Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Muzeum Miejskie w Górowie Iławieckim - OP8L55
z pobliskim cmentarzem żydowskim
Właściciel: jeanne9
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 132 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-03-2017
Data utworzenia: 11-03-2017
Data opublikowania: 11-03-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 29-04-2018
16x znaleziona
5x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
81 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Górowo Iławeckie to niewielkie miasto w powiecie bartoszyckim oddalone 15km od granicy Polska-Rosja, dawniej teren pruskiej Natangii. Tereny te zamieszkiwane były przez plemię Prusów, którzy w XIII w., jako jedno z ostatnich grup pogan podbici zostali przez zakon krzyżacki. Przywódcą powstania Prusów przeciw Zakonowi Krzyżackiemu był Herkus Monte - pierwowzór Konrada Wallenroda. Pod jego dowództwem Prusowie początkowo odnosili sukcesy. Podczas powstania w 1260 roku udało mu się wraz z oddziałami dotrzeć aż na Ziemię Chełmińską. 

Górowo Iławeckie. Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl

W miejscu przecinania się szlaków z Lidzbarka Warmińskiego do Królewca i z Bartoszyc do Pieniężna wyznaczony został rynek nowej osady. Oficjalnie założenie miasta datuje się na 5 lutego 1335 roku, a nadanie praw miejskich przypisuje się komturowi bałgijskiemu Heinrichowi de Muro. Pierwszymi sołtysami w mieście byli Herman i Albert, a nazwa miast brzmiała „Landstrasse”, później „Landsberg”.

Pruskie Landsberg. Źródło: niezlomni.com

W 1535 roku Landsberg został przekazany Friedrichowi von Waldburg za odniesione sukcesy w wojnie z Polakami. Jego wnuk Fabian zmarł, a wdowa po nim Helena Dorothea wyszła drugi raz za mąż za naczelnego prezydenta Prus Książęcych Otto von Schwerina. Niedługo później sym Heleny i Fabiana, Gebhard von Waldburg zginął w pojedynku. W ten sposób majątek trafił do rodziny Schwerin i pozostał w ich rękach aż do II wojny światowej. W międzyczasie, w roku 1686 w Górowie odbyły się proces i egzekucja czarownicy Englersche z Augam, która miała uprawiać czary i utrzymywać kontakty z diabłem. Skazana została na karę śmierci przez spalenie na stosie, a przed śmiercią ścięto jej głowę toporem.

W latach 1718-1779 Górowo Iławeckie było miastem garnizonowym. Stacjonowały tam grenadierzy - kompanie pruskiego regimentu, po których jedynym śladem jest zegar ratuszowy wykonany na ich prośbę. Wraz z oddziałami wojska do miasta wkroczył głód, strach i choroby. 

Górowo zaczęło się rozwijać w drugiej połowie XIX wieku i na przełomie wieków XIX i XX.

Przesunięcie granic i deportacje ludności, skutki II wojny światowej, spowodowały, że Górowo po raz pierwszy pojawiło się na mapie Polski, a w mieście po dzień dzisiejszy dostrzec można wielokulturowość. 

Wszystkie opisane powyżej wydarzenia, sprawiły, że tereny okalające Górowo Iławeckie stały się bardzo atrakcyjnym terenem dla poszukiwaczy skarbów. Dzięki grupie ludzi z zamiłowaniem poznających dzieje swojego regionu powstało Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie „DREYSE”. Zrzesza ono pasjonatów, którzy swoje zainteresowania skierowali na okresy wojen, jakie toczyły się w regionie, poznawanie kultury i obyczajów ludności zamieszkującej region oraz przedmioty z nimi związane. 

Stowarzyszenie przedstawia znalezione przez siebie przedmioty w Regionalnej Izbie Pamięci, która z czasem zmieniła nazwę na Miejskie Muzeum w Górowie Iławeckim. Znaleźć w nim można kilka tysięcy przedmiotów, które podzielone zostały na następujące działy: militaria, odznaczenia, numizmatyka, księgi i dokumenty, porcelana, wyroby artystyczne z tzw. sztuki okopowej. Ekspozycja czynna jest w każdy czwartek w godzinach od 10 - 14. Można jednak umówić się telefoniczne na indywidualne zwiedzanie muzeum. Wszelkie niezbędne dane kontaktowe znaleźć można na stronie internetowej www.dreyse.com  lub profilu na Facebook Stowarzyszenie Dreyse- Muzeum Miejskie w Górowie Iławeckim

Muzeum Miejskie w Górowie Iławeckim. Źródło: Stowarzyszenie Dreyse

W pobliskiej okolicy muzeum w XIX w. założony został cmentarz żydowski. Nekropolia została wytyczona na planie prostokąta, a groby umieszczono po obu stronach centralnej alejki. Ostatniego pochówku dokonano w latach 30. XX w. W czasie II wojny światowej Niemcy płytami nagrobnymi z cmentarza wyłożyli chodnik przy ul. Mickiewicza. W 2006 roku w ramach projektu "Duszom zapomnianym" nekropolia została odkrzaczona, otoczona drewnianym płotem z bramką wejściową. Przy wejściu umieszczony został kamień z napisami w języku polskim i angielskim: CMENTARZ ŻYDOWSKI W GÓROWIE IŁAWECKIM (THE JEWISH CEMETERY IN GÓROWO IŁAWECKIE).

Cmentarz żydowski. Źródło: www.sztetl.org.pl

Obecnie powierzchnia cmentarza wynosi 0,1 ha. Zachowały się na min relikty 21 nagrobków, m. in. 11 macew wykonanych z piaskowca (o różnym stopniu zachowania), 9 tumb oraz 3 podstawy pod macewy. Na nagrobkach widoczne są inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim.

Źródło informacji:

  1. Górowo Iławeckie – Wikipedia, wolna encyklopedia 
  2. Mazury Travel – Portal Warmii i Mazur W-M ROT - Miejsca: Górowo Iławeckie - Muzeum Przemysłu Gazowniczego
  3. Cmentarz żydowski w Górowie Iławeckim - Cmentarze - Zabytki - Górowo Iławeckie - Wirtualny Sztetl