Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kapliczka przy Pogodnej | Shrine at Pogodna Street - OP8LBX
Kaplicka na zbiorowej mogile
Owner: tsalarioth
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 195 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-05-2017
Date created: 29-03-2017
Date published: 21-06-2018
Last modification: 21-06-2018
19x Found
3x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
65 visitors
13 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description EN PL

Przy bloku numer 32 na ulicy Pogodnej stoi niewielka kapliczka, obrośnięta zielenią, która wcześniej znajdowała się kilkanaście metrów dalej- w miejscu dzisiejszej asfaltowej drogi. Niewiele osób pamięta o tym, że w jej miejscu znajdowała się mogiła zamordowanych przez Hitlerowców, a blok numer 32 został wybudowany niemalże w całości na tej mogile… Skąd się tutaj wzięła ta mogiła?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się cofnąć do  16 kwietnia 1942, kiedy to Niemcy utworzyli w Lublinie getto szczątkowe, zlokalizowane w dzielnicy Majdan Tatarski, w rejonie dzisiejszych ulic: Rozdroże, Pogodnej, Krańcowej i Rudlickiego. Znalazło się w nim około siedmiu tysięcy osób, deportowanych z getta w śródmieściu Lublina oraz tych, którzy ukrywali się podczas akcji likwidacyjnej i przybyli na Majdan Tatarski w nadziei na przetrwanie. W międzyczasie Niemcy przeprowadzali łapanki, mniejsze rozstrzeliwania i deportacje, jednak ostateczna likwidacja getta na Majdanie Tatarskim rozpoczęła się w dniu 9 listopada 1942 r. Wymordowano wtedy pozostałą w getcie ludność – różne źródła podają różne dane. Część ofiar znalazłą swój koniec w Lesie Krępieckim, część na Majdanku, a część.. no właśnie.
Pod koniec lat 40. XX wieku przeprowadzono na terenie getta na Majdanie Tatarskim ekshumację ciał. Wydobyto wówczas około 110 szczątków osób zamordowanych przez nazistów.
Czterdzieści lat później, w dniu 15 kwietnia 1988 r. podczas prac budowlanych przy ul. Pogodnej w Lublinie ujawniono w zbiorowej mogile kości ludzkie, pochodzące od 190 osób, w przeważającej części dorosłych, w 33 przypadkach osób młodych i małych dzieci. Na podstawie oględzin stwierdzono, że część ofiar zginęła na skutek obrażeń postrzałowych czaszki z broni palnej. Znalezione szczątki ludzkie zostały przeniesione na Nowy Cmentarz Żydowski przy ul. Walecznych w Lublinie. Wtedy też zdecydowano się przesunąć kapliczkę, aby wybudować drogę.

 

O keszu: preforma PET, ok .15 cm. W środku logbook i ołówek.  Ponieważ jesteś w środku osiedla, dokładne miejsce ukrycia kesza w części kodowanej.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 19x Not found 3x Note 0x All entries