowali Twojego kesza!

JEST TO NASZA PIERWSZA SKRZYNECZKA! DLATEGO WSZELKIE UWAGI, KOMENTARZE, ZAŻALENIA, POCHWAŁY, KRYTYKA I INNE MARUDZENIA MILE WIDZIANE NA POCZTĘ MAILOWĄ:)DOPIERO UCZYMY SIĘ ZAKŁADANIA SKRZYNEK, WIĘC KAŻDA UWAGA BĘDZIE DLA NAS ISTOTNA.

Udanych Łowów!
KAROM :)

Obrazki/zdjęcia
Kosynierzy
Uroczystość odsłonięcia tablicy...