Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stare osiedle - OP8M8S
Zabytkowe osiedle Towarzystwa "Lokator"
Właściciel: Asgareth
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 201 m n.p.m.
location Województwo: Polska > łódzkie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 19-05-2017
creation-date Data utworzenia: 18-05-2017
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2017
znaleziona 24x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 134 odwiedzających
votes 22 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Zapraszam na spacer po "Starym Osiedlu" położonym na Chojnach.

Towarzystwo "Lokator" obchodziło w 2015 r. stulecie powstania. Budynki, koło których się znajdujecie są nieco młodsze - kamień węgielny pod budowę trzech pierwszych bloków położono w 1924 r., a ukończono je w 1927. W pierwotnym założeniu miało powstać 120 mieszkań. Autor projektu był prawdziwym wizjonerem ówczesnej nowoczesnej architektury - pierwotnie miało powstać 6 bloków, parterowy budynek z łaźniami, pralniami i komórkami, sklep osiedlowy i wieża ciśnień. Do tego ogromna ilość drzew, krzewów i osiedlowych ogródków. Architektami byli Adolf Goldberg, Wacław Kowalewski i Stefan Derkowski.

Pierwsze trzy budynki starego osiedla Tow. "Lokator" są typowym i reprezentacyjnym w skali ogólnopolskiej "stylu dworkowego".

Budynki dwupiętrowe wybudowano w latach 1927-1930. Zamiast wielospadowych, wysokich dachów mamy płaskie kryte papą. W półokrągłej wnęce umieszczono drzwi na klatkę schodową. Powyżej parteru znajdują się trzy balkony z ażurowymi balustradami. Środkowe przęsło od strony południowej jest podwyższone, może to świadczyć o tym,  że planowano tam umieścić wieżę ciśnień.

Wzdłuż ul Łącznej znajduje się największy budynek osiedla, 3-piętrowy o wydłużonej, załamującej się bryle i formach umiarkowanego modernizmu z akcentami ekspresjonistycznymi. Na jego dachu znajdowało się solarium, które jednak zlikwidowano ze względu na przeciekanie i zastąpiono dwuspadowym płaskim dachem.

Wszystkie budynki starego osiedla jako ciekawy przykład architektury modernistycznej od 1971 r. są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się pod stałą opieką konserwatora zabytków (A/55).

Na terenie starego osiedla znajduje się jeszcze jeden budynek, wybudowany w 1964 r. 4-piętrowy "babiniec". Po II WŚ zostało wiele samotnych kobiet, które nie chciały mieszkać w kilkupokojowych, drogich mieszkaniach. Dla nich postawiono blok z tanimi mieszkaniami M2. Znajduje się on w miejscu, gdzie wg pierwotnych planów miał stanąć szósty budynek wg projektu A. Goldberga (Łączna 11).

Ulica Lokatorska, przy której znajduje się osiedle do 1929 r. nosiła imię Karola Gustawa Koniga, znanego łódzkiego farbiarza i właściciela cegielni na pobliskich posesjach. W uznaniu zasług "Lokatora" Rada Miejska przemianowała ulicę na Lokatorską.

Stare osiedle było wzorem dla powstałych później osiedli Montwiłła-Mireckiego i Biskupiego.

Na terenie osiedla zamieszkiwała głównie inteligencja i nauczyciele, co spowodowało zmianę struktury społecznej członków spółdzielni w odniesieniu do pierwotnych założeń - kolonii robotniczej.

 

Obecnie w najstarszych budynkach nie ma lokali mieszkalnych, znajduje się tam m.in. administracja spółdzielni (Lokatorska 9) i Centrum Kultury Młodych (Lokatorska 13), w którym odbywają się liczne festiwale (np. Konfrontacje Teatralne).

 

Mogłabym tak jeszcze długo pisać, ale po więcej szczegółów odsyłam do monografii Cezarego Kanara "Zabytkowe osiedle Towarzystwa "Lokator" - Zadziwiająca historia Łodzi i fascynująca architektura" wydanej z okazji stulecia. To właśnie z tej książki wzięłam opis oraz wszystkie zdjęcia do tego kesza.

Obrazki/zdjęcia
Kolonia robotnicza towarzystwa Lokator
Ul. Koniga na starym planie miasta
Zarząd sp-ni z 1930 r.
Grupa członków sp-ni na tle osiedla (1930 r.)
rozrywki zimowe
rozrywki letnie
plany budynków
plany budynków
rozkład pomieszczeń w najstarszych budynkach
z wieżowca
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy