Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Gdyńscy Kosynierzy - OP8NJK
Eigenaar: Karom
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 21 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-08-2017
Gemaakt op: 18-08-2017
Gepubliceerd op: 18-08-2017
Laatste verandering: 18-05-2023
23x Gevonden
3x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
150 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: PrimiczOdkrywca, radoa
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kosynierzy gdyńscy, inaczej zwani czerwonymi kosynierami - ochotnicze oddziały utworzone z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej we wrześniu 1939r. Oddział składający się z robotników gdyńskich początkowo zajmował się budową fortyfikacji. Dnia 8 września 1939r. na wniosek komendanta Drużyn Robotniczych Kazimierza Rusinka postanowiono uzbroić kompanię w kosy postawione na sztorc. Kompania kosynierów ppor. Kąkolewskiego była zalążkiem II batalionu ochotniczego. Dowódcą projektowanego batalionu został ppłk st.sp. Stanisław Wężyk. W jego składzie znajdowały się cztery kompanie oraz pluton żandarmerii.

W dniu 11 września kosynierzy dostali pierwszą okazję do sprawdzenia się na polu bitwy. 1. kompania kosynierów wraz z 2. kompanią odwodową wspartą przez pluton kolarzy dostała rozkaz odbicia z rąk Niemców miejscowości Łężyce. Pierwszy pluton kosynierów miał za zadanie przedostać się przez las, drugi zaś miał stanowić ubezpieczenie dla 2. kompanii. W ten sposób robotnicy będący wsparciem podczas walk dla polskiej armii "wzbogacili" się o broń palną, zabijając wrogów i automatycznie odbierając ich broń. Porzucając swoją kosę na rzecz innych, nieuzbrojonych robotników uzupełnili braki w uzbrojeniu.

W czasie działań wojennych Gdyńscy Kosynierzy stoczyli walki między innymi w boju pod Łężycami, boju pod Szmeltą oraz w obronie Oksywia oraz Obłuża.

Po wojnie zaczął się proces upamiętniania działań kosynierów. W 1946 r. ulica Morska w Gdyni otrzymała imię „Czerwonych Kosynierów”. Nazwa ta, uchwałą Rady Miasta, z dnia 9 lutego 1991 r. została uchylona przywracając ulicy przedwojenną nazwę.
Natomiast w Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kartuzach, Łodzi, Policach, Rawiczu, Wrocławiu i Słupsku istnieją ulice imienia „Kosynierów Gdyńskich”.

W Gdyni na Grabówku istnieje do dziś kamień upamiętniający z tablicą „Czerwonym Kosynierom, obrońcom Gdyni w 1939 r. – Żołnierze Wojsk Obrony Powietrznej Kraju”, znajdujący się na terenie 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

6 września 2011 w Gdyni, u zbiegu ulic: Morskiej, Zbożowej i Kcyńskiej, odsłonięto tablicę poświęconą „Gdyńskim Kosynierom”.

Źródło:
http://ciekawostkihistoryczne.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosynierzy_gdyńscy

O skrzynce:

Koordy wskazują na pomnik upamiętniający Gdyńskich Kosynierów znajdujący się przy ul. Morskiej.

Skrzynka to mały zielony pojemnik w maskowaniu. W środku standardowe wyposażenie - 2 logbooki w strunówce (jeden zapasowy), ołówek dla zapominalskich;)karta informacyjna oraz pochłaniacz wilgoci.

Stań tyłem do pomnika i odszukaj wzrokiem drzewo za mostkiem. Tam odnajdziesz skarb :) 

Nie musisz kopać, wystarczy podnieść. Nie ciągnij - odkręć. Logbook wyciągaj ostrożnie by nie uszkodzić strunówki. 

*Bądź ostrożny! Miejsce odwiedzane przez mugoli praktycznie o każdej porze dnia. Nie spal kryjówki!
*Jeśli nie masz możliwości podjęcia kesza od razu - poczekaj lub przyjdź innego dnia!
*Logbooki w strunówce, ołówek oraz "pochłaniacz" wilgoci stanowią nieodłączny element skrzynki. Nie są na wymianę! Nie zabieraj ich!
*Nie wrzucaj do skrzynki śmieci tj. kapsle, papierki, wizytówki czy popsute zabawki. Jeśli nie masz nic ciekawego na wymianę - nie wrzucaj nic!
*Kesza odkładaj dokładnie tak jak go znalazłeś! Dbaj o czystość w skrzynce i wokół niej. W razie uszkodzeń skrzynki dokonaj serwisu (w miarę możliwości) i/lub poinformuj o tym właściciela. Niech keszyk służy nam jak najdłużej!
*Traktuj skrzynkę tak, jakbyś chciał aby inni traktowali Twojego kesza!

JEST TO NASZA PIERWSZA SKRZYNECZKA! DLATEGO WSZELKIE UWAGI, KOMENTARZE, ZAŻALENIA, POCHWAŁY, KRYTYKA I INNE MARUDZENIA MILE WIDZIANE NA POCZTĘ MAILOWĄ:)DOPIERO UCZYMY SIĘ ZAKŁADANIA SKRZYNEK, WIĘC KAŻDA UWAGA BĘDZIE DLA NAS ISTOTNA.

Udanych Łowów!
KAROM :)

Afbeeldingen
Kosynierzy
Uroczystość odsłonięcia tablicy...