Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stary kościół w Starym Zamku - OP8MH2
stare mury pełne tajemnic
Właściciel: krogulec
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 191 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-06-2017
Data utworzenia: 06-06-2017
Data opublikowania: 06-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 09-10-2022
15x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
79 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: j_janus
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W miejscowości Stary Zamek zamku nie ma. I nigdy nie było, choć miejscowość jest bardzo stara - początki osadnictwa tutaj sięgają czasów neolitu (ok. 5 000 lat p.n.e.). Jest tu natomiast, połozony na lekkim wzniesieniu w centrum wsi, naprawdę stary kościół. Ta świątynia - pw. św. Stanisława Biskupa - powstała w drugiej połowie XIII w. Reprezentuje styl późnoromański z cechami wczesnogotyckimi. Kościół ten jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków sakralnych z okresu wczesnego średniowiecza w Polsce. Ściany budowli postawione są w technice opus emplectum - polega ona na układaniu muru z ociosanych bloków kamiennych, w tym wypadku granitowych, pochodzących ze Ślęży, i wypełnianiu przestrzeni między nimi kamieniem łamanym, czyli naturalnym, nieobrobionym.  W dobudowanej kruchcie warto zobaczyć cenny portal romański, przedstawiający Najświętszą Marię Pannę i męczennika Stanisława Biskupa. Na odwrocie tympanonu jest wyrzeźbiona scena męczeństwa biskupa i cudowne zrośnięcie się członków biskupa. Według legendy Wincentego Kadłubka szczątków Stanisława Biskupa strzegły cztery orły, które również były świadkami ich cudownego zrośnięcia. Biskup został kanonizowany już w 1253 roku. Portal z tympanonem jest dowodem na popularność jego kultu na Śląsku. Po obu stronach portalu są dwa romańskie, kamienne lwy, pochodzące najprawdopodobniej z opactwa augustianów na Ślęży. Również fragment trzeciego lwa jest wmurowany w zewnętrzną ścianę kościoła. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana. W jej wnętrzach zachowało się wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, pochodzących z różnych epok (m.in. renesansowa chrzcielnica, gotyckie sakramentarium [ozdobne pomieszczenie przy ołtarzu głównym przeznaczone na przechowywanie hostii], barokowy ołtarz główny, płyty nagrobne i epitafia). 

Świątynia przez całe wieki służyła katolikom, z kilkudziesięcioletnią przerwą (XVI/XVII w.), kiedy stała się miejscem spotkań wiernych wyznania protestanckiego. W okresie przed drugą wojną światową do Starego Zamku przyjeżdżał co tydzień ksiądz z Wrocławia, by odprawić mszę dla nielicznego grona polskojęzycznych katolików. Patronem kościoła od początku był św. Stanisław. Biskup został kanonizowany w 1253 r., a już wkrótce po tym zdarzeniu uhonorowano go płaskorzeźbą, dając tym samym wyraz czci i poważania, jakimi go otaczano. Kościół w Starym Zamku był podobno pierwszym (po kanonizacji) w Polsce, który mógł poszczycić się podobizną świętego. 
 
Na zdjęciu romański portal:
 
O keszu:
 
Kesz wielkości mikro, zawierający tylko ołówek, umieszczony jest na współrzędnych. Aby dostać się do pojemnika nie trzeba niczego rozbierać, odsuwać, wydłubywać itp. Proszę o dokładne odkładanie kesza w taki sposób, aby nie był widoczny dla mugoli, a jednocześnie, żeby można go było łatwo wydostać.
Po kolejnej reaktywacji kesz zmienił położenie i obecnie jest ukryty w prostszy sposób. Jest to magnetyczny mikrus zawierający tylko logbook.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
gdzieś tu